LOKAL SEO NEDİR?

Türkçe karşılığı yerel seo’dur. Çoğu marka ürün ve hizmetlerini internet üzerinden alıcı ile buluşturur.bu buluşmada ne kadar görünür durumdayız, potansiyel müşteri bizi ne kadar görüyor bunların hepsini  lokal seo yapmaktadır. Bu yüzden işletmeler için önemli bir yere sahiptir.

LOKAL SEO’NUN GELİŞİMİ VE DEĞİŞİMİ

local seo optimizasyonu
Lokal SEO Nedir?

İşletmelerin haritada görünmesi Google Maps ile ortaya 2005 tarihinde ortaya çıkmıştır. Veriler Google Maps’e aktarılmaya başlandı ve işletmeleri görme imkanımız oldu. 3 Pack denilen yapıya ise Google Maps 2007 yılında geçmiştir.

2007’den sonra ise Universal Search ortaya çıkmıştır. Bu özellikle beraber görsel ve videolarıda görmeye başladık. 2008 de ise Lokal One Bax onlu yapı sistemine geçmesiyle, işletmeler arasında rekabeti arttıran bir sistem oldu. 2010 yılında ise Google Places gündeme geldi bir yeri özellikle birlikte Search kısmı oluşturuldu bu yeri özellikle beraber işletmelerin lokasyon bazlı aramaları yapılabildi.

2012 yılında güncelleme yapıldı ve konuma göre ya da şehre göre arama yapma imkanı buldu kullanıcılar. Yine 2012 yılında Google Plus’ta aramalar entegre edildi. Bunun en büyük avantajı ise okuma için kolaylıklar sağlayan bir alan ve yorumyapma özellikleri eklendi. 2014 yılında Google My Business devreye girdi. Bu özellikle birlikte daha berrak bir kullanma özelliği geldi. Ayrıca uzun uzun açıklama yapılabilecek alanlara yer verildi. Bu özellikle birlikte soru cevap bölümü yok edildi. 2014’ te seo kendini göstermeye başladı.

LOKAL SEO Nasıl Yapılır ?

local seo
Lokal SEO Nasıl Yapılır?

Aramalarımızda coğrafi bir konum gösteren bütün aramalara yerel arama denir. Yerel seo ile bu alanda ilgili arama yapanlardan çok sayıda kullanıcı çekmek için internet sitenizi optimize etme sürecini ifade etmektedir. Arama motorlarında Lokal Seo yapılmaktadır.

 Ürün veya hizmetlerinizi bu uygulama sayesinde lokasyon bazlı kullanıcıların anlık olarak yaptığı arama sonuçlarında göstermektedir. İşletmelerin gerekli bilgilerini (adı, soyadı, adres, web sitesi, iletişim numarası vb.) Google yerel seo ile düzenleyebiliriz. Lokal seo Google haritalarda görünenizi sağlamaktadır. Böylece kullanıcılara güvenli bir işletme olarak ulaşma imkanı vermektesiniz. Lokal seo ile birlikte haritalarda işletmeleriniz görünmektedir. Arama sıralarında ise üstte çıkmanızı sağlamaktadır.

Tüketiciler bir yere gidecekleri esnada arama motorlarınlarından gidecekleri yer hakkında bilgi edinmek isterler. Bu da işletmler arasında rekabeti arttırmakta ve işletmler internete görünür olmaya önem vermektedir. Google yaptığı son güncellemelerle etrafımızda olan işletmelerin görünesine izin vermektedir. Lokal seo ile işletmelerinizin sağlam, güvenilir bir işletme olduğunu tüketicilere gösterebiirsiniz. İşletmelerinizin çevrim içi olmasına google rehber yardımcı olmaktadır.  Haritalarda işletmelerin görünesi ve işletme hakkındaki bilgilerin kullanıcıya göstermesini sağlayan online bir araçtır.

LOKAL SEO’DA YER ALMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

 1. İşletmenizin bilgilerini doğru bir şekilde Google My Business girişini yapın.
 2. Buraya işletme hakkında açıklama eklemelisiniz.
 3. Katagorileri doğru seçmeniz gerekmektedir.
 4. İşletme ile ilgili bolca fotoğraf yüklenmeli,
 5. Telefon bilgileri unutulmamalı,
 6. adres bilgisi güncel olmalı,
 7.  profil resmi yüklemelisiniz. Profil fotoğrafı yüklerken yüksek çözünürlüklü olamasına önem verin
 8. Çalışma saati ve çalışma günleri güncel olmalı
 9. Tükeiciler için yorum alanı eklenmelidir.

Bütün bu alanları eksiksiz doldurulmalı doldurduktan sonra Google My Business sayfanız hazır hale gelmiş olacaktır.

 • Nap (İsim, Adres,Telefon numarası)

Yukarıdaki bilgilerin güncel ve doğru bilgi içermesi işletmeniz için çok önemlidir. Burada schema.org önemli bir unsurdur.

 • Lokal Reviews Optimizasyonu

Türkçe karşılığı lokal incemlerdir. Arama sırasında büyük etkisi bulunmaktadır. Burada yapmanız gereken şey ise tüketicilerle temasa geçip, sitenizde inceleme yapmak için teşvik edici unsurlar kullanmalısınız. Tüketiciler genellikle yıldız ve yorum bölümünü önemser ve buna göre karar vermektedir. Anahtar kelimeleri iyi seçin.

Tutus  Media olarak sizlerin lokal seo çalışmalarınıza önem veriyor ve gerekli çalışmaları yapıyoruz.