Google, aramanızdaki konunun daha kullanışlı yönlerini göstermeyi amaçlayan yeni bir özellik snippet’i duyurdu . Bu yeni biçimi tetikleyen bir sorguyu ararken, daha fazla bilgi içeren ana özellikli snippet’in altında bir miktar genişletilebilir metin alanı da olacak.

Örneğin, [quartz vs. granit] için arama yaparsanız, resimlerle birlikte ana özellikli snippet’i, ardından maliyetler, avantajlar, ağırlık ve dayanıklılık ile ilgili fikirleri göstermek için genişletilebilecek dört ek özellik snippet’i daha eklendi. Başka bir örnek: [Acil durum fonu] için arama yaptığınızda, ana özellikli snippet’i alırsınız, ardından boyut, önem, tasarruf hesabı ve amacı listelenecek.

Örnek aramalardan bazı ekran görüntüleri:

 

Alt özellikli snippet’lerden birini genişlettiğinizde aşağıdaki gibi görünecek:

google fs aspects2

Google bu güncelleme için de bir açıklama yayınladı:

Bu yeni paneller, konuların web’deki içeriğinden anlaşıldığına göre otomatik olarak oluşturuluyor ve umarız önümüzdeki birkaç gün içinde kullanıma sunuldukça yararlı bulursunuz.

Bu güncelleme, Arama ile hızlı bir şekilde bilgi almanıza yardımcı olmak için yaptığımız bir dizi iyileştirme işlemidir. Her zaman olduğu gibi, gördüğünüz bilgilerle ilgili herhangi bir geri bildiriminiz varsa, lütfen arama sonuçları sayfasının alt kısmındaki geri bildirim bağlantısı aracılığıyla bize bildirin.

Şubat ayında, Google çok yönlü özelliklere sahip snippet’leri duyurmuştu. Bunlar, gönderilenden daha fazla yorum yapılmasına izin verecek kadar geniş bir sorgu için sunulabilen snippet’lere sahipti. Bu örneklerdeki gibi, döndürülen SERP, orijinal sorgulamada, kullanıcının sorgulamasının istediği soruları yeniden yazdığı orijinal sorgu ile birden çok özellikli snippet içerecektir ve çok yönlü snippet’te görüntülenen sonuçlar bu yeni soruları yansıtacaktır.

Artık Google, daha genel bir konudan uzaklaşmak yerine, aramaların belirli bir konuya daha dar bir şekilde girmesini sağlayan yeni bir özellik snippet’leri yapıyor.

İşte başka bir örnek:

google-fs-aspects

Artık Google aramaları sınıflandırılmış (kişi, yemek tarifi, bir soru cevap, bir ürün, bir film) bir şekilde sunulurken ilgili konuya ait detayları daha geniş bir biçimde sunacak. Örneğin bir yemek tarifi aramasında videosunu, malzeme listesini, pişirme süresini gibi… Bu da şu anlama geliyor. Sitenizin kategorisine göre hangi zengin metin /rich snippet özelliğini kurmanız gerekiyorsa kurarak optimize etmeniz gerekiyor. Bu konuda detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.