Facebook hayatımıza o kadar girdi ki bazen ana sayfanızda dolaşırken bile sanki bir mağazaya gitmiş kadar oluyorsunuz. Üstelik en ilgili olduğunuz alanlardaki ürünler karşınıza çıkıyor. Daha önce internet üzerinden yapmış olduğunuz bir alışveriş ya da bir araştırma Facebook sayfanızda size öneriliyor.

İnsanlar artık bir mağazaya gitmeden önce bilgisayarlarından ya da telefonlarından mağazayı araştırıyorlar. Hal böyle olunca her gün milyonlarca insanın gezip dolaştığı bu mecra üzerinden tanıtım ve satış yapmak bütün firmalar için önemli bir konuma gelmiş durumda.

Facebook, en çok kullanılan sosyal medya platformu olarak reklam formatları ile sadece global şirketlere değil orta ölçekli şirketlere de hitap ediyor. Bunu reklam veren şirketlere bakınca rahatlıkla söyleyebiliriz. Çünkü sokağınızdaki bir mağazayı bile Facebook’ta görebiliyorsunuz.

Facebook reklam formatına hizmet eden 3 faktör!

1- Etkili bir içerik;

Facebook reklamlarında içerik çok önemlidir. Etkileyici bir resim ve vurucu sözcüklere ihtiyacınız var. Yani iyi bir içerikle reklamınız ilgili kişiye gösterileceği için tık almak zor değil. Şaşırtıcı ve eğlendirici bir içerik de bazı ürünler için oldukça dikkat çekicidir.

2- Küçük bir kampanya;

Küçük hediyeler her tüketici için büyük bir onurdur. Bir ürünü tercih ederken bu tür bir kampanya özellikle etkileyici kelimelerle süslenirse başarılı olur. Unutmayın kampanyanız zaten ilgili kullanıcılara gösterilecektir.

Buna bir örnek verebiliriz. Tutus Media‘nın sosyal medyasını yönettiği seylon çaylarının (Seylan çayı) Avrupa’daki bir numarası Goran Tee Mevlana Çay firmasının bir kampanyası var. Firma seylon çayı alan müşterilerine poşet çaylarından hediye ediyor. Hediye vurgusuyla bu kampanya başarılı olacaktır.

mevlana cay hediye

3- Yeniliği müjdeleme;

Mevlana Çay, kampanyalı paylaşımıyla aslında yeni bir ürünü olan sallama çayını da tanıtmış oluyor. Ama firma seylon çayı severlere, poşet çay müjdesini vermek ve hedefine kısa yoldan ulaşmak için poşet çayı için de özel bir kampanya oluşturabilir. Bu tür yenilikler, müjdeler firmanın tüketiciye birkaç içerikle kolayca ulaşımını sağlar.

Sonuç:

Daha önceki makalelerimizde de değindiğimiz gibi Facebook reklam sisteminde odak nokta belirlendiği için kısa yoldan hem hesaplı hem de güvenli bir sonuca ulaşıyoruz. Bunun yanında sonuç verilerini takip edebilmemiz de ayrıcalıklı bir durum.

Örneğimizden devam edersek; zaten, Google’da seylon çayı arayanların Facebook sayfalarında Mevlana Seylon Tee reklamının gösterimi reklamın başarısını gösterir. Bu da satışları doğrudan etkiler.

Her gün milyonlarca kullanıcının ziyaret ettiği, haber okuduğu, paylaşımlar yaptığı Facebook’un bu formatıyla reklam vererek satışlarınızı arttırabilirsiniz. Unutmayın ne de olsa internet kullanıcılarının üçte biri her gün Facebook’ta bulunuyor.