SEO’nun Önemi

Günümüzde SEO çalışmaları yapmak, SEO’ya uygun içerik üretmek işlerimizin kalitesini ve ticaretini doğrudan etkilemektedir. Bir ürünün tanıtımından, pazarlamasına geçirdiği tüm evreleri e ticaret üzerinden mümkün kılan en önemli özelliklerden birisi SEO’dur.

Ürünlerimizin tanıtımını etkin kılmak, mevcut e-ticaret sitenizi daha aktif ziyaretçiyle buluşturmak. Pazarlamaya sunduğunuz ürünleri daha aktif bir biçimde satmak için web sitenizi SEO uyumlu bir hale getirmeniz gerekmektedir.

SEO’nun etkilerini kısaca bu şekilde dile getirebiliriz. SEO’nun her alt başlığı uzun uzadıya araştırılması ve uygulanması belirtilen konuda en çok verim almanın yollarını bizlere sunacaktır. Bir web sitesinde yapılan SEO çalışması o web sitenin dünya pazarında ne kadar ön plana çıkacağıyla alakalı doğru orantılı olacaktır.

seo resim optimizasyonu

Anahtar Kelime seçmenin SEO için Önemi

Bir çalışma yapmaya karar verdiniz ve web siteniz için SEO çalışmalarınızı başlattınız diyelim. SEO başlı başına büyük bir arama motoru algoritmasıdır. Bu algoritma sistemi mevcut havuzun istekleri doğrultusunda sürekli güncellenerek yeni algoritma sistemleriyle desteklenmektedir. Bu algoritma sisteminde en çok önem arz eden konulardan bir tanesi de doğru anahtar kelime seçimidir.

Bu konuyu ele almadan önce gelin anahtar kelimenin ne olduğunu öğrenelim.

Anahtar kelimeler sitenizdeki içeriklerin ne olduğunu belirten konular veya başlıklardır. Bir içerik oluştururken, içeriğin içerisinde kullandığınız ana başlıklar, alt başlıklar, üzerinde durduğunuz konu ile ilgili yan başlıklar ve yan kelimeler anahtar kelimelerin bir bütünüdür.

Bu konuyu örnek vererek daha da anlaşılır bir biçime getirelim.

Sitenizde ‘’ giyim ‘’ hakkında bir içerik oluşturuyorsunuz diyelim. Bu içeriği oluştururken, konunun ana başlığını alt başlıklar ve yardımcı kelimeler ile destekliyoruz. ‘’ Kadın giyim ‘’ , ‘’ erkek giyim ‘’ , gibi alt başlıklar oluşturmak doğrudan bir anahtar kelime oluşturmak demektir. Google’da kendisi için bir ürün arayan kadının muhtemel aratacağı kelimeler şöyle olabilir.

Kadın giyim, kadın tişört, kadın pantolon, şık elbiseler vb kelimeler ile arama yapacaktır. Sizde ana başlığınızı bu tür alt başlıklar, yan başlıklar ve yan kelimeler ile destekleyeceksiniz. İşte bunların tümüne anahtar kelimeler denilmektedir. İçeriğinizin içinde anlam bozukluğu yaratmadan kullanacağınız çeşitli anahtar kelimeler ile Google’da aram hacminizi arttıracak ve bu bulut içerisinde tek başlığa yüzlerce kelimeden tıklanma sağlayabileceksiniz.

seo3
Doğru Anahtar kelime seçmek

Doğru Anahtar Kelime Seçmenin SEO İçin Önemi

İçeriğinizde kullanacağınız anahtar kelimelerin çeşitliliği kadar doğru kullanımı da önemlidir. Oluşturduğunuz içeriğin içerisinde konuyla ilgili doğrudan bağlantılı anahtar kelimeler kullanılmalıdır. Zira bazı kelimeler birbirinden çok farklı 2 konuyu da ilgilendiren kelimeler olmaktadır. Bu karışıklıkları önlemek için kısa anahtar kelimeler yerine uzun anahtar kelimeler kullanmalısınız.

Bir içerik oluşturmaya karar verdiğinizde, o konu hakkında detaylı bir araştırma yapmalı ve doğru anahtar kelimeler bulmalısınız. Unutmamalısınız ki kısa anahtar kelimeler rekabeti yükseltmektedir. Çünkü kısa anahtar kelimelerde rekabet düzeyi yüksek olacaktır. Bu nedenle içeriğinizde kullanacağınız kısa anahtar kelimeleri, uzun ve konuyla doğrudan ilişkili arama hacmine sahip uzun anahtar kelimelerde kullanmalısınız.

Örnek verecek olursak; ‘’ kadın giyim ‘’ hakkında oluşturacağınız bir içerikte rekabet düzeyi oldukça yüksek olacaktır. Bu sebepten ötürü konu hakkında araştırma yaparak diğer anahtar kelimeleri belirlemeliyiz.

Bunun için bir çok anahtar kelime belirleyici program bulunmakta. Bu programlar arasında ücretsiz ve en çok kullanışlı olan anahtar kelime belirleyici, ‘’ Google anahtar kelime planlayıcısı’’ olacaktır.

Google’da aratarak ücretsiz bir şekilde bu planlayıcıya ulaşabilirsiniz. İçerikte kullanılacak olan anahtar kelimeyi bu planlayıcıya yazdığınızda sizlere bu konu hakkında aratılmış olan popüler ve daha az popüler olan anahtar kelimeleri göstermekte ve bu kelimelerdeki rekabet düzeyini göstermektedir. Oradaki anahtar kelimeleri kullanarak içeriğimizi zenginleştirerek rekabete ortak olabiliriz.

seo etkilerini arttirma seo 1

Bu kelimeleri kullanırken dikkat etmemiz gereken bir diğer husus kelimeleri saçma cümle örgülerine tabi tutmadan doğru ve anlaşılır bir biçimde aktarmamız gerekmektedir. Zira sırf anahtar kelime kullanmak için cümlelerin anlamını bozarak fazla anahtar kelime kullanmak ziyaretçiyi sıkacak ve siteden hemen ayrılmasına sebep olacaktır.

 İçeriğinizin tahmini okuma süresi 10 dakika gibi bir süreyken, giren ziyaretçilerin ortalama 1 dakikada sitenizden çıkması ve diğer alt başlıklara ilgisini kaybetmesi sıralamanızın Google’da düşmesine neden olacaktır. Bu yüzden belirlediğiniz anahtar kelimeleri doğrudan ve anlaşılır bir biçimde sunmanız yararınıza olacaktır.

Ziyaretçilerinize aynı konuda, fakat farklı başlıklarda incelenen bir konuyu aynı içerik içerisinde anahtar kelimeleri çapraz bir şekilde kullanarak konuyu birleştirmeyi amaçlayan bir yazınız varsa, bunu doğru kullandığınız halde başarılı bir içerik üretmiş olabilirsiniz. Fakat bu tür çapraz anahtar kelime kullanımı ve konuları bir birine bağlaması çok başarılı bir tutum olabilecekken, yanlış bir bağlantı kurmanız halinde içeriğinizi çöp etme ihtimalinizde bulunuyor.

Oysa konu ile ilgili bakıldığı zaman Tutus Media aracalığı ile herhangi bir sorun yaşamamanız hem sizlerin hemde kullancıların Doğru anahtar kelimeye ulaşmalarını sağlayacaktır.