Gün geçtikçe SEO birçok firma için daha fazla önem arz ediyor. Web sitelerinizin yurt dışında da aktif olmasını ve tanınır olmasını istiyorsanız ve bilhassa lokal açıdan geçişler için bölgesel SEO firmaların vazgeçilmezi durumda.

Global dünyada profesyonel SEO çalışmalarıyla firmanızı basitçe dünyaya açabilirsiniz. Peki, sitenizi yurt dışına açarken nasıl bir SEO yolu izlemelisiniz, bunu merak ediyorsanız bu yazı tam size göre.

Uluslararası SEO ve klasik SEO farkı!

Uluslararası bir çok dilli SEO için ilk önce farklı dillerdeki web sitelerini bağımsız birer site olarak ele almak gerekiyor. Her sitenin genel performansı ancak bu şekilde objektif olarak ortaya konulabilir. Tersi bir durumda web siteleriniz birbirleriyle rekabet ederler. En kötü ihtimalle de duplicate content yani tekrarlanan site olarak arama motorları tarafından algılanırlar.

Ülkeye göre özel site!

Her ülkeye göre bir siteye ihtiyacınız olup olmadığına pazarın büyüklüğüne bakarak karar verebilirsiniz. Pazar büyükse mutlaka yerel bir web sitesi gereklidir.

Mesajlaşmalar, bölgelere göre farklı tarz ve teklifler her ülkenin tecrübelerine göre değişir. Bunun için firmalar SEO çalışmalarını yerel kullanım alışkanlıklarına göre sitelerini optimize ederek yapmalılar. Örneğin; Almanya’da popüler olan bir web sitesi, Türkiye’de rağbet görmeyebilir. Bunun için Almanya’ya göre ya da Türkiye’ye göre içerikler oluşturarak hedef kitlenin siteye gelmesi sağlanmalıdır.

Bununla birlikte Almanya’da arama yapan bir tüketicinin karşısına Türkiye’deki web sitesi çıkmamalıdır. Almanya’da kullanılan anahtar kelimelerle Almanya’daki site indekslenmenin önüne geçmelidir.

2

Hangi arama motoru?

Buna tabii ki Google diye cevap verdiğinizi duyar gibiyim. Ama bu cevabınızla yanılıyorsunuz. Rusya’ya yönelik bir web siteniz varsa kesinlikle Yandex demeliydiniz. Ya da Çin’de işlem yapan bir siteniz var. Bunun için de Baidu’yu cevap olarak vermeliydiniz. Güney Kore ve Asya’da Naver’i hedef almalısınız.

Gördüğünüz gibi çok fazla arama motoru var ama biz sadece Google’ı biliyoruz. Bunun sebebi de Google’ın dünyanın dört bir tarafında kullanılıyor olması. Baidu’yu Avrupa’da pek kullanılmaz ama Google Çin’de de kullanılır. Ancak Baidu Çin’de her zaman bir numaralı arama motorudur. Bunun için hedef ülkeye göre arama motorlarını takip ederek ek optimizasyonlara azami derecede dikkat etmek gerekir.

3

Uluslararası açılımdan önce neler hesaplanmalı?

Bunun için ilk olarak yerel kaynaklara sahip olmalısınız. Yerel içerik üretip araştırma yapacak bir personele ihtiyacınız var. Çünkü her proje bir kerelik yapılan bir iş değildir. Sürekli içerik üretilerek ve optimizasyon yapılarak arama motorlarında ön sıralarda yer bulunabilir.

Dil kaynakları, web sitesi için hazırlanan düzenli veri analizi ve teknik kaynakları karşılamak uzaktan kolay değildir. Bunun için profesyonel yardım şarttır.

Avrupa’da 360 derece medya ajansı olarak hizmet veren Tutus Media hazırladığı çok dilli web siteleri ve Almanca SEO hizmeti ile sizlere büyük kolaylık sağlamakta… Buram Bal, Enkafood, Mevlana Çay, Beynur, Selen Food  ve daha birçok site için bu hizmeti vererek firmaları hedef ülkelerde başarıya ulaştırıyoruz.

Siz de firmanızı web siteniz üzerinden dünyaya açmak istiyorsanız profesyonel yerel ekibiyle her zaman yanınızda olan Tutus Media’ya başvurun!