İsviçre gibi bir ülkede çocuk mağazası açmak… Hem de en büyüğünü…

Swisstrend Global GmbH Şirketi 2014 yılında kurulmuş. İsviçre’nin en büyük çocuk mağazası olarak hizmet vermeye başlamışlar. Dijital alışveriş potansiyelinin yüksekliğini gördükten sonra şirket bir de online shop açmış. 2016 eylül ayında açılan Pandakindermöbel.ch sitesi başlangıçta pazardan istediği payı alamamış. Başarılı bir fuar deneyiminden sonra daha iyi işlere imza atmak için Mayıs ayı sonundan beri Tutus Media ile işbirliği yapmaya başladı.

Pazarı anlamak için önce İsviçre’de ticaret hayatına bir gözatalım.

İsviçre’de mayıs ayında yayınlanan online alışveriş rakamlarına göre alışverişlerin %80’i fatura ile yapılıyor. Kredi kartı kullananların oranı %8. Yani ürünü faturalı alıyorsunuz, ödemeyi 30 gün sonra yapıyorsunuz. Ürünü gönderirken faturayı da yanında gönderiyorsunuz. Müşteriye 14-30 gün arasında bir süre veriyorsunuz. Mobilya gibi fiyat bakımından hacimli siparişlerde kapora alımı uygulaması var.

isvicre-alisverisÖdeme yöntemlerine bakınca kredi kartı %15 seviyelerinde. Bunun Türkiye’de olduğunu hayal bile edemiyorum doğrusu.

İsviçre’de de işler mükemmel değil doğrusu. İcraya verme ve takibinin yapılması gibi zaman ve masraf gerektiren bazı problemler gibi.

Bu bilgileri paylaşan Mağaza CEO’su Umut Beye Merak edip soruyorum:

  • İlginçmiş 🙂 satıcıyı kim koruyor peki? Ödememe durumları olsa yasal yola başvurabiliyor musunuz?

Online alışverişe aracılık eden şirketlerde yok değil. Ama aracı şirketlerin komisyon oranları %5’i bulduğunu  düşünürsek gerçekten yüksek bir rakam. Bu işleri yapan finans kurumları var. Tüm riski onlar üstleniyor.

isvicre-alisveris2016 rakamlarına göre 7.8 Milyar İsviçre Frangı online alışveriş yapılmış.

mobile 20170603 235143

Pazarda Mobilya sektörü toplam pazarın %6.9’unu oluşturuyor. Ev dekrasyon grubu online alışverişte 450 milyon ciro yapmış. Online alışverişi 65 online marka domine ediyor ve 1 milyar Frank’ın üzerinde bir gelire sahip.

Bir diğer detay da alışveriş yapılınca ödeme sistemine müşteri bilgisi girilince kredi notuna benzer bir puanlama sistemi de devreye giriyor. Sistemden onay çıktığında teslimat yapılıyor. Standartlar yüksek olduğu için devlet geçim standartı üzerindeki rakama zaten el koyuyor. Yani icra sistemi de düzgün işliyor. İsviçre kayıtlarda bilgilerinin negatif işaretlenmesinden korkulduğunu da düşünürsek faturalı sistemin neden bu kadar yaygın olduğuna şaşmamak gerekiyor sanırım. Aracı firmalar icralık alışverişlerde uzlaşma ve taksit yöntemlerini de oturtmuş durumda.

Panda Kindermöbel CEO’su Umut Bey’den İsviçre’de e-ticaret hakkında bu bilgileri aldım. Panda Kindermöbel e-ticaret hikayesine geri döneyim. Çünkü revize edilmiş yepyeni SEO puanı bakımından %85’i bulan bir puana sahip site devreye giriyor.

panda-kindermoebel-banner

Ufak düzeltmelerle bile online trafiklerde %24.8 artış var normalde. Beraberinde responsive (mobil uyumlu) yeni siteden de Panda’nın haklı beklentileri var. İnternete nüfusun %88’inin internet kullandığı ve %75’inin her gün girdiğini düşünürsek iyi bir pazarları olacak.

Özellikle dijital anne nüfus yoğunluğu da pazarı hayli etkili hale getiriyor.

digital mom

Dijital annelerin %70’i ayda bir kez bir ürün inceleme sitesine giriyor ya da blog yazısı okuyor.

learnmore round icons digital mums 2

Bu nüfusun %55’i bir ürün almadan önce mutlaka bir araştırma yazısı okuyor ya da inceleme videosu izliyor.

20’den fazla markanın 1600 kadar ürün çeşidini barındıran sitede düzenli kampanyalar düzenleniyor. Ürün inceleme ve videoları da yeni site ile birlikte hayata geçecek.

Panda Kindermöbel’in yeni sitesi de aktif olduğunda diğer gelişmeleri de sizinle paylaşacağız. Kendilerine E-ticaret hayatlarında başarılar diliyoruz.