Kuzey Ren Vestfalya bölgesinin en büyük şehri Köln’de dünyanın önemli gıda fuarlarından biri olarak kabul edilen Anuga Gıda Fuarı, gıda sektörünü bir araya getirdi. 5 Ekim Çarşamba günü kapılarını ziyaretçilerine açan Anuga Gıda Fuarına Almanya’dan 738 firma katılırken fuara toplam 106 ülkeden 7 bin 500’den fazla marka katıldı. Firmaların kendi standlarını en etkileyici şekilde hazırlayarak katıldıkları Anuga Fuarı 9 Ekim Çarşamba günü sona erdi.

Anuga Gıda Fuarı da dünyadaki bütün gıda firmalarının buluştuğu, alış-veriş bağlantılarının yapıldığı, çeşitli bilgi transferlerinin düzenlendiği, yeme – içme alışkanlığı ile ilgili bütün yeniliklerin öğrenildiği bir buluşma alanı olarak iki yılda bir düzenleniyor. Avrupa ülkelerinden İtalya, İspanya ve Almanya çok fazla firma ile bu fuara katılırken tarım ekonomisi alanında dünyada önemli bir konuma sahip olan Türkiye de bu yılki fuara 315 firmayla katıldı.

14441564669112

IMGL6322

Almanya 2. Sırada!

Almanya ev sahibi olsa da İtalya 925 katılımcı firmayla fuara en çok firma gönderen ülke olarak görülüyor. Almanya’dan ise 738 firma varken 3. Sırada bir Asya ülkesi olarak Çin yer alıyor. Türkiye ise 315 firmayla 5. Sırada yer alıyor.

Bu yıl Anuga Gıda Fuarı özel bir dönemi de yaşıyor. Fuar 100. Kuruluş yıl dönümünü kutlarken gıda sektöründe devamlı büyüyen helal gıdalar ve organik gıdalar üzerine özel stantlarla da bezendi.

3b4334eb e39a 4af5 ac30 7c97bc013d84

Burambal 7. Sefer Anuga’da…

Doğal balın Avrupa’daki önemli markalarından olan Buram Bal da CEO’su Cengiz Manav, şirket Genel Müdürü Önder Çakırcı ekibiyle birlikte Anuga Gıda Fuarındaydı. Buram Bal’ın 80 metrekarelik bir standı fuarın ilk gününden itibaren yoğun bir ziyaretçi akışına uğradı. Dünyada 50’den fazla ülkeye bal ihracatı yaparak, “Dünyayı tatlandırıyoruz!” diyen Cengiz Manav, “Yıllardır kaliteli balı dünya tüketicilerine kavuşturuyoruz. 50’den fazla ülkeye doğal bal gönderebilmemizde bu tür fuarların faydası çoktur,” dedi.

Buram Bal Genel Müdürü Önder Çakırcı da yaptığı açıklamada Buram Bal olarak Anuga Fuarına 7.  defa katıldıklarını belirtti. “Burası dünyanın en büyük gıda fuarı ve biz de 50’den fazla ülkeye bal ihracatı yapıyoruz. Burada yeni müşteriler edindiğimiz gibi eski müşterilerimizle de görüşüp onların varsa şikayetlerini dinliyoruz. Maalesef doğal balla ilgili bilinen yanlışlar çok. Böyle fuarlarda insanları doğru bir şekilde de bilinçlendirmeye çalışıyoruz,” dedi.

IMG 9377

Birkaç dakikada hazırlanan enfes sofralar!

Avrupa’da dondurulmuş gıda alanında tercih edilen markalardan olan Kaptanlar Gıda pratik ve helal ürünleriyle Anuga Fuarına katılarak dondurulmuş gıda alanındaki yenilikleriyle öne çıktı. Helal ve sağlıklı dondurulmuş gıdaları bütün Avrupa’ya tattırmayı amaç edinen Kaptanlar Gıda bu hedefine ulaşmak için sürekli yeni ürünlerle ürün gamını genişletiyor. Kaptanlar Gıda’nın yöneticilerinden Savaş İnce Kaptanlar Gıda’nın 13 yıldır aktif olarak etnik gıda sektöründe faaliyet gösterdiğini toplamda da markanın 20 yıldır donmuş gıda alanında faaliyet gösterdiğini belirtti:

“Kaptanlar etnik piyasaya hitap eden markamız bunun dışında da bütün Avrupa’ya hitap eden markalarımız var. Anuga’ya bu ikinci katılımımız fuar bizim için çok iyi geçti. Çok iyi dönüşümler aldık. İki yeni ürünümüz olan Falafel ve Pişmiş dönerlerimizi ziyaretçilerimize tanıtma ve tattırma fırsatı bulduk. Ürünlerimizi tadanlardan çok güzel tepkiler alıyoruz,” dedi.

selenfood

Taze demlenmiş soğuk çaylar çok ilgi çekti!

Almanya’daki bitki çayları ve poşet çay üretiminde önde gelen markalardan olan Selen Food da Anuga Fuarındaydı. Anuga İçecek bölümündeki Selen Food’un yeni ürünlerinden olan taze demlenmiş katkısız soğuk çayları ziyaretçilerin ilgi odağı oldu.

Selen Food Genel Müdürü Ayhan Ruşen “1996 yılından itibaren çay üretimi yapıyoruz ama gıda sektöründe 30 yıllık bir tecrübemiz var. Bitki çayı, meyve çayı, yeşil çay ve siyah çay gibi birçok farklı çaylar üretiyoruz. Ürünlerimiz inovatif yani yenilikçi çaylar. Slim Detox çaylarımıza çok önem veriyoruz ve yeşil çayı muhtelif bitkilerle kombinasyonunu yapıyoruz. Yeşil çaylı nane,  yeşil çaylı ıhlamur, yeşil çaylı papatya ve dünyada ilk bizim ürettiğimiz bergamot aromalı yeşil çay ürününü ürettik. Bu ürünlerimizi ve bilhassa taze demlenmiş katkısız soğuk çaylarımızı böyle iki yılda bir yapılan Anuga gibi fuarlarda tanıtmak bizim için çok önemli,” dedi.

damak anuga

Bütün Avrupa Türk dönerine doyacak!

Anuga Gıda Fuarı Polonya’da yıllar önce kurulmuş olan Türk Döneri, Türk Kebabı üretim şirketlerinden Damak’ın ürünlerinin tanıtıldığı güzel bir platform oldu. Türk kebabı olarak bilinen döneri bütün Avrupa ülkelerine dağıtan Damak, ürünlerini Avrupa’daki mutfaklara ve restoranlara ulaştırmayı başarmış durumda. “Anuga Meat” salonundaki Damak standı ziyaretçilerin büyük ilgisini çekti.

Firmanın Marka Yöneticisi Said Murat, Damak olarak 3. Kez katıldıkları Anuga Fuarından bu yıl beklentilerinin üzerinde olumlu dönüşler aldıklarını belirtti. Said Murat; “Damak olarak 13 yıldır Polonya’dan bütün Avrupa’ya Türk dönerini pazarlıyoruz. Polonya’da 3 farklı fabrikada yaptığımız pratik ve lezzetli kebaplarımızla bütün sofralara girmek istiyoruz. Çalışan ailelere ve evde Türk döneri lezzeti için küçük paketlerimiz Anuga’da büyük ilgi gördü. Ayrıca restoranlar için ürettiğimiz kebaplarımız da restoran sahipleri tarafından çokça tercih ediliyor. Bütün bu pazar alışkanlığımızı kalitemize borçluyuz. Kaliteden ödün vermeden ürettiğimiz dönerlerimizle Anuga’da hem Türkiye’yi hem de Polonya’yı temsil ediyoruz,” dedi.