İnternet ortamında verdiğiniz reklamların mağaza ziyaretlerine etkisi olur mu? Ne kadar kullanıcının mağaza ziyareti yaptığını nasıl ölçerim? Diye epey kafa patlatmışsınızdır. Satışların artmasına pozitif katkı sunup sunmadığını ölçümleyebileceğiniz kaç yöntem olduğunu da bilmiyor olabilirsiniz.

Bir reklamveren şöyle demiş;

If a million trees fall in the forest and nobody hears them, do they make a sound? (Ormanda bir milyon ağaç kesildi ve hiç kimse duymadı ve ses çıkarmadı öyle mi?)

What about a million impressions that are served but ignored? (Yani şu bizim bir milyon gösterim yapan reklama ne oldu:))

– Haklı mı?

– Kesinlikle! O kadar basket attık hiç sayı yok der gibi..

basket

Telaşa gerek yok. Tutus Media olarak online ortamda verdiğiniz görüntülü ağ reklamlar ile geri dönüşleri nasıl ölçümleyeceğinizin yollarına ait kanalları çok iyi biliyoruz. Bu servisimizi de sizlere aldığınız hizmet paketi içinde ücretsiz sunuyoruz.

Sales Funnel dediğimiz satış-dönüşüm yolculuğu şöyledir;

Örneğin Refik almayı düşündüğü cep telefonu ve hattı için Google arama kutucuğuna “ayyildiz angebote”  araması yapar. Yaptığı bu arama sonucunda gelen sitelerden CepNet.de sitesine tıklar. Sitede aradığı cep telefonunu bulur, üye olur ve satın alır. Satın alma başlangıcı, gördüğü görüntülü ya da videolu bir reklama tıklama olarak başlamış ve ürünü almış olabilir.

Bu alışverişte;

Google araması > Tıklama sayısı > Sitedeki sayfa ziyaretleri ve satın alınan ürün Google analytic kaydına girer. Şayet bu bir arama reklamı ise tıklama sayısını ve tıklama başına maliyeti de Adwords Google üzerinden ölçersiniz. Videolu ya da görüntülü reklam için de aynı ölçümlemeyi benzer şekilde yapabilmek mümkün.

Peki bunların yanında neleri ölçerim dediğinizde aşağıdaki ölçümlemeleri yapabilmek mümkün.

  • Reklamınızın gösterdiği performans (Gösterim ve tıklama sayıları, tıklanan siteler, şehir ve ülkeler, ürün satışları…)
  • İletişim numaranızın ne kadar arandığı
  • Harita servislerinde ne kadar adresinizin girildiği
  • Mağazanızın ne kadar ziyaret edildiği

gibi birçok daha fazla parametreye göre raporlama yapabilirsiniz.

Mağaza ziyaretlerinizi ölçebilmek için kupon kullanma, mağaza içi  bir etkinlik düzenleme, indirimi sadece mağaza içi müşterilere yapma gibi deneyler uygulanan metotlardandı.

Ve reklam performans raporlarınızda yukarıda sayılanlardan bazılarını görüyordunuz. Artık Google’ın kullanıma açtığı yeni özellik ile mağaza içi ziyaretleri de ölçümleyebilir duruma geliyorsunuz.

Mağazanızın ne kadar ziyaret edildiği

online-shopping-ecommerce-ss-1920-800x450

Avantajlar

  • Hangi kampanya ve cihazların işletmenize en fazla mağaza ziyareti sağladığını görme
  • Yatırım getirisini (YG) anlama ve reklam öğeleri, harcamalar, teklif stratejileri ve kampanyanın diğer unsurları hakkında daha bilinçli kararlar verme

Bunun için ne gerekiyor?

Mağaza ziyareti dönüşümleri sınırlı sayıda AdWords reklamvereninin kullanımına sunuldu. Google Mağaza ziyareti dönüşümlerini ölçmek için aşağıdaki koşulları karşılamayan mağazalar için ölçümleme sağlamıyor henüz. Bulunduğunuz yerin mağaza ölçümlemesine uygunluğu için bize yazmanız yeterli. Kontrol yine sizde rahat olun!

  • Uygun ülkelerde birden çok fiziksel mağaza konumuna sahip olmak.
  • Binlerce reklam tıklaması ve çok sayıda mağaza ziyareti almak.
  • AdWords hesabına bağlı bir Google My Business hesabına sahip olmak.
  • Sahip olunan her bir mağaza konumunu Google My Business hesabında oluşturmak.

Yukarıdaki koşulları karşılıyorsanız ve mağaza ziyareti dönüşümlerini görmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

facebook-in-store-data1

Nasıl çalışıyor?

Mağaza ziyareti verileri anonim nitelikteki toplu istatistiklere dayanır. AdWords, reklamları tıkladıktan sonra sonra mağazayı ziyaret eden kullanıcı sayısına ilişkin yeni ve geçmiş verileri kullanarak modellenmiş sayılar oluşturur.

Mağaza ziyareti verileri bireysel reklam tıklamalarına veya kişilere bağlanamaz. Bireysel kullanıcıların gizliliğini sağlamak için Google sektördeki en iyi uygulamaları kullanıyor. Google, dünyada çapında 200 milyon mağazada bu uygulamanın %99 doğruluk sunacağını belirtiyor.

Bu servisi kullanan en iyi markalardan birisi Toyota. Ve şirket olarak da bu geri dönüşlerden gayet memnun gözüküyorlar. İncelemek için buradan bakabilirsiniz.

IMAGE 5 benchmarks

Mağaza ziyareti dönüşümünü izleme özelliği nasıl ayarlanır?

Bu özelliği kullanmaya uygunsanız, mağaza ziyaretlerinden elde edilen dönüşümler, kampanya raporlarındaki “Tüm dönüşümler” sütunlarına eklenir. Ayrıca dönüşüm raporlarına eklenmiş “Mağaza ziyaretleri” adında yeni bir dönüşüm işlemi tanımlıyoruz.

Tanımlanan rapor panelinizde mağaza ziyaretlerinizi de ölçümleyebiliyorsunuz.

İyiymiş, diyorsanız neden şimdi başlamıyorsunuz…

Buradan buyrun