Bir işletme ya da kurum,  iş ilanı verirken Google’de üst sırada yer almak istiyorsa;  2017 yılının Haziran ayında hizmete sunulan Google Jobs iş arama özelliğinden yararlanması gerekiyor.  Bu uygulama,  Google destekli olmakla birlikte;  iş başvurusunda bulunanlar içinde yerel kullanıcı özelliği bakımından tek adrese dayanıyor.

        Başvuru sahiplerinin işlerini kolaylaştıran bir sistem olarak karşımıza çıkıyor.  Çünkü başvuruları sıralama derdiyle uğraşmadan direkt olarak zamandan kazanıyorlar.  Bir iş ararken kişi;  yere,  unvana,  şirkete,  gönderilme tarihine ve daha birçok bilgiyi kolayca düzenleme şansına sahiptir.  Google iş arama aracında ona özel URL bulunmaz.  Yani iş arayan kişiler;  Google arama kutusunun içinde yer alan “bana yakın işler” vb. sorguları girmeliler.  Google,  çok yakın bir zamanda Google for jobs kutusunu da arama sonuçlarına dahil edecek. 

seo2020 tutusmedia
İş ilanı verirken Google'da üst sırada olun! Google Jobs 2

İşveren,  Google İş İlanını Kullanarak Nasıl Avantajlar Sağlıyor?

İş arayanların konumu,  yeni kullanıcı deneyimleri ve iş unvanı çeşitli kriterler göz önüne alınarak filtrelemelerin gerçekleşmesini sağlar.  Bu özellikten dolayı başvuru sahipleri inanılmaz memnun kalıyorlar. 

-Start-Up işletmelerin sahiplerinin özellikle daha çok işine yarayan bir uygulamadır.  Çünkü Google’de görünürlük elde edebilmek adına çok etkili bir yoldur.  Logonuz,  gönderileriniz,  incelemeleriniz,  değerlendirmeleriniz ve iş özellikleriniz gibi pek çok bilgi,  İş Arama Kullanıcı Arabiriminde görüntülenebilmek için hazır durumda bekler. 

İşverenin,  Google Jops Kullanması Ne Gibi Dezavantajlara Yol Açıyor?

-Bazı teknik bilgilerin olması gerekiyor.  Çünkü iş ilanlarının,  Google’de kolay bir şekilde görüntülenebilmesi için;  onların yapılandırılmış veriler kullanarak işaretlenmeleri gerekiyor. 

-Web siteniz,  “iş aranıyor”  gibi sorgularla doğrudan trafik oluşturmuşsa;  bu özelliği engel olarak görebilirsiniz.  Ayrıca,  Rich answers gibi bazen yayıncı web sitelerinde de yapılan tıklamalar engellenebiliyor. 

-Bazen Jobs,  Google platformu için rahatsız edici görünür.  Özellikle,  bazı geçerli sorguların aniden bilinmeyen nedenlerle sonuç göstermemesi gibi durumlarla da karşı karşıya kalınabilir. 

İlanlarınızı Google Jobs’a Eklemek:

    Şuanda Google Jobs,  üçüncü taraf web sitelerini tercih ediyor.  Fakat belirtmeliyiz ki ilerde bu durum değişebilir. 

     Google özellikle,  üçüncü parti sitelerden bilgilerin nasıl okunacağını ya da çıkarılacağını uzun bir süre önce buldu.  Ancak bu özellik için;  kariyer sayfanıza iş listesi adına yapılandırılan veri eklemeniz gerekecek.  Hatta yapılandırılan verilerde;  Google iş kategorisi,  şirket,  maaş,  konum ve daha birçok özellik için belirli alanları çekmeye izin veriyor.

https://jobs.google.com/about/

İş İlanlarımı,  Nasıl Google Sıralamasında Yükseltirim?

-Becerileri,  nitelikleri ve sorumlulukları tanımlarken ayrıntılı bilgilere yer vermeniz gerekiyor.  Yani bu bilgiler doğrultusunda;  iş tanımınız keskin,  iyi ve kısa yürütülür.  Fakat bir Sosyal Medya Yöneticisi için giriş oluşturduğunuz takdirde Google,  iş listenizde yer alan diğer Sosyal Medya Yönetici listelerinde de gözüken kelimeleri görmeyi bekleyecektir.  Google,  milyonlarca kişinin Sosyal Medya Yöneticisi için iş girişini incelediği zaman;  “sosyal ya da reklamlar”  gibi kelimelerin içinden anlamsal bağlantı kurar.  Bu vb. kelimeler birbirine bağlanırken;  Google daha fazla bağlam sağlamış olur. 

    Google’ın,  ana arama motorlarında ki alakayı kurabilmek ve düzeyini belirlemek adına anahtar kelime yoğunluğuyla birlikte kelimelerin arasında ki anlamsal ilişkiyi çok iyi kavraması gerekiyor.

-İş arayan kişiler tarafından yapılan aramaları eşleştirerek muhtemel sayılabilecek standart iş unvanları seçmeniz gerekiyor.

-Belirlediğiniz maaşın reklamını yapın.  Google arama motorunun en üstünde yer alabilmek için,  her daim doğru bir maaş aralığı göstermeniz gerekiyor. 

-Ayrıca işyerinin konumunu doğru,  eksiksiz belirtin.  Posta kodu da dahil olmak üzere,  işin tam adresini belirtmek ilanın görülme şansını artırır.  

Tutus Media olarak her alanda üst sıralarda olmanız için çalışmalar yapıyor, sizler için başarıyı yakalıyoruz.