Modamilyon.com, yeni olmasına rağmen kadınlar tarafından hayli ilgi gören bir e-ticaret projesi. Kaliteli kozmetik ürünleri ve şıklığın vazgeçilmezi aksesuarların satışını yapıyor. Sektörde zor görülecek bir şeyi, “markalı ürünleri ucuz fiyat ile satabilme” konusunda çok iyiler. Tutus Media olarak Modamilyon.com’a SEO, Social Marketing ve Influencer Marketing konusunda hizmet vermeye başladık.

Sibel Aydın, kadınların çok seveceği ürün gruplarında sektöre iddialı giren Modamilyon.com‘un pazarlama direktörü. “Kadınların dilinden kadınlar anlar” diyen Y kuşağı bir iş kadını. Tutus Media ile işbirliği çerçevesinde başlattığımız Influencer Marketing (Fenomen Pazarlaması) üzerine kendisiyle sohbet ettik.

influencer marketing

Projenin Direktörü Sibel Hanım pazarlama psikolojisi deneyimiyle bize ve sizlere çok şey katacağına inandığımız sohbetten notları aşağıda bulacaksınız.

Sözü Sibel Hanım’a bırakayım…

Pazarlamanın tarihçesine baktığımızda insanlık M.Ö 7. yüzyıldan beri satışın psikolojisini araştırıyor.  Her ne kadar dijitalleşen bir dünyada yaşasak bile toplumun nezdinde iyi ve güvenilir satıcı profili geçmişte olduğu gibi önemini günümüzde de geçerli akçe olmayı sürdürüyor. Belli ki sunuş şekli değişse bile aslolan değişmiyor.

“Bir ürünü tercih etmek için nedenleriniz nelerdir” desek güvenilir marka olması, kaliteli olması ve uygun fiyatı olması gibi bilinen şeyleri sıralayabilir insanlar. Bu buzdağının görünen yüzü gibi geliyor bana. Bir de belki hiç ihtiyacımız olmasa bile sırf sevdiğimiz bir aktristin ya da sporcunun üzerinde gördük diye aldığımız şeyler var.  “O almışsa bir bildiği vardır” şeklinde düşünen beyinlere sahibiz.

Amerika’lıların savaşlar için asker toplamak için kullandığı “I want you for U.S army” afişli reklamı ya da Mad Man dizisindeki markaların kitlelere ulaşma yöntemleri kadar karmaşık bir şey yok aslında. Olayları kafamızda karmaşık hale biz getiriyoruz.

Bu konu gündeme gelince aklıma hep Şener Şen’in oynadığı  Neşeli Günler filmindeki bir sahne gelir. Filmde Şener Şen Adile Naşit’ten aldığı borç para ile jilet satış işine girer. Gibicibicis marka jilet satacak ve yanında da aynı marka traş kremi hediye verecektir.

Burada bir ürünün satış nedeni olması için hangi şartlar gerekli ise birbir sıralıyor.

1- “En iyi cilet (jilet) budur.” (Psikoloji biliminde pre-decisional bias) yani düşünce öncesi önyargı kırılımı.

2- “Dünyanın bütün meşhurları bununla tıraş oluyor.” Yani şimdiki modern dünya içinde de geçerli olan ikna tekniklerinin 4. kuralı. Ünlülerin başarılarının nedenlerinden birisi de bu jileti kullanmaları sözü ile kanıt sunma. Ya da günümüzdeki ismi ile Influcencer Marketing’in free versiyonu.

https://www.youtube.com/watch?v=zZh4XA3i7wA

Tabii ki marka olarak SEO ve sosyal medya konusunda Tutus Media ile olan işbirliğimizi değerli buluyoruz. Bunun yanında influencer marketing konusunda da iyi yerlere geleceğimize inanıyoruz.

Bununla birlikte özellikle ülkemizde ünlüler satın almada oldukça etkili.

Örneğin; Antakya Biberinin Mesut Yar ile, Afrikan Mangosunun Dr Öz sayesinde meşhur olduğunu herkes biliyordur.

Saat satan bir işletmeyi arayan bir kişi, TV programında Nihat Hatipoğlu’nun koluna taktığı saati sorduğuna bile şahit olduk ülkemizde 🙂

Geçenlerde Netflix’in yeni dizilerinden birisini izleme fırsatım oldu. Ünlü moda markası Nasty Gal’in kurucusu Sophia Amoruso’nun kendi hayatını anlattığı bir film: Girlboss. Dizi, eBay’de vintage kıyafetler satarak kendi girişimini kuran ve 27 yaşına geldiğinde Nasty Gal markasını milyonlarca dolarlık bir moda imparatorluğuna dönüştürmeyi başaran Amoruso’yu anlatıyor. Dizi başlarken de yazan “gevşek anlatım” metni az bile kalmış. Hakikaten gevşek bir anlatım olmuş 🙂 Ayrıca Ebay reklamı kokan karelerde fazlaydı. Ama bununla birlikte dizide en çok dikkatimi çeken şey ürün tanıtım resmi için kullandığı ünlü kadınlar oldu. Insanların ürünleri satın alırken beğendiği bir karakterin üzerindeki duruşunu görmek istiyor. Ürüne sahip olmak ile kendini karakterle eşleştiren bir bağ kuruyor.

Bugün dünyanın en önde gelen markaları Influencer Marketing ile özellikle Instagram üzerinden pazarlama yapıyor.

Bunun yanında Dijital Medya çağında verileri ölçümlemek bizim için çok önemli. Konvansiyonel mecralar içinde en iyi ölçümleme dijitalde mümkün. Influencer pazarlamada bu alana dahil. Bu konuda Tutus Media da gayet başarılı işler çıkarıyor. Markamıza pozitif katkı yapacağına inanıyoruz. Herkese hayırlı olmasını dilerim.

Modal Milyon olarak müşterilerin ilgisini çekmeyi de başardığımız için mutluyum. Bu kadar kaliteli ürünü bu fiyatlara daha kaç yerde bulabilirler ki 🙂

Sibel Aydın / Moda Milyon Pazarlama Direktörü