Markanızın hedef kitlesi ile birebir ve karşılıklı iletişim kurmanın en iyi yolu sosyal medya mecralarını doğru şekilde kullanmaktır. Günümüzde neredeyse herkesin bir sosyal medya hesabının olduğunu varsayarsak, tüketicilerinize sosyal medya üzerinden ulaşmak çok daha kolay olacaktır. Müşterileriniz ve potansiyel müşterilerinizle iletişim kurmak, etkileşim yaratmak bu bağlamda çok önemlidir. Sosyal medya stratejiniz doğrultusunda yaptığınız paylaşımlar dışında, etkileşim almanın ve yeni müşteri çekmenin en kolay yolu, düzenli olarak yarışma düzenlemektedir. Hedef kitlenize ve markanıza uygun şekilde planlayacağınız yarışmalarla takipçilerinize hediye verebilir, bu sayede de etkileşimi artırabilirsiniz.

Yarışma düzenlerken dikkat etmeniz gereken birkaç püf nokta vardır. Bunları kısaca inceleyelim:

 

  • Yarışma Türünü Belirleme

 

İnstagram ve Facebook Yarışmaları farklı türlerde hazırlanabilir. Öncelikle hangi yarışma türü kullanacağınıza karar vermeniz gerekecek. En çok kullanılan türler; Beğeni, Yorum, Fotoğraf Paylaşımı

Beğeni Yarışmaları en çok kullanılan türlerden biridir. Kullanıcıların paylaşılan postu veya sosyal medya hesaplarınızı takip etmesini isteyebilirsiniz. Bu şekilde, hem sayfanızın takipçi sayısını artırabilir, hem de kullanıcıları yormayan bir yöntemle yarışma düzenleyebilirsiniz.

Yorum Yarışmaları etkileşimi artırmak için en çok kullanılan yarışmalardan biridir.. Takipçilerinizden paylaştığınız posta yorum yapmalarını, soru sorarak soruya cevap vermelerini isteyebilirsiniz. Bu şekilde sayfanızın etkileşimini artırabilirsiniz.

Fotoğraf Paylaşımı yarışmaları markaların en çok tercih ettiği konsepttenbiridir. Bu yarışma konseptinde markalar, takipçilerinden yarışmaya katılmak için belirli bir hashtagle fotoğraf paylaşmalarını istemektedir. Bu paylaşımlar arasından genelde en çok beğeni alan fotoğraf yarışmanın kazananı olarak seçiliyor.

  • Kuralları Önceden Belirleyin

blog 3

Yarışmanızı planlarken belirli kurallara göre planlamalısınız. Bu kuralları paylaşım içeriğinde belirtmeli ve kazananları bu kurallara uygun şekilde seçmelisiniz. Örneğin, yarışma kurallarında yarışma sonuçlarının açıklanacağı net bir tarih, yarışmaya katılımın sınırlandığı şehir veya ülke gibi kuralları belirleyebilirsiniz. Tüm katılımcıların bu kuralları dikkatlice okumasını bu kurallar doğrultusunda katılım göstermesini istemelisiniz.

  • Gerçek Katılımcıları Tercih Edin

blog 1

Yarışmanızın markanız için etkileşim ve bilinirlik kazandırmasını hedefliyorsanız, katılımcılarınızın gerçek kişiler olmasına özen gösterin. Sahte takipçiler, markanızın hedef kitlesi olmayan kişilerin çekilişe göstereceği tepkiler ve etkileşim uzun vadede kalıcı olmayacaktır. 

  • Yarışmanızı Duyurun

offline marketing strategies

Tüm sosyal medya mecraları üzerindeki hesaplarınızdan yarışmayı en az birkaç gün öncesinde duyurmayı unutmayın. Yarışmanızın duyurusunu instagram hikayeleri üzerinden her gün yapabilir, takipçilerinize sık sık hatırlatabilirsiniz. Bunun dışında, sosyal medya reklamları ile de yarışmanızın daha büyük kitlelere ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Bir başka duyuru yöntemi de, yarışmanızı sitenizde duyurmaktır. Sitenize tıklayan kişilere küçük bir tanıtım ekranı ile yarışmanızı duyurabilir ve katılıma teşvik edebilirsiniz.

  • Ödülü Belirleyin

blog 2

Yarışma sonucunda kazanan takipçinize ne hediye edeceğinizi mutlaka önceden belirleyin. Markanızın satışını gerçekleştirdiği fiziksel bir ürün/ürünler mevcut ise, hediye olarak kendi ürünlerinizi sunabilirsiniz. Daha yüksek maliyetli ürün veya hizmet pazarlıyorsanız, markanızla bağdaşan başka bir hediye sunabilirsiniz.

Küchen Galeria Yarışma Örneği

Dijital Pazarlama, Prodüksiyon, SEO ve Sosyal Medya alanlarında hizmet verdiğimiz, Almanya’nın bir kaç farklı bölgesinde faaliyet gösteren Küchen Galeria markası için Sosyal medya planlaması kapsamında hazırladığımız yarışma üzerinden sosyal medya yarışmalarını örneklendirebiliriz.

Ekran Resmi 2019 10 12 ÖS 2.51.36

Küchen Galeria, Almanyada mutfak tasarımı ve kurulumu üzerine hizmet veren, bilinen ve sevilen bir markadır. Sosyal medya etkileşimlerini artırma amacıyla planlanan yarışma 1 Ekim tarihinde başlatılmış ve 1 hafta devam ettirilmiştir. Bu yarışma türü, Yorum türünde hazırlanmıştır. Yarışma kuralları ve katılım şartları, yarışma sonuçlarının açıklanma tarihi ve yarışma sonucunda kazanan takipçiye verilecek hediye yarışma paylaşımında detaylı şekilde anlatılmıştır. Özellikle AB ülkelerinden katılımın kabul edildiği belirtilmiştir.

Yarışma Organik olarak toplamda 15.033 kişiye erişmiş, 185 etkileşim, 75 yorum ve 17 paylaşım almıştır.

Yorum yapan takipçiler arasından online random kazananı belirleme programıyla yarışma sonuçları açıklanmış ve çekiliş kaydı takipçilerle paylaşılmıştır.

Yarışma sonrasında sayfanın facebook etkileşim, erişim ve takipçi sayısı organik olarak artış göstermiştir.

Siz de markanızın sosyal medya mecralarında doğru şekilde temsil edilmesini ve hedef kitlenize sosyal medya üzerinden ulaşmayı hedefliyorsanız, sosyal medya hesaplarınızı Tutus Media Sosyal Medya ekibine emanet edebilirsiniz.