Google Hangout toplantısında John Mueller Google’ın yinelenen içeriğinasıl ele aldığı, içeriğin snippet’lerini kategori ve ürün sayfalarında tekrar etmesinin sonuçları hakkında görüş bildirdi ve yayıncıların bu duruma nasıl yaklaşması gerektiğine dair tavsiyelerini sundu.

Kısa süre önce bir Google Web Yöneticisi Hangout’unda, bir yayıncı kategori sayfalarındaki ürün sayfalarından içerik kullanmanın bu sayfalardan birinin veya her ikisinin de indirgenmesine neden olup olmayacağını sordu.

Kategori sayfaları, ürün listelemelerini içeren üst düzey sayfalardır. Kategori sayfaları, kullanıcıların göz atmasına izin verir. Buradan kullanıcı, belirli bir ürüne tıklayabilir. Tartışılan konu, bir eticaret kategori sayfalarındaki ürün sayfalarındaki özdeş içeriği kullandığında ortaya çıkar. Soru şudur: Google yinelenen içeriği nasıl ele alıyor?

Kategori ve Ürün Sayfalarında Google’ın Yinelenen İçeriğini Nasıl Kullanıyor?

John Mueller, Google’ın yinelenen içeriği nasıl ele aldığını şöyle açıkladı:

“Bunun gibi bir durumda genelde ne olur, aynı metin parçasını web sitenizdeki birden fazla sayfada buluyoruz ve bu da çok iyi …

Bununla birlikte, birisi yalnızca o metin parçasında bir şey ararken o zaman bu farklı sayfaların tümü arama sonuçlarında birbirlerine karşı rekabet ettikleri için hangisinin en alakalı olduğunu bulmak için bu sayfalardan birini seçmeye çalışacağız …

Bu, belki kategori sayfalarınızın daha fazla trafik görmesine karşın daha az trafik gören ürün ayrıntıları sayfalarınızın karşılığını almanız mümkündür.

Bu aslında web siteniz için karar verebileceğiniz ve düşünebileceğiniz bir şey… İnsanlar ayrıntılı olarak arama yaptıklarında daha üst sıralarda yer alan sayfaların içinde arama yapıyorlar. Bu da bir tür üst düzey bilgi demek.

Kullanıcı için Kategori  sayfası mı, Ürün Sayfası mı daha iyi?

Bir ürün sayfasından bir bilgi snippet’ini kullanmak ve tüm sayfaların açıklamalarını içeren bir kategori sayfasında kullanmak, yaygın bir uygulamadır. Bu, kullanıcıların aynı kategoriye uyan ürünlere göz atmalarını kolaylaştırır ve iyi bir kullanıcı deneyimi özelliği.

John Mueller’in yorumlarına göre; Google’ın genel (kategori sayfası) ve belirli bir sayfa (ürün sayfası) arasında ayrım yapmasına yardımcı olmak için kategori sayfalarında benzersiz açıklamalar kullanmak iyi bir fikir olabilir.

Bir kullanıcı bir ürün türüne (belirli bir ürüne değil) göz attığında, kategori sayfası iyi bir eşleşme olur. Dolayısıyla o sayfanın içeriği belki de bu tür bir ürüne uygun daha genel tipli sorgular için sıralamaya göre yapılandırılmalıdır. Ayrıca, bir kategori sayfasının iyi organize edilmiş olması, böylece bir kullanıcının ürünleri karşılaştırabilmesi ve daha ucuz bir model, belirli bir renkte bir model, daha fazla veya daha az özellik içeren bir model vs. isteyip istemediğine karar vermesi önemlidir. Google’ın kalite belirleyicilerinin yönergeleri kullanıcıların birden fazla ürüne kolayca göz atmasına izin veren bir özellik, site kalitesine bir işarettir.

Özet olarak Mueller şöyle diyor; kullanıcıların ürünlerinize ulaşmasını kolaylaştırın. Renk, model ve özellik içeren sayfalarınıza ulaşımı hızlandırın. Böylece kullanıcı neyi istediğine karar verip hızlıca istediğine ulaşabilsin. Kategori ya da ürünlerde içeriği ne kadar özelleştirebilirseniz kullanıcılarınız o kadar memnun olacaktır.