Sosyal medya yönetmek hafife alınmayacak kadar dikkat gerektiren bir iştir. Sosyal Medya Sanatı isimli kitapta da bu konuyla ilgili bir çok öneri paylaşılmış durumda. Bizler de kendi tecrübelerimize dayanarak sosyal medya sanatına dair ayrıntıları sizlerle paylaşmak istedik…

Planlı olun

Sosyal medya hesaplarının paylaşım zamanı önemlidir. Hesabınızda ne paylaşacağınızı ve ne zaman paylaşacağınızı önceden planlamanız önerilmektedir.

Sosyal Medya araçlarını kullanın

Hootsuite gibi sosyal medya araçlarının kullanılması, her sosyal medya hesabına aynı anda paylaşım yapılabildiği için size zaman kazandırır. Bununla birlikte online raporlama sisteminden de faydalanırsınız.

Paylaşmış olmak için paylaşmayın

Sosyal medyada paylaştığınız içerikler beğeni ve paylaşım almıyorsa o içerik gereksiz demektir. Başarılı hesapları takip edin ama kesinlikle kopyalamayın. Kürasyon yani esinlenerek siz de başarılı paylaşımlar yapabilirsiniz.

Her yerde var olun

Sadece popüler sosyal medya hesaplarında değil, çok kullanılmayanlarda dahi varlığınızı sürdürün.

Kurumsal hesapları sıkıcı hale getirmeyin

Her gün sadece kurumsal ürün paylaşımları yaparak takipçilerinizin gözünde sıkıcı olmayın. Haftanın 1 ya da maksimum 2 günü popüler içerikler paylaşın. Bu içerikler bir kahve fotoğrafı ya da tatil fotoğrafı olabilir. Paylaşım yaptığınız resimlerin altına çok uzun yazılar yazmayın. Yapılan araştırmalara göre 2 satırdan fazla olan yazıların büyük bir bölümü okunmuyor.

Araştırın

Gece uykumuz kaçınca hepimiz sosyal medyada geziniriz. Bu durumu fırsata çevirip sizinle benzer hesapları dolaşın ve neler paylaşabileceğinizin ekran görüntüsünü alarak fikir listesi oluşturun.

Facebook’da öne çıkarmadan kaçınmayın

Facebook paylaşımlarınıza bir miktar ücret yatırarak mutlaka öne çıkarma yapın. Bu işlem hem Facebook’un algoritmasında sizi üst sıraya taşır hem de daha fazla kişiye erişmenize imkan tanır.

Hashtag kullanımına önem verin

Hashtag kullanımına önem verin ancak, bunu da abartmayın. 3 taneden fazla hashtag kullanımı faydalı değil, tam aksine sosyal medya algoritmalarında zararlıdır. 3 hashtag kullanımını da dikkatli seçin ve sadece popüler olanları kullanın.