Google algoritma güncellemeleri ile ilgili olarak yeni bilgileri paylaşmaya devam ediyoruz. Geçtiğimiz yılda yeni gelişmeleri sizlerle paylaşmadığımız bilgilerin özet raporunu da bu yazımızda paylaşacağız.

İlk olarak Google’ın uzun süredir peşine düştüğü fakat site sahiplerinin eksikleri tamamlama tarafında geriden geldiği konudan bahsedeceğim. Google Amp Pages desteği. Hızlandırılmış mobil sayfalar olarak bildiğimiz bu teknolojiyi kullanmayan siteler 2018 Şubattan itibaren cezalandırmaya uğrayacak. Google mobil sürümde sitede şayet AMP sayfa varsa tarayıcıyı o sayfaya yönlendirecek. AMP sorunu olan sayfalar Google Search Console içinde bildirilecek.

google-amp

Google Mobil aramalar için “daha fazla sonuç” testi yapıyor

Mobil aramalarda sonuçların sayfalandırma yerine “daha fazla sonuç” butonu ile sayfa akışını aşağı doğru götürecek yeni uygulama testlerini sürdüren Google kullanıcıların kullanımı testlerine göre bu uygulamayı tamamen hayata geçirip geçirmeyeceğine karar verecek.

google-mobile-search

Google, yeni bir mobil arama arayüzü ve yeni bir arama iyileştirme düğmesi test ettiğini doğruladı. Yeni arama arayüzünde, “daha fazla sonuç” etiketli bir düğmeyi tıkladığınızda mobil arama sonuçları sayfasında daha fazla sonuç gösterecek. Buna ek olarak, Google, arama sonuç snippet’lerinde doğrudan aramanızı hassaslaştırmak için düğmeler gösterecek.

Bir Google sözcüsünden “Kullanıcılarımıza en iyi deneyimi sunmak için yeni arama biçimleri ve deneyimleri ile denemeler yapıyoruz” açıklaması geldi.

Dan Brackett, Twitter’da konuyla ilgili olarak ekran görüntüleri paylaştı.

Google mobil aramada ‘daha fazla sonuç’ özelliği

google-mobile-see-more-results

“Daha fazla sonuç” bağlantısını gösteren bir ekran görüntüsü. Çoğu zaman Google bu sayfada iki veya üç organik arama sonucu gösteriyor. Daha fazla organik sonuç görmek için “daha fazla sonuç” bağlantısını tıklamanız gerekiyor. Google daha sonra dinamik olarak daha fazla arama sonucu yükleyecek.

Google Search Console Arama Ağı raporuna özellikli zengin metin sonuçları filtresi getiriyor.

Google’dan Richard Gingras  yaptığı bir sunumda , Google’ın, özellikli snippet’leri ve zengin sonuçları Google Arama Konsolu’nun Arama Ağı Analytics raporunda süzgeçlediğini ortaya koyan bir slayt vardı .

Bildiğiniz gibi, Google yakın bir zamanda bu rapora bir AMP filtresi ekledi . Google geçtiğimiz günlerde Search Console’da Bilgi Grafiği, yerel ve Zengin Bölmeler’i izliyorlardı , ancak filtreler şimdilik Google Search Console’da gösterilmiyor. Google son zamanlarda bu rapora daha fazla filtre geldiğini belirtti .

İşte Richard Gingras’ın sunumundaki iki yeni filtreyi gösteren bir ekran görüntüsü:

google-search-analytics-snippets-rich-results

Google Ürün Listeleme Reklamları resmi arama sonuçlarında, perakendeciler için duyurular sunacak.

Resim aramada Ürün Listeleme Reklamları;

Google resim aramasındaki reklamlar ilk önce geçen yılın dördüncü çeyreğinde görmeye başlamıştı . Mobil cihazlarda organik sonuçların üstünde döngüsel bir biçimde görüntüleniyor. Resim arama, Google Arama Ağı’nın parçası. Alışveriş kampanyanız Arama ağı iş ortaklarında olmak üzere seçilirse, Ürün Listeleme Reklamları (PLA’lar) otomatik olarak resim arama sonuçlarında gösterilmeye uygun olur.

google-plas-image-search

Google Business’te firma ürünlerini listeleme

Ayrıca, yerel envanter reklamları yayınlayan reklamverenler için yeni olan kullanıcılar, perakendecinin yerel Bilgi Panelindeki “Bu mağazadaki öğeleri ara” bağlantısını tıklatarak belirli öğelerin yerel mağazalarında stokta olup olmadığını öğrenebilirler.

LIA-inventory-search