BOUNCE RATE ORANI NEDİR?

Bounce rate oranı türkçe karşılığı hemen çıkma oranı anlamına gelmektedir. Kullanıcıların E- ticaretdeki davranışları şirketler için çok büyük bir öneme sahiptir. Şirketler burada tüketici davranışlarını veri olaarak kullanmaktadırlar.

e ticaret seo 1
Kullanıcı Deneyimi (UX) ile Bounce Rate Düşürme 5

Şirketlerin farklı strateji belirlemesi gerekmektedir. E-ticaret siteleri geliştirilebilir, ağırlık yada öne çıkmasını istedikleri noktaları belirlemelidirler. Tüketiciler bu E-ticaret sitelerinde hangi mala yada hizmete baktığının yanı sıra hangi içeriklere yöneldiği, kaç farklı sayfa açtığı çok önemli bir yer kaplamaktadır. BOUNCE RATE (hemen çıkma) oranını tüketiciler de takip edilirse, kullanıcıların davranışları tespit edilmiş olunur ve hedef kitlesi belirlenerek tüketicinin ne istediğini daha iyi anlamış olup, şirketler buradaki eksiğini yada geliştirmesi gereken yönlerini tespit etmiş olurlar.

Tüketiciler günlük hayatlarında bir çok markayı, ürünü, hizmeti vb. şeyleri E- ticaret yoluyla ziyaret etmektedirler.  Bu yüzden şirketler tüketicinin bu siteleri açıp okuduğu ilk sayfa haricinde başka bir sayfayı açıp, yöneliyor mu sorusunun cevabı bounce rate oranı ile tespit edilmektedir.  Bounce rate ile tüketicinin verileri incelenir. Tüketicilerin kaçta kaçının, girdikleri E-ticaret sayfalarını ilk sayfalarını inceledikten sonra ayrıldıkları ise ‘hemen çıkma oranı’ olarak kabul edilmektedir. Tüketicilerin kaçta kaçının, E-ticaret ‘in ilk sayfasını okuduktan sonra ayrıldığı, kaçta kaçının da diğer sayfalara yöneldiğini belirleyen sistemdir.

BOUNCE RATE ORANI NASIL HESAPLANIR?

e ticaret seo optimizasyonu
Kullanıcı Deneyimi (UX) ile Bounce Rate Düşürme 6

Google Analytics E- ticaret siteleri için farklı bir çok analiz yapmaktadır. Bunlardan bir tanesi de Bounce Rate Oranıdır. Burada Google Analytics görevi tüketicilerin E-ticeret sitelerindeki ziyaretlerinde kaçta kaçının ilk sayfadan sonra çıktığı, kaçta kaçının ise başka sayfalara yöneldiğini tespit ederek rapor sunmaktadır. Bu oranı hesaplamak için de çok basit bir formül kullanmaktadır. Bu formül;

BOUNCE RATE ORANI=(siteyi terk edenler/toplam site ziyaretçisi)x100 bu formülle bu orana ulaşılabilir.

BOUNCE RATE ORANI DÜNYA GENELİNDEKİ ORTALAMALARI

bounce rate nasil dusurulur
Kullanıcı Deneyimi (UX) ile Bounce Rate Düşürme 7

Bounce rate oranı dünya genelinde web ve internet sitelerin hepsi için analiz yapmaktadır. Bu oran ise sektörden sektöre , hizmetten hizmete göre değişiklik göstermektedir. Bu oran her sektör için belli bir ortalaması, ideal değerler olması gerekmektedir. Bounce rate oranı Dünya’da kabul edilen sektörler  ve oranları aşağıda ki gibidir;

%20-40 E ticaret Siteleri

%30-50 Kurumsal Siteler

%40-60 Haber Siteleri

%40-60 Hizmet Sektörü Siteleri

%70-+98 Bloglar

Eğer tüketiciler internet sitesinden hemen çıkıyorsa, bu oran o site için yüksek ise şirketlerin tüketicileri o sitede kalmayı ikna edememiş anlamına gelmektedir. Sitelerin oranlarına bakılınca ortalama bir oran mevcuttur. Bu oranın yüksek olması da büyük bir sorun teşkil etmektedir. Şirketlerin bu oranı düşürmesi gerekmektedir. Bunu yaparken değişik stratejiler belirlemeli, önlemler almalı ve tüketicileri ikna etmeleri gerekmektedir.

BOUNCE RATE ORANI NEDEN YÜKSEKTİR? NASIL DÜŞÜRÜLÜR?

seo resim optimizasyonu
  1. Eğer sitenizin tasarımı, tüketicilerin ilgisini çekmiyorsa ve kullanıcı dikkatini çok dağıtıyorsa tüketici o E-ticaret sitesinden hemen ayrılır. Tasarımınızı sade ve etkileyici bir şekilde yapmalısınız.
  2. Yaptınız hizmet ve ürünler, oluşturduğunuz içerikler, tüketici tarafından beğenilmemiş olabilir. Bu yüzden içeriklerinizi dikkat çekici tüketicinin ilgisini çekecek şekilde yapmalısınız.
  3. Sitesinizde ki kategorilerinizi yerleştirirken kolay ulaşabilir, sınıflara ayırabilir ve sade ulaşabilir yapmalısınız.
  4. Görsellerinizin geç yüklenmesi tüketicileri bu sitelerden uzaklaştıran bir sebeptir. Görsel yüklerken buna dikkat etmelisiniz. Ayrıca site açma hızını ayarlamalı ve kolay açma imkanı sağlanmalıdır. Diğer türlü tüketici açamadığı ve kolay ulaşmadığı bir site de kalmak istemeyecektir.
  5. Eğer içeriğiniz seo ile uyumlu değil ise tüketiciler internet sitenizi terk edecektir.
  6. İçerikler kolay sade ve gereksiz kelimeler kullanılmadan oluşturulmalıdır.

Tutus Media olarak kullanıcıları daha fazla sayfada tutmak adına çalışmalar yaparak gerekli tasarımı ve durumları yapıyoruz.

Sizde performans almak istiyorsanız, aramıza mutlaka bekliyoruz…