Avrupa’da dondurulmuş gıda alanında söz sahibi olan Beynur için ajansımız Tutus Media tam 6 dilde web sitesi hazırladı. Siz de Almanya web sitesi ya da Avrupa e-ticaret sitesi düşüncesindeyseniz bu yazımız tam size göre.

Ülkeler veya bölgelerdeki kullanıcılara farklı içerikler sunan Tutus Media, Google arama sonuçlarınızı optimize ederek web sitenizle firmanızı rakiplerinizin önüne geçiriyor.

Peki, çok dilli web sitesi nedir?

Çok dilli web sitesi birden fazla dilde içerik sunan bir web sitesidir. Örneğin, Beynur için İngilizce, Almanca, Türkçe, Arapça, Fransızca ve Lehçe sürümleri olan bir web sitesi hazırladık. Böylece bu dilleri konuşanların diliyle eşleşen sayfalar firmanın erişim kapasitesini arttırdı.

Beynur için hazırladığımız sitelere çok bölgeli siteler de diyebiliriz. Örneğin, İsviçre içeriği için hem Fransızca hem de Almanca sürümlerine sahip bir site olması firmanın bulunduğu ülkenin tamamına hakim olması anlamına geliyor.

c28d4067280081.5b33e778cccf4

Çok dilli web siteler için neler yapıyoruz?

  • Farklı dil sürümleri için farklı URL’ler kullanıyoruz:

Her bir sayfanız için farklı URL’ler kullanarak dünyanın en büyük arama motoru olan Google’ın sayfadaki içerik dilini çerezler ya da tarayıcı ayarları ile ayarlamasını önlüyoruz. Böylece har sayfa için farklı hizmet verdiğimiz için sayfa tıklama oranımız otomatik olarak artıyor.

Bununla birlikte farklı diller için farklı URL’ler kullanarak Google arama sonuçlarının bir sayfanın doğru dil sürümüne bağlanmasına yardımcı olmak üzere hreflang etiketini kullanıyoruz.

  • Sayfa dilini açıkça belli ediyoruz:

Google web sitesinin dilini belirlemek için sitenin görünür içeriğini kullanır. Bunun için ekibimiz her bir dili farklı bir web sitesi olarak düşünür ve ona göre bütün içerikleri aynı dilde hazırlar. Böylece Google web sitenizin kolayca dilini algılayacak ve sıralamanız yükselecektir.

d13a8b67280081.5b33e778cde9c

  • Kullanıcıların sayfa dilini kolayca değiştirebilmesini sağlıyoruz:

Beynur’un hazırlanan web sitesinde göreceğiniz gibi kullanıcılar rahatlıkla tek bir butonla sayfanın dilini değiştirebilmektedir.

Kullanıcının algılanan diline göre otomatik olarak yönlendirme yapmayarak bir web sitesinin diğer dil sürümlerine köprüler ekleme seçeneğini değerlendiriyoruz. Çünkü otomatik yönlendirme kullanıcının ve arama motorlarının web sitesinin tüm sürümlerini görüntülemesini engellemektedir.

20b90267280081.5b33e778cd3ee

  • Dile özel URL’ler kullanıyoruz:

URL’deki bölgeselleştirilmiş kelimeler veya Uluslararası hale getirilmiş alan adı kullanmanın bir zararı yoktur. UTF-8 kodlamasını mümkün olan her yerde kullanıyoruz. Ayrıca bağlantı oluştururken URL’lerdeki çıkış karakteri kullanarak o dile ait özelliği kaybetmemesini sağlıyoruz.

  • Site içeriğini belirli coğrafyaya göre belirliyoruz:

Beynur için hazırladığımız bu çok dilli sitelerin bazı bölümlerini belirlenen ülkede belirli bir dili konuşan kullanıcılara göre hedefliyoruz. Bu hamlemizle hedef ülkedeki sayfa sıralamanızı iyileştiriyoruz.

  • Bölgesel özel URL’ler kullanıyoruz:

Site içeriğini yerelleştirdiğimiz gibi farklı bölgelere hedeflememizi kolaylaştıracak bir URL yapısı kullanıyoruz. www.beynur.eu Türkçe sitemiz için, https://beynur.eu/en/, https://beynur.eu/de/, https://beynur.eu/fr/ vb. URL’ler kullandık.

Siz de firmanızı çok dilli web siteleri ile dünyaya açmak istiyorsanız mutlaka Tutus Media’ya başvurun!

Avrupa’da 360 derece medya ajansı olan Tutus Media sizin için de var.