Dünyanın en büyük gıda fuarı olan Anuga Gıda Fuarı bu yıl 100. defa dünya gıda üreticilerine ve tüketicilerine kapılarını açtı.

50’den fazla ülkeye doğal balı ulaştıran Buram Bal, Anuga Fuarı’na 7. Kez katıldı. İki yıl da bir yapılan bu fuarın önemini bilen Buram Bal CEO’su Cengiz Manav’ın da bizzat bulunduğu fuarda hem yeni ürünlerini tüketicilere tanıttı hem de müşterilerinin isteklerini dinledi.

Ballarını 50’den fazla ülkeye ihraç eden Buram Bal’ın merkezi Berlin’de bulunuyor. Biz de Buram Bal’ın genel müdürü Önder Çakırcı ile merak edilenleri konuştuk.

buram anuga

Bu yoğunlukta bizi kabul ettiğiniz için çok teşekkür ederiz Önder Bey.

Önder Çakırcı: Sizi standımızda görmek çok güzel. Biz teşekkür ederiz.

Avrupa’da yaşayan Türklerin Buram Bal’ın kalitesinden haberdar olduğunu biliyoruz. Bize markanızdan ve Anuga Fuarı’ndan biraz bahseder misiniz?

Bu bizim 7. Anuga Fuarımız. Her iki senede olduğu gibi aynı yerimizde 80 metrekarelik alanda ziyaretçilerimizi ağırlıyoruz. Dünyanın en büyük gıda fuarı burası. 50 ülkeye bal ihracatı yapan bir marka olarak da bütün müşterilerimizi burada ağırlayabiliyoruz. Yeni projelerimizi anlatıyoruz, müşterilerimizin isteklerini dinliyoruz varsa sıkıntılarını alıyoruz, tabii ki aynı zamanda insanları balla ilgili bilinçlendirmeye çalışıyoruz.

4d7f4582 2f6e 4b23 8bed eabf8ad61eec

Balla ilgili burada nasıl bilinçlendirme yapıyorsunuz?

Bu konuda işin başından başlıyoruz. Bizim gibi doğal bal üretimi yapıp pazarlayan markalara donmuş yani kristalize olmuş bal sürekli sorulur. Biz de burada gerçek balın hava değişimi ile birlikte donduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Tüketiciler arasında donan balın şekerli bal olduğu intibaının yanlış olduğunu anlatıyoruz.

Gerçek yani doğal bal donar mı diyorsunuz?

Aynen öyle. Çiçek tozu, polen kalıntısı olan bütün ballar donar. Bilinenin aksine sahte bal kristalleşmez. Bu konuda zaman zaman birtakım sıkıntılar yaşayabiliyoruz. Bunu anlatmaya çalışıyoruz.

50’den fazla ülkeye bal ihracatı yapan bir firma olarak Anuga Fuarı markanız için ne kadar önemli?

7. defa katıldığımız fuar olarak Anuga’ya çok önem veriyoruz. Yeni piyasalara, ülkelere girmeye çalışıyoruz ayrıca yeni müşteriler ediniyoruz. 2 yılda bir yapıldığı için yeni ürünlerimiz de oluyor onları da tanıtıyoruz. Mesela Buram Çörekotlu Balımızı, Buram Arısütlü Balımızı bu fuarda tanıtmaya çalışıyoruz. Doğal balın ve yeni ürünlerimizin insan sağlına faydaları hakkında bilgiler veriyoruz. Yenilikçi bir tarzla ambalajlarımızı da değiştirdiğimiz oluyor. Yeni ambalajlarımızı da bu tür fuarlarda tanıtıyoruz.

Buram Bal sektöründe dünyada önemli bir konuma sahip. Doğal balın üretimi, ambalajlanması ve dağıtımı hakkında da bilgi verebilir misiniz?

Bizim üretimimiz komple Almanya Berlin’de yapılıyor. Yaklaşık 4000 metrekarelik bir arazide fabrikamız var. Bunun 1500 metrekaresi otomatik üretim üzerine kurulmuş kapalı bir sistem. Ballarımız Türkiye’nin belirli bölgelerinden geliyor. Berlin’de hazırlanıyor, paketleniyor ve marketlere sunuluyor.

3b4334eb e39a 4af5 ac30 7c97bc013d84 1

En fazla tercih edilen balınız hangisi?

Avrupa’da Türkler en fazla petek balımızı tercih ediyorlar.

Peki, yurt dışında en çok hangi ülkelere bal ihracatı yapıyorsunuz?

Berlin’den çıkarak en fazla balımızı Suudi Arabistan’a gönderiyoruz. Daha sonra Amerika, Kanada, Japonya gibi ülkelere daha fazla bal ihracatı yapıyoruz.

Yurt dışında hangi balınız daha fazla rağbet görüyor?

Dış ihracatta Siyah Orman Balı, Akasya Balı, Çiçek balı çok tercih ediliyor. Özel ballarımız da var Akasya Balları, Kestane Balları, Ihlamur Balları, Çörekotlu Ballarımız gibi… Mesela Güney Kore’ye polen ihracatı yapıyoruz. Orada insanların bilinçli bir şekilde poleni tükettiklerini görüyoruz. Özellikle kahvaltılarda polenin sütle karıştırılıp tüketilmesi çok popüler. Polenin sağlığa çok faydalı olduğunu biliyoruz.

a1a03ccc d380 4897 a8d0 727b237d30b4

Karşımızda tam manasıyla kurumsallaşmış bir marka görüyoruz. Bu duruma gelmek kolay olmamıştır. Bize biraz da markanızın gelişimi ile ilgili gelecek kuşağa örnek olmak adına bilgiler verebilir misiniz?

Buram Bal her geçen gün değişen ve gelişen bir markadır. 2005 yılından itibaren Berlin’de tesis kurulduktan sonra hep ileriye gitmeye çalışmaktayız. Bu tür markalaşma adımlarında hızlıca sıçrayıp aynı yere düşmek yerine programlı bir adım atarak ilerlemeli seçtik. En önemlisi de teknolojiye ayak uydurduk.

Arge dışında reklam çalışmalarımızı ve marketing çalışmalarımızı hem geleneksel olarak hem de teknolojik olarak yapıyoruz. Avrupa Türk televizyonlarına reklam verdiğimiz gibi dijital reklam alanlarında çalışmalarımızı kesinlikle ihmal etmiyoruz. Hatta açık hava reklam alanlarını da kullanarak havaalanlarında, tren istasyonlarında bulunan panolara reklamlar veriyoruz.

Bütün bu reklam çalışmalarımızda ve kurumsal kimlik çalışmalarımızda Avrupa’da komple bir ajansı olan Tutus Media ile çalışıyoruz. Ajansla uzun yıllardır bir işbirliğimiz var. Son yıllarda farklı dillerde SEO hizmeti ve Sosyal medya hizmeti de alıyoruz. Buram Bal olarak çok dilli web sitelerimizle her türlü dijital reklam hizmetlerimizi veren Tutus Media’ya teşekkür ederiz.

IMG 9449

Bu değerli bilgileriniz ve bize vakit ayırdığınız için teşekkürler Önder Bey…

Biz de Buram Bal olarak sizlere teşekkür ederiz…