Seo Algoritmaları Güncellemeleri ve yeni Google gelişmeleri ile ilgili olarak karşınızdayız. Arama Motoru Optimizasyonu tarafında Google mart ayına yeni bir güncelleme ile girdi. Ona geçmeden önce mart ayındaki yeni gelişmeleri paylaşalım.

Goo.gl kapanıyor.

Google URL kısaltma servisi Goo.gl servisini bir yıl içinde kapatacağını duyurdu. Bu süre içinde tıklama ve izleme yaptığınız linklerinizi değiştirin uyarısında bulundu.

Google AdWords, Anahtar Kelime Planlayıcı Aracı Yenilendi!

google-adwords-yenilendi-1024x663Örnek resimde, yeni tahminler bölümündeki verilen, nasıl yoğunlaştırılmış bir şekilde gösterildiğini görebilirsiniz. Plandaki anahtar kelimelerinizin, TBM bilgileri dahil, site performansınızı nasıl etkileyeceğini sizin için tahmin ediyor. Bu da reklamverenlerin iyi bir geri dönüş sağlamak için doğru anahtar kelimeleri seçebilmesine yardımcı oluyor.

Google Adwords tarafında yeni bir gelişme de yakın zamanda harcama yapmayan hesapları kapatacağını duyurdu.

Google Spam ve Sandbox cezası

Google spam site ve sandbox tehlikesinden korunmak için yeni önerileri de duyuralım. Saldırıya uğramış siteniz varsa derhal önlemlerinizi alın. Zengin metin belgelerinde yanlış veri işaretlemesi yapmayın. Yanıltıcılık nedeniyle sandbox’a düşebilirsiniz.  Negatif SEO çalışması yapılmış mı diye detaylı bir kontrol yapın. Özellikle backlinklerinizin sağlığını yeniden kontrol edin. Bunun için Google Disavow aracını kullanın.

SEO’da Meta Description nereye gidiyor?

Google yakın zamanda geliştirdiği yeni yapay zeka algoritmasının nimetlerinden faydalanarak yeni güncellemeler yapmaya devam edeceğini meta description konusunda yaptığı açıklama ile daha da belli etti.

Google duyurusunda meta description metinleriniz içeriğinizi yansıtmıyorsa bile Google içeriğinizin density değerlerinden faydalanarak daha fazla veri elde edecek. Böylece içeriğinizin tam olarak ne ile ilgili olduğunu tespit edecek. Özellikle yeni Search Console da gördüğünüz üzre içeriklerin hangilerinin orjinal ya da bir sayfanın parçası olduğunu derhal tespit etmeye başladı. Bu yüzden yeni bir içerik oluştururken orjinal ve farklı olmasına maksimum özen göstermek gerekiyor.

Google Mobile İlk İndeksleme (Mobile First-Indexing)

google-1520x800Google mobile kullanımın masaüstü kullanımı geçtiği günden beri öne çıkarmak istediği mobil ilk indeksleme özelliği için nihai tarihi verdi. Bu şu anlama geliyor. Optimizasyon düşünürken artık önce  mobilden başlayın.

Google SEO Algoritma Güncellemesi 23 Mart 2018

mart-sinyalleri-semrush

Semrush mart verilerinden de göreceğiniz üzre mart ayındaki Google algoritma güncellemesi sonrası çok fazla site etkilendi. Ayrıca algoritma güncellemesi sonrası sitenizdeki değişimleri, özellikle negatif etkilenen sayfaları kontrol etmenizde fayda var.

Google My Business Güncellemesi

google mybusinessGoogle’ın bir nevi firma rehberi uygulaması olan my business için yeni güncellemeler geldi.  Artık işletmeniz ile ilgili daha fazla istatistik bilgisine erişeceksiniz. İşletmeniz için video ekleme, menü ekleme v.s gibi ek yeniliklerde beraberinde kullanıma sunuluyor. Navigasyon paneli de tasarımda sola alınması kullanıcı deneyimi bakımından iyi olmuş.

Google Shopping Auction geliyor

google-shopping-actions-800x385

Google alışverişte kullanıcıların daha rahat sipariş vermesi için yeni güncellemeler geldi. Hızlı ürün arama, siparişleri dijital asistanlar ile verebilme gibi ek özelliklerin de içinde olduğu güncellemeler hazır. Google Express ve asistan hizmet ile siparişi Google üzerinden verebilme özelliği satıcı siteleri ne kadar etkileyeceğini göreceğiz. Alışverişleri Google üzerinden yapan kullanıcıları artırmak için sadakat puanı verilecek. Bu pazarlama çalışması ne kadar etkili olacak, göreceğiz.

google-answer-no-results-800x442

İlave bir not daha paylaşmak istiyorum. Google’a örneğin 5+6 yazsanız size hesap makinesi üzerinde 11 gösteriyor. Bunu görmüşsünüzdür. Bir çok arama direkt cevabı gösterecek şekilde yeni bir Google düşünün. Site sahipleri için iyi olmayan ama kullanıcıları sevindirecek uygulama alanları genişliyor.