SEO mu, Adwords mu? Yoksa, hem SEO hem Adwords mu?

SEO avantajları ve SEO dezavantajlarının neler olduğunu görmek için buraya tıklayabilirsiniz. SEO’nun yanı sıra PPC yani Tıklama Başına Ödeme olan Google Adwords reklamcılığı da var. Google Adwords reklamları bilhassa e-ticaret mağazaları için mükemmel bir strateji olurken bilhassa kısa be hızlı bir sonuç almak isteyen için Adwords reklamları ilk tercih edilen reklam modelledir.

Google Adwords reklamlarının avantajları?

Google Adwords Reklamları belirlenen hedef kitleye, belirli bir bölgede ve belirlenen zamanda, hedeflenen anahtar kelimenin Google’da arama yapıldığında gösterilmesidir. Bu anahtar kelimenin gösterilmesinde değil tıklanmasında ödeme yapılır. Adwords reklamları günümüzde büyük markaların vazgeçilmez reklam alanlarıdır.

cfb98eca b7ae 4858 a889 c686461fd4f6

Adwords reklamlarının sonuçlarını anında görebilirsiniz!

Google reklamlarının en iyi tarafı sonuçları hemen görebiliyor olmanızdır. Eğer arama motorlarına uyumlu bir siteniz varsa hızlı şekilde Adwords reklamlarından sonuç alabilirsiniz. E- ticaret sitenizde sipariş sayfası kolay ilerliyor ve form dikkat çeken bir butona sahipse başarı elde edilebilir. Kaliteli başlık ve içerikle Google’a reklam vererek üst sıralarda çıkılabilir.

Google Reklamlarında daha kolay takip edilebilir.

Google reklamlarını yönetmek uzun vadede SEO’yu öğrenmekten kolaydır. Ancak rekabet oranı yüksek bir ürün için Adwords reklamına çıktıysanız bunun kampanyalarını düzenlemeniz takip etmeniz oldukça sıkıntılıdır. Avrupa Adwords reklamları ile Tutus Media’nın uzman ekibi fizibilite çalışmasından sonra uygun bir kampanya oluşturur ve günlük raporlama ile kar-zarar ilişkisini size raporlar.

Hedefinize göre bütçenizi belirleyebilirsiniz!

Ölçeklendirme yapmak Google Adwords sisteminde oldukça basittir. Bütçenize göre ve anahtar kelime sayınıza göre bütçe belirleyebilirsiniz. Tek anahtar kelime ile günlük bütçenizi yüksek tutarak piyasayı domine etmeniz mümkündür. Büyük bütçeyle rakiplerinizi anında ekarte edebilirsiniz.

Adwords reklamları net olup belirsizlik yoktur!

Avrupa Adwords reklamlarını 5-10 dakika içerisinde oluşturabilir ve 2 dakika içinde onaylanıp onaylanmadığını öğrenebilirsiniz. 24 saatten sonra da kazancınızı görebilmeniz mümkündür. SEO gibi aylarca beklemeye gerek yok. Ayrıca sonuçlar net bir şekilde görülebilmektedir.

Google reklamları müşteri odaklıdır!

Ticari anahtar kelimelerle birlikte Google reklamlarınıza ihtiyacı olan tüketiciler tıklar. Sonrası ise Avrupa e-ticaret sitenizin ve ürününüzün performansına bağlıdır. Google’dan gelen tıklamaların yüksek dönüşüm oranlarına sahip olduğu gerçeği de bu reklamları ayrıcalıklı kılıyor. Google reklamları boşa olta sallamaz. Sadece potansiyel müşterilere ürününüzü gösterir. Kullanıcının niyeti bir reklamın ona gösterilip gösterilmeyeceğini belirler.

Google reklamları kolayca test edilebilir!

Bunun için yapmanız gereken olay oldukça basittir. İki reklam verirsiniz ve hangisinin tıklaması fazla ise onunla devam edebilirsiniz.

AdWords reklamlari

Google Adwords reklamlarının dezavantajları nelerdir?

SEO’nun dezavantajları olduğu gibi Google Adwords reklamlarının da dezavantajları var. Düşük ücretli ürünlerde Google reklamları pek mantıklı olmayabilir.

Her tıklama için ücret ödüyorsunuz!

Para kazanmak için para vermek oldukça doğal. Bir satıştan 20 lira kazanırken bazen tıklama başına 20 lira Adwords reklam ücreti ödeyebilirsiniz. Bu durumda kazancınız olmasa da e-ticaret sitenizin trafiğini artırmış olursunuz. Rastgele reklamlarınıza tıklayanlara karşı ücret ödemek Adwords reklamlarının en kötü tarafıdır.

Boşa harcanan bütçeler!

Adwords reklamları kolay gibi görünse de kısa sürede bütçenizi boşa harcayabilirsiniz. Kampanyalar, anahtar kelimeler, negatif anahtar kelimeler, reklam grupları, bütçeler, TO, TBM, teklifler v.d. Bütün bu terimler için biraz pratik yapayım dediğinizde iş işten geçebilir. Bunun için de profesyonel yardım almak gerekir.

Yatırım getirisi düşüktür!

SEO yatırımlarında yavaş ama uzun vadeli sonuçlar alırsınız. Adwords reklamlarında ise tam tersi bir algoritma vardır. Adwords reklamlarında karlılık bir ürünü satarken ne kadar reklam harcaması yaptığınıza göre belirlenir. Ödemeyi bıraktığınızda reklam da durur, böylece yatırım getirisi de durmuş olur.

Büyüme çalışmaya değil paraya bağlıdır!

Daha fazla satmak istemek daha fazla Google reklamı anlamına gelmektedir. Kazandıkça büyürüz bu sorun değil diyebilirsiniz ama bu ilerideki dönemde markanıza hızlı ve dengesiz büyüme sorun çıkarabilir.

İçerik üzerinde kontrol zordur!

Google reklamları için oluşturulan içeriklerde tam olarak özgür değilsiniz. Belli kurallar nezdinde uymanız gereken kurallar vardır. Başlık, açıklama ve içerikler Google’ın uyum kategorisinde bulunması gerekir.

SEO mu Adwords mu, diye başladığımız bu çalışmamızda Adwords’un avantajlarına ve dezavantajlarına değindik. SEO avantajlarına ve SEO dezavantajlarına ise buradan ulaşabilirsiniz