Yeni Penguen Real Time Seo Algoritması hakkındaki en son ipucunu Google’dan Gary Illyes paylaştı.

Gary Illyes Google Penguen Algoritması hakkında yaptığı araştırmalar sonucunda yapılan SEO çalışmalarında uzmanların linklerinin çoğunlukla nereden geldiğine bakmaları gerektiğini, ama artık Penguen’in bu linklerinin değerini düşürmesi ve buna karşılık siteleri de aşağıya indirmesi hakkında daha az endişelenmeleri gerektiğini söyledi.

Gary Illyes sadece link değil kaynak site yani linkin geldiği sitenin de önemli olduğunu belirtti. Gary’nin açıklamalarına göre SEO’lar sadece link spamine odaklanmıyormuş, linkler sadece bu işin en görünen kısmı olduğu için daha çok gündeme geliyormuş. Google Penguen kötü linklere, link spaminin yanında birçok kaynak siteyi inceleyerek özel sinyallere göre karar veriyormuş.

SEO uzmanlarının odaklanmaları gereken en önemli noktanın linki hangi siteden alacaklarına doğru karar vermeleridir diyen Gary, Google, Penguen’in “hedef odaklı siteye değil, kaynak odaklı siteye ” önem verdiğini de ekledi. Linklerinin düşük kaliteli kaynaklardan gelmesindense kaliteli kaynaklardan gelmesinin etkisinin önemini altını çizerek bir kere daha belirtti.

Gary görevlendirildiği bir negatif SEO çalışması ile ilgili yaşadıklarını da şu şekilde anlattı:

“Mesela,dün ya da iki gün önce negatif SEO çalışmasını inceliyordum. Fark ettim ki içerik sahibi yüzlerce boş profil sayfalarının ve forum profil sayfalarının linkleri ile oynamış. Bu linkler yeni Penguen Algoritması ile görülmemiş. Ama sayfaya baktığında linklerin oralara belirli bir amaçla yerleştirildiği çok açık ve bu amaç da rahatça anlaşılacağı üzere sıralama algoritmaları ile oynamak. Sadece Google’ın değil linkleri kullanan bütün sıralama algoritmalarının. Siteye baktığında onu onaylamamak ya da kaldırmak istediğine çok kolay bir şekilde karar verebiliyorsun. Ve işte bu da tam olarak Penguen’in yaptığı. Kaynak sayfadaki sinyallere bakıyor. Öncelikle, nasıl bir sayfa olduğuna ve bu linkin amacının ne olduğunu iyice inceliyor daha sonra bunlara bakarak bu görmezden gelmeli mi gelmemeli mi karar veriyor.

İyi kısmı ise linkleri görmezden gelmesi, yani aşağılara indirmesinden ise yok sayması.”