Google Temmuz 2018’den itibaren, Google mobil arama sonuçlarında nihayetinde mobil sayfa hızını bir sıralama olarak kullanacak.

Google, mobil arama için tasarlanmış yeni bir sıralama algoritması duyurdu. Şirketin “Speed ​​Update” olarak adlandırdığı bu güncelleme yalnızca küçük bir yüzdeli sorguyu etkiliyor, Google, “Yalnızca en yavaş deneyimi kullanıcılara ulaştıran” sayfaların bu güncellemeden etkileneceğini söylüyor.

Güncelleme Temmuz 2018’de yayınlanmaya başlayacak, bu nedenle web yöneticilerinin web sayfalarını hazırlamak için zamanları var.

Google , sayfa hızını ölçmek ve iyileştirmeler yapmak için yeni güncellenmiş PageSpeed ​​raporunu ve LightHouse gibi araçları kullanmanızı öneririz.

Google blogunda  Zhiheng Wang ve Doantam Phan şunları yazdı:

“Hız Güncellemesi” dediğimiz gibi, yalnızca yavaş deneyimi kullanıcılara veren sayfaları etkileyecek ve yalnızca küçük bir yüzdeli sorguyu etkileyecektir. Sayfayı oluşturmak için kullanılan teknoloji ne olursa olsun, aynı standardı tüm sayfalara uygular. Arama sorgusunun amacı halen çok güçlü bir sinyal, bu nedenle, yavaş, yavaş ve büyük bir içeriğe sahip sayfalar sıralamaya şimdilik sıralamasını koruyacak.

Google AMP özelliği ile de zaten sayfa açılış hızını kolaylaştıracak eklentileri olduğunu biliyorsunuz. Bu eklentiler eskiden siteniz/sayfa/amp şeklinde açılıyordu. Google buna da son veriyor artık. Bundan sonra sayfalarınız olduğu adreste açılacak. Ancak AMP sürümleri farklı olarak sunulacak. Kısacası iki URL birleştirilmiş olacak.

Sonuç olarak her durumda sitenizin açılış hızı 2018 için etkili olmaya devam edecek. Test My Site Google ve Page Speed Insights sayfalarından sitenizin hızını test edebilir ve gerekli düzeltmeleri yapabilirsiniz.

Konu ile ilgili Google Webmaster Blogundaki detaylı incelemeye gözatmak isterseniz buraya tıklayın.