Gelişen teknolojiyle birlikte Dijital reklamların önemi beklenilenden hızlı bir şekilde artmış durumda. Bir önceki yıla oranla % 13,9 oranında artış gösteren Dijital reklam yatırımları 2011 yılından beri en fazla artışın yaşandığı yılı geride bıraktı. Diğer tarafta dijital reklamcılıkta video reklamlarının git gide popülerleştiği ve bu alanın amiral gemisi olmaya başladığı görülüyor. Out-Stream olarak bilinen video reklam yatırımlarının %44,7 oranında bir önceki yıla göre artmış durumda. Bu da dijital reklamcılığın video reklamcılığa doğru kaydığını gösteriyor.

Interact Konferansı Varşova’da yapıldı!

Polanya’nın başkenti Varşova’da düzenlenen Interact Konferansı’nda açıklanan AdExBenchmark Raporuna göre Avrupa Dijital Reklam Yatırımları %13,9 büyüyerek 55,1 Milyar Euro’ya ulaştı. Özellikle Video, Sosyal Medya ve Mobil yatırımlarının büyük artış gösterdiği raporda belirtildi. Bu yüksek artış oranı 2011 yılından beri dijital reklamcılığın en yüksek zıplama zamanı olduğu söyleniyor. Diğer bir deyimle Avrupa Dijital Yatırımları 2012 yılına göre iki katına çıkmış durumda. Bu raporda 28 ülke bulunurken 21 ülkenin artış hızı çift haneli büyüme ile gerçekleşmiş.

Video reklamları ise bu 28 ülkenin hepsinde çift rakamlarla büyümüş. Sadece video reklamlarının maddi değeri 7,6 Euro. Bu da Display reklamların üçte birini oluşturuyor.

digiturk smm

Arama Motoru Reklamları Zirveyi Bırakacak Gibi Durmuyor!

Adwords reklamları olarak da bilinen arama motoru reklamları % 12,5 büyüyerek 25 Milyar Euro’ya ulaşmış durumda. Bu yönüyle neredeyse Avrupa Dijital Reklam Yatırımlarının yarısını karşılıyor.

Sosyal Medya Reklam Yatırımları da hızla artıyor!

Sosyal medya reklam yatırımları % 33i7 artış göstermiş durumda. Rakamlara göre sosyal emdya reklam yatırımlarının Display reklam yatırımlarının % 49’unu oluşturduğunu görüyoruz.

Ayrıca toplam mobil reklam yatırımlar da % 31,4 artış göstererek 22,8 milyar Euro’luk bir ciro yapmış durumda.

IAB Avrupa CEO’su Townsend Feehand oluşan yatırım rakamlarını şu şekilde yorumladı: “Avrupa’da Mobil ve Video tarafından domine edilen, sağlıklı ve çift haneli rakamlarla büyümeye devam eden bir manzara görmek son derece umut verici. Dijital reklam endüstrisi, Avrupa Gayrisafi Yurtiçi Hasılası’na 55 milyar Euro katkıda bulunuyor ve hem gelişmiş hem de gelişmekte olan pazarlara değer katıyor. Dijital reklam yatırımları Avrupa’daki tüm medya reklam yatırımlarının yüzde 45’ini oluşturuyor. Pazar bir yandan gelişmeyi sürdürürken yeni veri koruma kuralları kullanıcıları da bilinçlendiriyor. Kişisel gizliliğin ön planda olduğu, tüketicileri koruyan reklamlar sunmak Avrupa’nın Dijital Ekonomisini desteklemek açısından büyük önem taşıyor.”

graph 163509 960 720

IAB Avrupa AdExBenchmark Dijital Reklam Pazarını 3 Ana Başlıkta İnceliyor!

  • Display
  • Arama Motoru
  • İlan Sayfaları

Display reklamları 2018’de % 17,5 artarak toplamda 42,2’ye ulaştı. Arama Motoru kategorisi ile farkı kapatıyor.

Dijital reklam yatırımları bakımından en büyük 10 ülke:

İngiltere – 18,4 milyar Euro

Almanya – 7,2 milyar Euro

Fransa – 5,2 milyar Euro

Rusya– 4,1 milyar Euro

İtalya – 2,9 milyar Euro

Hollanda – 2,2 milyar Euro

İspanya – 2,2 milyar Euro

İsveç – 2,1 milyar Euro

İsviçre – 2,0 milyar Euro

Norveç –1,1 milyar Euro

Tutus Media ile siz de dijital reklamcılığa doğru bir adım atabilirsiniz. Uzman ekibimiz Avrupa’da birçok firmaya dijital reklamcılık alanında hizmet vermektedir.

hakyapi tutus

Sosyal Medya Marketing Hizmeti verdiğimiz bazı firmalar!

Digiturk Europa, Hakyapi, Panda Kindermöbel, Nimet, İstanbul Restaurant, Küchengaleri

Adwords Hizmeti verdiğimiz bazı firmalar!

Fussmattenprofi, Panda Kindermöbel, SLA Basel, Hakyapi, Digiturk Europa, Handyflat, Nimet, Cepkask

kindermobel panda