Hoş geldin BERT Google’ın Doğal Dilini Daha İyi Anlamak İçin En Son Arama Algoritması

BERT olarak adlandırılan sistem, tüm arama ve arama sorgularının onundan birini etkileyecek bir güncellemedir. Bu nedenle Google’ın RankBrain’i piyasaya sürmesi ile birlikte aramalardaki önemli bir değişiklik meydana gelmiştir. Hoş geldin Bert Google’ın doğal dili daha iyi anlamak için en son arama algoritması olarak Google şirketlerinde tanıtılmış olan arama sistemlerindeki bu büyük değişiklik beş yıl önce RankBrain olarak yapılmıştır. Şirket bu algoritma ile ilgili olarak sorguların çoğunu etkileyeceğini belirtmiştir. BERT güncellemesi devreye girmiştir. Şimdilik İngilizce olarak yayınlanan bu güncelleme önümüzdeki günlerde tüm dileri kapsayacaktır.

google

Bert Nedir?

BERT, Google’ın doğal dil işleme şeklinde kullanım sağlanan bir tekniktir. BERT nedir denildiğinde çift yönlü olarak kodlayıcıların gösterimleri olarak da ifade edilebilir. Geçtiğimiz yıl açılan Google Al blogunda ayrıntılı bir şekilde ifade edilen BERT, web sitelerinin dilinin daha basit bir şekilde anlaşılmasına yardımcı olabilen sistem olarak ifade edilebilir. Bu sistem Google tarafından güncellenecek ve çok daha ileri bir boyuta taşınacaktır. Bu sayede anahtar kelimelerle yapılan aramalar çok daha geniş boyutta yapılabilecektir.

Bert Ne Zaman Kullanılır?

GooglebertGoogle, BERT algoritması ile içeriklerin daha iyi bir şekilde anlaşılabilmesini sağlayan bir güncelleme programıdır. Peki, BERT ne zaman kullanılır? Bu güncelleme bir konu ile ilgili arama motorlarında arama yapılırken kullanılmaktadır. Google kullanıcılarının arama yaparken bu güncellemeyi kullanmaları gibi bir durum söz konusu değildir. Google, arama yapılırken BERT algoritmasını devreye sokmaktadır. Bu nedenle SEO çalışmaları yapılırken BERT algoritmasının göz önünde tutulması gereklidir. İçerik oluşturulurken kesinlikle bilgi verici olmaları gereklidir. Önceden olduğu gibi web sitesinin içeriği ile ilgili alakasız metinlerin yazılması durumu tamamen son bulmuştur. BERT algoritmasına göre metin içeriklerinin tamamen ziyaretçilerin aradıkları bilgiye doğru bir şekilde ulaşmalarını sağlayacak şekilde oluşturulmalıdır.

Google’da belirtilen Snippet örneği de web sitesini çok daha cazip hale getiren bir SEO uygulamasıdır. Bu uygulama kullanıcının dikkatini çekmekte, böylece web sitesine daha fazla ziyaretçi çekilmesini sağlamaktadır. Bu uygulama web sitesinin arama sonuçlarında daha güzel görünmesine yol açmaktadır. Uygulamanın bir başka özelliği, web sitesinin tıklanma oranını artırmasıdır. Aynı zamanda hemen çıkma oranını düşürmektedir.

2015 yılında yapay zeka yöntemi olarak ifade edilebilen RainBrain, kelimelerin genellikle anlamlarını ortaya çıkaran bir uygulamadır.

RainBrain ölmedi çünkü BERT, RankBrain’in yerini almak için gelmemiştir. BERT, içeriği ve sorguları anlayabilmek için ek bir yöntem olarak geliştirilmiştir.  Hala bazı sorgular için RankBrain kullanılmaktadır ve kullanılmaya da devam edecektir.

Google

BERT Optimize Edilebilir mi?

Google RankBrain için SEO optimize işlemi yapıldığı gibi BERT optimize edilebilir mi ? sorusunu sorulduğunda buna kesin olarak, optimize edilebilir cevabı verilmektedir. Ancak optimize etmek için bazı yönergelerin takip edilmesi gereklidir. Bunun için sitenin SEO uyumlu olması gereklidir. Ayrıca web sitesinin mobil uyumlu olmasına da özen gösterilmelidir. Optimizasyon işlemi yapılırken kesinlikle anahtar kelimeler ardı ardına spam şekilde eklenmemeli, bağlantı satın alınmamalıdır.

Google’ın yeni algoritmasında uzun kuyruk anahtar kelimeler kullanılmasında yarar vardır. Bu sayede NLP teknolojisi aramanın içeriğini anlamasına yardım eder. Örneğin bir kişi İstanbul’daki estetik uzmanları araması yaptığında, Türkiye’nin genelini değil İstanbul’daki estetik uzmanlarının listesi gösterilir. Bu nedenle daha uzun anahtar kelimelerin kullanılması tavsiye edilmektedir.  Bu şekilde arama yapıldığında organik ziyaretçi sayısında ciddi oranda bir artış görülmesi söz konusu olmaktadır. Bu nedenle kesinlikle uzun kuyruk anahtar kelimesi kullanılmalı, aynı zamanda SEO çalışmaları da kurala uygun yapılmalıdır.

 

Tutus Media olarak en son Google Algoritmasına uyumlu bir SEO hizmeti almak istiyorsanız. Sizin için her daim hazırız.