Bu yıl 100.sü düzenlenen Anuga Gıda Fuarı “İçecekler Bölümü”nde Taze Demlenmiş Çaylarıyla hayli dikkat çeken bir marka vardı.

Bitki çayları ve poşet çay üretiminde 1996 yılından beri Almanya’nın önde gelen markalarından olan Selen Food ürün yelpazesindeki yeniliklerle Anuga Fuarı’nda ziyaretçilerin ilgisini çekmeyi başardı.

Slim Detox çaylarıyla inovatif çaylar üreten marka farklı özelliklere sahip yeşil çaylarıyla hem bireysel ziyaretçiler hem de pazarlamacılar tarafından en çok ziyaret edilen stantlardan biriydi.

Selen Food Genel Müdürü Ayhan Ruşen ile markanın genel durumu ve son trendleri olan taze demlenmiş katkısız çayları üzerine konuştuk.

Ayhan Ruşen Bey Anuga’ya hoş geldiniz! Şu kesin ki Selen Food standı fuara bir hareketlilik ve farklılık katmış. Bize biraz markanızdan bahsedebilir misiniz?

Evet, biz Selen Food olarak 1996 yılından beri çay üretimi yapıyoruz. Ama gıda sektöründe 30 yılı aşkın bir süredir deneyim sahibiyiz. 1996 yılından itibaren de kendi üretim tesislerimizi kurarak çay üretimine başladık. Bitki çayları, meyve çayları, yeşil çay, siyah çay ve bunların farklı hallerini üretiyoruz.

selen anuga

Bu kadar çok tercih edilen bir marka olarak üretim aşamasında sizi farklı kılan nedir? Siyah çaylarınız ile başlayabiliriz isterseniz.  

Ürünlerimiz inovatif yenilikçi ürünler. Siyah çay kategorisinden başlarsak çok modern teknoloji kullanıyoruz. Çaylarımızı paketlemeden önce en iyi çay yapraklarını kullanmaya çalışıyoruz. En iyi çay yapraklarını kullanmak da yetmiyor, biz çay içerisinde çay yaprağına şu veya bu şekilde bulaşan çay tozlarını vakumla alıp temizliyoruz. Ondan sonra paketliyoruz. Dolayısıyla selen çaylarını tüketen tüketiciler fark edeceklerdir; Selen çayları berraktır. Bu da çay tozlarının alınmasından kaynaklanıyor. Çay tozu çayı bozar, bulanıklaştırır ve tadını da acılaştırır. Biz bu konuda çok hassasız maliyet hesabı yapmadan en iyi siyah çayı tüketiciyle buluşturmak istiyoruz.

Ürünlerinizde yeşil çayın farklı hallerini görüyoruz. Yeşil çayı birçok ürünle birlikte kullanmışsınız.  

Yeşil çay son zamanlarda çok popüler. İçeriğinde polifenoller ve antioksidanlar olması yeşil çayın daha sağlıklı olmasını sağlıyor. Dolayısıyla yeşil çay bizim çok önem verdiğimiz bir ürün. Ve marka olarak yeşil çayda biz dünyada bir ilki gerçekleştirdik. Yeşil çayın muhtelif bitkilerle kombinasyonunu yapıyoruz. Yeşil çaylı ıhlamur-nane, yeşil çay papatya- nane gibi ve biz dünyada ilk defa yeşil çayın bergamot aromalı çayını ürettik. Keza yeşil çayın zencefil-limon gibi kombine olabileceği birçok faydalı ürünlerini de geliştirdik.

Yeşil çayı kullanmadığınız meyve çaylarınız da var. Standınızda onları da görebiliyorum. Onlar hakkında da bilgi verebilir misiniz?

Evet çok farklı meyve çaylarımız da var. Meyve çayları kategorisinde Nar Çayımız ve Elma Çayımız çok popüler ürünler. Lezzetli ürünler, günün her saati içebileceğiniz ürünler.

selen 2

Slim Detox çaylarınız da dikkat çekici. Onlar hakkında neler söylersiniz?

Fonksiyonel çaylarımıza da çok önem veriyoruz. Slim Detox ile dünyada ilk defa hem zayıflama hem de toksin atmayı aynı çayda realize ettik. Slim Detox çayını kullandığınız zaman hem zayıflıyorsunuz hem de detox etkisi içeren bitkilerle zamanla vücudunuzdaki toksinlerden kurtuluyorsunuz. Toksin birikimini doğal yoldan atmak için bu çaylarımız çok önemli. Detox çaylarımız toksin atmaya yardımcı oluyor. Bunun için Slim Plus Kiraz Saplı ve Slim Plus Kayısılı gibi farklı tatlarda zayıflama ve form çayları yapıyoruz. Tabii bunun kullanımında bir önerimiz var; 2 poşetten fazla kullanmayın diyoruz. Tüketicilere bol su içmelerini tavsiye ederken bu ürünlerin yanında da Detox ve Mate çayını kullanmalarını tavsiye ediyoruz. Mate çayıyla birlikte form çayları kullanılırsa kilo vermek daha da mümkün oluyor. Çünkü Mate açlık hissini azaltırken doygunluk hissettiriyor.

Demlik poşet çaylarınız da var. Bu çaylarınızın üretimi nasıl oluyor?

Demlik poşetlerimizde ve Gold Label Tea ürünlerimizde dünyanın en iyi çay yapraklarını kullanıyoruz. Bu ürünleri çok önemsiyoruz. Bizim demlik poşetlerimiz yuvarlak demlik poşetler ve ağızları ısıyla kapatılmış ikinci bir poşetini içinde oldukları için tazeliğini muhafaza ediyor. Dolayısıyla bizim demlik poşet çaylarımız her zaman tazedir.

Gold Label Tea serinizin oldukça kaliteli olduğunu anlıyoruz. Bu çay tiryakileri için yeterli bir tercih sebebi mi? Çay tiryakileri neden poşet çayı tercih etmeliler?

Gold Label Tea’yi denediklerinde bırakamayacaklarına inanıyoruz. Ayrıca demlik poşetin kullanımı çok kolay. Kaç bardak çay içecekseniz o kadar poşet çay atıyorsunuz. Ekonomiktir de dökme çaydaki gibi süzme işlemine gerek kalmaz. Oldukça pratiktir. Demlik poşete bir kere alışan zaten demlik poşetten vazgeçmiyor. Aynı serinin süzme poşet çayı da var. Süzme poşet çayımızın farkı da hepsinin tek tek zarflarda olmasıdır. Bu da bir yenilik olup ayrıca hijyeniktir de.

selen soguk Cay

Ben artık heyecanla taze demlenmiş soğuk çaylarınıza gelmek istiyorum.

Taze demleme soğuk çaylarda ilk geliştirdiğimiz çay Slim Detox çayıdır. Bu Slim Detox çayının soğuk versiyonudur. Ancak bir fark var. Şimdi Silim Detok çayını poşet çay olarak içtiğiniz zaman şekersiz kullanılmalı. Ama soğuk çayda tatlandırıcı da kullandığımız için diyet yapanların tatlı ihtiyacı için önemli bir tercihtir.  Vücudun tatlı talebini de karşılar. Çok lezzetlidir. Limon da kullanıldığı için oldukça lezzetlidir. Küçük büyük herkes için Nar çayımız var. Yeşil Çay Zencefil Limon çayımız da var. Bu ürünlerin hepsi taze demleme soğuk çaydır. Üstüne basa basa söylemek istiyorum İce Tea ile karıştırılmamalıdır. Bizim bu içeceklerimizde şeker yoktur. Sıfır kaloridir. İnsan vücudu kilosuna göre 0,3 ile 0,4litre arasında su tüketmesi gerekiyor. Biz bunu şiddetle tavsiye ediyoruz. Bu ihtiyacın % 25’i yemeklerle geliyor. % 75’lil kısmını mutlaka sıvı alımıyla realize etmemiz gerekiyor. Tabii burada ilk önerimiz su içilmesi. Sudan daha faydalı bir içecek yok. Suyun yanında biraz tatlı ve aromatik şeyler olsun diyorsanız o zaman size tavsiye edeceğimiz içecek türü sudan sonra Selen Taze demleme soğuk çaylarıdır. Meyvelerin kendi içeriğinde şeker olduğu için Selen Taze Demlenmiş Soğuk Çaylar meyve sularından daha sağlıklıdır. Biz Selen Food olarak bir misyon edindik. Tatlı alışkanlıklarını bizim taze demleme soğuk çaylarımızla mümkün mertebe azaltmaya çalışıyoruz. Bunlar da tatlı ama o kadar tatlı değil. Dolayısıyla bu bizim misyonumuzdur.

Ayhan Bey çok güzel çalışmalarınız var. Sağlıklı içecekler üretiyorsunuz. Peki bu ürünleri duyurmak için nasıl reklam çalışmalarınız var?

Günümüzde artık sağlıklı yiyecekler ve sağlıklı içecekler tüketmek büyük önem kazanıyor. Bununla ilgili de yeterli bilgilendirme çok önemli.  Biz bu noktada da iletişim kanallarını önemsiyoruz. Tüketicilere bütün mesajlarımızı iletmek istiyoruz. Bu reklam yoluyla da olur ya da sürekli bilgilendirme isteyen sosyal medya ve ya web sitemiz vasıtasıyla da olur.

selenfood web

Tabii bu konuda birlikte çalıştığımız ajansımız bu iletişim kanallarını gayet iyi bir şekilde kullanıyor. Tutus Media ile bu konuda iş birliği yapıyoruz. Onlar bizim bütün iletişim çalışmalarımızda geniş bir ekiple aktif çalışıyorlar. Bu çalışmalarımızı daha da ileriye götüreceğiz. Özellikle 2020 yılı için Tutus Media ciddi bir çalışma yapıyor. Gerek sosyal medya olsun gerekse televizyon vs. gibi iletişim kanallarında sanırım bizi daha sık göreceksiniz. Çünkü bir amacımız var. Sağlıklı içecek konusunda bütün deneyimlerimizi aktarmak istiyoruz. Bütün bu çalışmaları da Tutus Media’nın geniş ekibi harıl harıl çalışarak iletecek. Uyumlu çok güzel bir ekibimiz var. Bizi izlemeye devam edin diyoruz.