Öncelik olarak site içi bağlantı nedir ? Neden bu kadar önemli ve sizlere neler kazandırabilir gibi konulardan bahsedeceğiz.

Site İçi Bağlantı yani İnternal Link kelime anlamı olarak site içerisinde yer alan sayfalar arasında ki bağlantıya denilmektedir. Yani sizlerin bir A konusu var ve buna benzer bir B konusu var ise bu A konusunun içerisinde isterseniz B konusuna da bakabilirsiniz diyerek site içerisinde daha fazla süre kalmalarını sağlayabilirsiniz kullanıcıların.

Yapılan bu çalışma hem sizin sitenizin trafağini arttıracak hem de sizlere daha fazla süre geçirilmesinden dolayı alıcı gözünde daha olumlu sonuçlar ortaya çıkarttıracaktır.

Site İçi Bağlantı Neden Önemlidir ?

Site içi bağlantı yani İnternal Link kullanıcıların sitede daha uzun süre kalmalarını sağlamaktadır. Bu da sizlerin Adsense reklam geliri yada site içerisinde ki tıklanmalar ve veri akışı ile reklam gelirleri elde etmenizi sağlayabilir. Örneğin bir blog sayfası için bu konu çok değerlidir. Neticede Adsense başvurusu içinde olsa başvuru sonrasında gelir içinde olsa kişiye farklı kullanıcılarında maddi gelir sağlanmasına sebebiyet vermektedir.

Site İçi Bağlantıların Kullanım Alanları Nelerdir ?

  • Güzel bir çalışma ile yapacağınız bu linkler sayesinde hem kullanıcılar hem de Google botları açısından büyük öneme sahip durumdadır.
  • SEO sıralamanızı daha iyi etkileme şansına sahip olacaksınız.
  • Google footler link’lere yani sayfaların en altında bulunan ve genelde reklam amacında olan bağlantılara daha az önem vermektedir.
  • Bir diğer  önemli husus ise Yazılı içeriklerine görsel içeriklerden daha fazla önem sahip olmasıdır.

Seo’da Dahili Bağlantı Nedir ?

Bir içerik yada web sayfası içerisindeki linkten başka ama benzer konuda bağlantıya geçişe dahili bağlantı denilmekte bu konuda ise başka web sitesine yönlendiren linklere ise Harici bağlantı denilmektedir.

Dahili bağlantılar sayfa içerisinde Google’ın siteyi taramasına katkısı çok fazladır. Bu da aslında bizlere hem sitenin daha fazla görünürlük kazanmasının yanı sıra daha fazla kullanıcıda demek anlamı taşımaktadır.

Bu sayede insanlar hem site içi kullanımınında daha fazla vakit kaybı yaşamadan istedikleri bilgiye ulaşır iken ; ki bu konuda günümüzde internet ve bilgisayar kullanımı ile yanlış bilgilerde artmakta ise de sizlerin doğru bilgiye ulaşılmasını sağlamaktadır.

seo etkilerini arttirma seo 1

Site içerisinde istedikleri bilgiye ulaşmanın değeri aslında site içerisinde kişinin ne kadar süre kaldığı ile ortaya çıkmaktadır. Birçok konuda artık insanlar özellikle Bilgisayar,telefon gibi cihazlardan internete yani bilginin kaynağına direkt ulaşabilecek insanlar artık daha bilgili ve konulara hakim durumlara gelmeye başlamışlardır. Bu durum her konu için geçerli olmasada en azından fikir sahibi olabilmektedir. Aslında bu durum kullanıcıların internet akışının yanı sıra harici ve dahili bağlantılar arasında gitgel yaşamalarına da sebebiyet vermektedir. Neticede sizlerin yapacağı bu linkler bazen reklam niteliği taşısa da bazende kullanıcıların sizin sitenizden vazgeçip başka siteye gitmesine de sebep olabilmektedir.

Bu durumu engellemek amacı ile beraber Seo çalışmalarının doğru yapılması lazımdır. Seo çalışmalarını ne kadar doğru yapar iseniz sizlere daha fazla kullanıcı ve veri akışı sağlayacaktır. Bu durumdada kullanıcı kaybetseniz dahi sizlere yeni kullanıcıların kapıları açılacaktır.

Social SEO2

Yeni kullanıcılarda sizlere bir diğer yeni kullanıcıları yani reklamsız ama reklamlı kadar değerli kullanıcıların gelmesidir. Bu tarz kullanıcılar genellikle kararsız olduklarından sizin sitenizde ne kadar vakit geçirir iseler o kadar süre daha iyi olacaktır.

Site içerisinde etkili kullanmak çok değerli bir durumdur. Bu durum aslına bakıldığında sizlerin hem kullanıcı kazanmanızı hemde yeni veri akışını sağlayacaktır.

Konu ile ilgili olarak Tutus Medya aracılığı ile beraber Site içi bağlantıları daha etkili kullanabilir ve sizlerin veri akışınızın artmasına katkı sağlanabilmektedir.