Sosyal Medya (Facebook) Reklam Dili

Ekonomistlerin ortak bir sözü vardır: Hikayen ne?

Bu soruyu tüketicilerin sorduğunu düşünelim: Bana nasıl bir hikaye anlatacaksın?

Evet, her firmaya özgü, firmanın ihtiyacı olan bir hikaye anlatılmalı… Bununla birlikte anlatılacak hikayenin türükleri sağlam olmalı.

Nedir bu türükler?

Ürünün hitap ettiği çevre, doğru zaman, doğru metin ve de tüketicinin sıkça uğradığı mekanlarda dikkatini çekmek… Gördüğünüz gibi son madde yüksek bütçeli filmlerdeki mekanlar aslında. Neyin, nerede, ne zaman, nasıl, neden ve kiminle bulunacağını gösteriyor bize.

tutus

5 N 1 K reklam dili nasıl olur?

Maddelere geçmeden önce belirtmek lazım; tüketici hikayenizi dinlemeden etkilenmeli. Bunun için; şaşırtıcı ve biraz da mutluluk dağıtmalısınız. İlk vuruş önemli… Kısa ve etkileyici giriş ile hikayenizin tamamını satabilirsiniz. Şimdi gelelim maddelere:

Ne:

Hikayemizin ana karakteri… Örneğin Tutus Media‘nın site kurulumundan başlayıp bütün Seo hizmetlerini verdiği Goran Tee Mevlana Çayı düşünelim. Dünyada binlerce çay firması vardır. Bizim bunlardan farkımız ne, bunu bulmalıyız ki karakterimiz oluşsun. Neyiz biz? Biz; Sri Lanka’nın doğal çay bahçelerinde ilk filizlerin elle toplanmasıyla temin edilen şahsına münhasır harmanlama makinesiyle harmanlanan özel bir çayız. Diğerlerinden farkımız var, biz bir karakteriz…

Nerede?

Verilecek reklamlarda bütçeden daha önemli bir nokta olarak hedef kitlenin belirlenmesi ve hedef kitlenin bulunduğu yerdir. Tutus Media’nın Mevlana Çay için çektiği tanıtım filminin Facebook’ta daha önce çay konularına internetten bakmış, çay alışverişi yapmış en azından sepetine bir çay atmış hala sepetinde bekleten bir kullanıcının sayfasında görünmesi odak noktayı bulmak demektir. Asıl önemli olan da bölgesel seçimlerdir. Avrupa’ya hitap ediyorsak Avrupa reklam sektörü seçilmeli… Bu sadece sosyal medya için geçerli değil. Avrupa’da hizmet veren bir Türk şirketi Avrupa televizyonlarına reklam vermesi gerekmez mi? Örnekle açıklarsak; böyle bir şirketin Euro D’ye ve Euro Star’a reklam vermesi ne kadar normalse sosyal medyada da Avrupa reklam sektörü seçilmesi normaldir.

Reklamın nerede gösterileceğini net olarak belirleyen Facebook-Google işbirliği sistemin mağaza satışlarını arttıran reklam formatı sistemi için önemlidir.

Ne Zaman?

Verilecek reklamın zamanı da oldukça önemlidir. Ürünün en çok kullanıldığı zaman belirlenir. Bunu da siz istediğiniz saati belirleyerek çözebilirsiniz. Yani sizin kontrolünüz altında.

Neden?

Ticari kurumların en doğal hakkı olarak daha fazla müşteriye hitap etmek isteyebilirsiniz. Mevlana Çayın güzelliğinden daha fazla kişi haberdar olsun da isteyebilirsiniz. Ya da Mevlana Çay sitesine yönlendirip bütün ürünlerinizi tanıtmak isteyebilirsiniz. Bu maddede tanıtım, satış, bilgi verme her şey olabilir… Önemli olan Neden yaptığımızı bilmek… Bunu sınıflandırarak hedef kitleye kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Nasıl?

Neden’inizi belirledikten sonra bu bir tanıtım metni, küçük bir resim ya da Mevlana Çay gibi bir tanıtım videosu olabilir… Bu size bağlı.

Kim?

Geldik Kim’e… Bu madde aslında biziz… Tüketici, reklam veren ve reklamı hazırlayıp tüketiciye ulaştıran… Bizler hem tüketip hem de reklamımızı vermeye çalışmıyor muyuz?