Google’ın en büyük ve en etkili arama motoru olduğunu bilmeyeniniz yoktur. Video paylaşım kanalı Youtube da ikinci en büyük arama motorudur. Fakat Google’dan aldığınız tıklanma kadar Youtube’den tıklanma alabilmeniz için daha fazla SEO hizmeti almanız gerekmektedir.

Buna sebep olan en büyük problem Youtube’a 1 dakika içinde neredeyse 100 saatlik video yüklenmesidir. Sizin özenle hazırladığınız videolar işte bu 100 saatlik videolar arasından fark edilebilir olması gerekiyor ki izlenirliği artsın.

Youtube’den trafik alabilmek için neler yapmak gerekir diye düşünebilirsiniz. Bunun için ilk önce videonuzun geniş bir aranma hacmine sahip olduğuna emin olmalısınız.

Peki aranma hacmi geniş olan videolar hangileridir?

 • Nasıl’lı videolar! Nasıl yapılır vb… “Buram ballı kek nasıl yapılır?” Ya da; “Mevlana çay nasıl toplanır?”
 • Öğretici/didaktik videolar… “Avrupa Türk televizyonlarına reklam verme formatları!”
 • Spor veya diyet videoları… “Zayıflamanın altın kuralları!” Ya da; Sri Lanka Seylan çayı ile zinde kalın!”
 • İnceleme/araştırma videoları… “Fidget Spinner incelemeleri!”
 • Komik videolar…
 • Müzik videoları…
 • Dizi ve film fragmanları…
 • İlginç güncel olaylar…

Ne kadar arandığımızı nasıl öğrenebiliriz?

Bu bahsettiğimiz konulardan, “Sri Lanka seylan çayı ile zinde kalın!” diye bir video oluşturduğumuzu düşünelim. Bu videonun ne kadar tıklandığını ilk olarak Google Keyword Planner’dan öğrenebiliriz. Google Keyword Planner’a girip “Sri Lanka seylan çayı ile zinde kalın!” diye arattığımızda Google üzerinden yapılan aranma hacmini görebiliriz. Buradan aldığımız rakamlar Youtube’dan aranma oranlarımızla paraleldir. Bununla birlikte Google Trends ile Youtube videolarını da takip edebiliyoruz.

Bütün bunların yanında videolarınızı profesyonel hizmet alarak oluşturursanız hedef kitleniz tarafından tıklanma oranlarınız artacaktır. Tutus Media firmalara tespit edilen özelliklerde kısa filmler hazırlayarak yaptığı iyi optimizasyonlarla videolarınızı Youtube’da üst sıralara çıkarmaktadır.

Bunun için Tutus Media ekibi ilk önce insanları etkileyecek veya insanların aradıkları videoları üretmeyi amaç edinir.

İyi bir videoya Youtube nasıl karar veriyor?

 • Videonuzun görüntü kalitesi çok önemlidir. Tutus Media profesyonel ekibi ve ekipmanlarıyla size en iyi görüntü kalitesiyle video hazırlar. Bu tür kaliteli videoları hem Youtube hem de kullanıcılar sever.
 • İkinci olarak kanalınıza üye sayısı… Bunun için de sosyal medyayı aktif kullanmanız gerekmektedir. Sosyal medya hizmetleriyle kanalınıza üye kazandırabilirsiniz. Tutus Media SEO hizmetlerinde sosyal medya ayrı bir yer tutar. Yapılan düzenli ve dolu dolu içerik paylaşımlarıyla firmanız ve videonuz hedef kitleye ulaşır.
 • Sürekli güncel tutulan kanalların üye kazanması daha kolaydır.
 • Videolarınızın etkileşimi, yapılan yorumlar ve sizin verdiğiniz cevaplar da Youtube’un kalite kriterlerindendir.
 • Kaliteli ve optimizasyonu iyi yapılmış bir video sosyal medya paylaşımlarıyla kanalınıza üye getirir ve videonuzun kullanıcılar tarafından favorilere eklenmesini arttırır. Daha sonra izlenmek için favorilere eklenen video Youtube için kalite ölçüsüdür.
 • Diğer bir önemli husus da uzun videoların üst sıralarda yer almaları

Söylemeden geçmeyelim. Youtube profil çalışmaları ekibinin 2017 yılına göre bir istatistiği var. İnternetten alışveriş yapan kullanıcıların yüzde 63’ü, bir ürün satın almadan önce Youtube’da o ürünle ilgili videoları izliyormuş.

Evet siz de firmanızı ya da ürünlerinizi tanıtmak ve Youtube’da odak kitlenize ulaşmak istiyorsanız Tutus Media’ya başvurun, gerisini düşünmeyin!