Geçtiğimiz aylarda space (oda) özelliğini duyuran Twitter, bu sefer de yeni biz özellik olan “bahşiş kutusu” özelliğini duyurdu. Clubhouse’un yükselişi sonrasında Twitter da birkaç hafta arayla space (oda) özelliğini duyurmuş ve birçok kullanıcıdan iyi tepkiler almıştı. Şu an hem android, hem de iOs işletim sistemlerinde kullanılabilen space özelliği ilerleyen dönemlerde de ününü koruyacak gibi görünüyor. 

Space özelliği sonrasında twitter yaklaşık olarak bir ay önce “bahşiş kutusu” özelliğini de duyurdu. Bu özellik sayesinde artık içerik üreticileri twitter üzerinden para kazanabilecek. Tip Jar olarak tanıtılan bu özellikle içerik üreticilerine para gönderimi yapabileceksiniz. BETA özellik olarak sunulan bu özellik ilerleyen günlerde tüm kullanıcılara açılacak. Şu an için daha Türkiye’ye açılmayan özellik birçok ülkede deneme aşamasında uygulanıyor. Twitter Ürün Yöneticisi Esther Crawford, bahşiş kutusu (Tip Jar) özelliğine ilişkin detayları paylaştı.

İlk aşamada twitter belirli gazeteciler, uzmanlar, sivil toplum kuruluşları gibi içerik üreticilerini plot uygulama için seçti. Bandcamp, Cash App, Patreon, PayPal ve Venmo gibi sistemlerle entegre olarak takipçiler içerik üreticilerine para aktarımı yapabiliyor. Bir süre sonra farklı dillerde ve ülkelerde de uygulama hayata geçirilecek. Bunun dışında şu an sadece masaüstü versiyonu duyurulsa da mobil uygulama için de aktif olarak kullanılacağı da iletilen detaylar içerisinde bulunuyor. Esther Crawford açıklamasında “Takipler, retweetler ve beğenilerin ötesinde desteği kolaylaştırmak istiyoruz” dedi. 

Twitter Ürün Yöneticisi Crawford’un diğer açıklamaları ise şöyle;

“Profil sayfasında Takip Et düğmesinin yanında bir Bahşiş Kutusu simgesi görürseniz, bir hesabın Bahşiş Kutusunun etkin olduğunu anlarsınız. Simgeye dokunduğunuzda, hesabın etkinleştirdiği ödeme hizmetlerinin veya platformların bir listesini görürsünüz.Hangi ödeme hizmetini veya platformu tercih ederseniz seçin ve Twitter’dan, seçtiğiniz miktarda desteğinizi gösterebileceğiniz seçilen uygulamaya yönlendirileceksiniz. Bugün ekleyebileceğiniz hizmetler arasında Bandcamp, Cash App, Patreon, PayPal ve Venmo bulunmaktadır. Twitter kesinti yapmaz. Android’de ipuçları Spaces içinde de gönderilebilir.”