E-ticarette şimdiye kadar öngörülemeyen tatil sezonunu kaçırmayın!

Muhteşem Cuma’dan Siber Pazartesi’ye kadar çevrimiçi alışveriş yapanlarla en iyi etkileşimi kurmak için 5 reklam modeli bu çalışmamızda.

Muhteşem Cuma ve Siber Pazartesi’ye girerken reklam verenlerin bilmesi gerekenler nelerdir? 

Şimdiye kadar ki 2020 tatil trendleri hakkında ne biliyoruz? Markanız reklamlarınızı ve mesajlarınızı nasıl ayarlamalı? Hadi kısaca bir bakalım…

Bu yıl tüketici davranışlarındaki değişiklikler, Amazon’un Ekim ayındaki Prime Day satış etkinliğinden başlayarak perakende tatil sezonunun normalden daha erken başladığını gösteriyor.

95064bdc 6c3a 461f 9e97 ced54f022eb8
E-ticarette yıl sonu kampanyaları için 5 reklam modeli! 5

Tüketiciler, tatil alışverişlerine başlamak için Prime Day fırsatlarına akın etti ve Amazon, üçüncü taraf satıcılarının geçen yıla göre yüzde 65 daha fazla satış yaparak 3,5 milyar dolardan fazla ciro yaptığını açıkladı.

COVID’’in başlangıcında, tüketiciler, mağaza kapanışları ve güvenlik endişeleri nedeniyle ihtiyaç malzemelerini ve diğer perakende ürünlerini çevrimiçi olarak satın aldılar. 

İşiniz güçlü bir başlangıç ​​yapmış veya Prime Day’den sonra ivme kazanmış olabilir ve şimdi galibiyet serinizi devam ettirmek ve önümüzdeki aylarda satışlarınızı artırmak için bunu geliştirmenin yollarını düşünüyorsunuz. İşte muhteşem Cuma ve tatillere kadar uzanan reklamcılıkta başarılı olmanızı sağlayacak beş ipucu:

1. Tatil kampanyalarınızı çevrimiçi tatil tüketicilerine ulaşmak için optimize edin

Tüketiciler artık aramaya her zamankinden daha fazla güveniyor. Dünyanın dört bir yanındaki tüketiciler, COVID-19 kısıtlamaları karşısında bir yaşam hattı olarak aramaya yöneldikçe, aramadaki büyümede büyük bir artış meydana geldi.

Yaşam tarzı değişikliğiyle birlikte, tabletlerde yapılan aramalar % 18 arttı. Masaüstü aramaları COVID-19 öncesi düzeylere kıyasla ise % 8 artmış durumda.  Aynı şekilde hafta sonu ve mesai dışı aramalar da yüksek oranda artmış durumda.

Tatil kampanyalarınızın bu trendlerle bağlantı kuracak şekilde hazır ve çalışır durumda olduğundan emin olun. Erken reklam verin ve dijitalden alışveriş yapanlarla konuşun. Bütün reklamcıların bildiği bir söz vardır:  “Erken verilen reklam müşteriyi kapar!”

2a71a509 d5a1 4c41 9d6c 429ae2d795b6
E-ticarette yıl sonu kampanyaları için 5 reklam modeli! 6

2. Muhteşem Cuma ve Siber-Mavi Pazartesi için reklam vermeye hazır olun! 

Hazır olun! Çok yakında karşınıza çok fazla Muhteşem Cuma ve Siber Pazartesi indirimleri çıkacak.

Perakendeciler genellikle Şükran Günü haftasından önce ürünleri satıyor. Ve bunun iyi bir nedeni var: Cyber ​​Week, tatil sezonunun en çok satışı ve en yüksek tüketici harcamasını çekiyor. 

Siber Pazartesi, geçen yıla göre % 38,3 artışla 12,89 milyar dolarlık satışla ABD tarihinin en büyük çevrimiçi harcama günü olmuş durumda. Muhteşem Cuma’nın ise sezonun en büyük ikinci günü olması ve satışların % 39.4 artışla 10.2 milyar $ ‘a çıkması bekleniyor.

Ve bu yıl alışveriş yapanlar en çok hangi kategorileri kullanıyorlar? 

  • Alışveriş yapanlar hediye kartları, giysiler, oyuncaklar ve oyunlar için alışveriş yapmayı planlıyor.
  • % 65’i bir veya daha fazla satış etkinliğinde alışveriş yapmayı planlıyor. 
  • Araştırmalarımıza göre,% 30 bu bayram evcil hayvanları için küçük hediyeler alacak.

Muhteşem Cuma ve Siber Pazartesi reklam kampanyalarınızı oluşturmak için bu iç görülerden yararlanın ve acele etmeden önce bunları alışveriş yapanların önüne reklamlarınızı çıkarın. 

0eacb393 d8ed 4a5a bc8e 44d03e2179ee
E-ticarette yıl sonu kampanyaları için 5 reklam modeli! 7

3. Yüksek değerli bir kitleye ulaşın!

Tüketiciler salgının başlangıcında masaüstlerine döndü ve masaüstü alışverişe devam ediyorlar. Aslında, 2020’nin ilk çeyreğinde ticaret satışlarının yüzde 70’i  masaüstü bilgisayarlardan gerçekleşti.

COVID-19 ve evde kalma ekonomisi nedeniyle perakende satış hacmi arttıkça, bazı kategoriler diğerlerinden daha önemli büyüme kaydetti. Son aylarda en çok satın alınan kategoriler arasında giyim, küçük elektronik cihazlar, küçük ev aletleri ve cilt bakımı yer alıyor. Tüketicilerin evde kalması, gıda ürünleri ve yemek siparişi ihtiyacı belirdi. Bu süreçte gıda ve market aramaları % 44 artış kaydetti. Burada benzersiz arama ön plana çıkıyor:

  • Benzersiz arama yapanlar, ortalama bir online alışveriş yapanlardan % 25 daha fazla çevrimiçi harcama yapıyor.

Bu kategori ve tüketici değişiklikleri ile, işletmenizin veya hizmetinizin yeni tüketici davranışlarını karşılayacak şekilde nasıl uyum sağlayabileceğini ve daha sonra hedef kitlenize; arama sırasında nasıl ulaşabileceğinizi çözdüğünüzde cironuz da artacaktır. Bunun için de profesyonel SEO hizmeti almak en karlı karar olacaktır.

4. E-Ticarette farkındalık oluşturun!

E-ticaret satışlarındaki ve satıcılardaki artışla birlikte, reklam verenler, çevrimiçi alışveriş yapanların dikkatini çekecek binlerce reklamın arasından sıyrılmak için bir yola ihtiyaç duyacak. Yaklaşan satışlarınızı teşvik etmek ve metin reklamlarınızı geliştirmek için göz alıcı reklam özelleştiricileri kullanın.

Microsoft’un Arama Ağı, satın almayı planlayan tüketicilere ulaşmanıza yardımcı olabilir, bu nedenle tatil reklamlarınıza ve alışveriş kampanyalarınıza doğru hedef kitlesini belirleyerek başlayın!

5c6bdebf 8e84 4ff3 86c7 f076d49855d8 1
E-ticarette yıl sonu kampanyaları için 5 reklam modeli! 8

Aralık ayı için kampanya önerileri:

  • Satıcı Promosyonları
  • Dinamik Yeniden Pazarlama ve standart Yeniden Pazarlama 
  • Pazardaki Kitleler
  • Dinamik Arama Ağı Reklamları ve Duyarlı Arama Ağı Reklamları
  • Geri sayım özelleştiricileri 
  • Açıklama metni uzantıları

Son olarak, yılbaşı sürecinde rekabetçi olmanızı sağlamak için bütçeleri izleme gibi sezonluk en iyi uygulamalardan yararlanın.

5. Tatil  ve e-ticaret hepsi bir arada!

Bose markasını bilmeyeniniz yok gibidir. Kablosuz spor kulaklıkları, taşınabilir ve akıllı hoparlörler, gürültü önleyici kulaklıklar ve diğer ses ekipmanlarına kadar uzanan ürün yelpazesiyle lider ses şirketlerinden biridir. 2019 tatil sezonunda giderek daha rekabetçi hale gelen pazarda, Bose’un ürünlerini ve markasını akılda tutması ve aynı zamanda dönüşümleri artırması gerekiyordu. Bu hedeflere ulaşmak için, marka satışları ve teklifleri tanıtmak, marka mesajlarını güçlendirmek, müşteriye cezb edici eylem çağrıları sunmak için dijital reklamlardan yararlandı.  

Marka web sitesi ziyaretçilerini ilgili teklifler ve mesajlarla hedeflemek için 50’den fazla yeniden pazarlama listesi oluşturdu. Kitlelerini genişletmek için, pazardan kitleler aracılığıyla seçilmiş pazar içi arama listelerinden yararlanıldı ve mevcut Bose müşterilerine benzeyen müşterileri hedeflemek için aynı kriterler kullanıldı  .

Çabaları meyvesini verdi. Bose, Black Friday’den Cyber ​​Monday’e kadar ücretli arama reklamlarında % 69’luk tıklama oranı (TO) artışı elde etti. Buna ek olarak, kitle olmayan ziyaretçilere göre % 28 daha yüksek TO ve % 21 daha yüksek dönüşüm oranı sağladı. 

Siz de farklı reklam modelleri ile markanızın oluşturduğu muhteşem nüansları Tutus Media ile yaşayabilirsiniz. Avrupa’da 360 derece medya ajansı olan Tutus Media ile sadece aralıkta değil bütün yıl cironuzu katlayabilirsiniz. Daha fazla tanınmak ve çok kazanmak için hemen bizi arayın!