Pinterest kullanımı hayli yaygın hale geldi. Özellikle alışveriş ve online satış yapan sitelerin yanında kişisel olarak ürün pazarlaması yapılan mecraların arasında yer alıyor. Instagram’dan sonraki en popüler ürün paylaşım servisi desek yeridir.

Pinterest; sosyal imleme ya da kendi diliyle pinleme sitesi. İnsanlar neden pinler ki? Gaza getirecek şey ne? Bu işin motivasyonu nerede?

Araştırmalar diyor ki;

  • Yeni bir şeye sahip olunca
  • Eğlenince, sevinince, üzülünce, yiyip-içince
  • İnsanların görmesi ya da duymasını faydalı bulacağı bir şey ile karşılaştığında

insanlar bu hallerini çevresindekilerle paylaşmaktan-göstermekten hoşlanırlar.

Yani o sihirli butona basar. Buradaki butonun ismi farklı sadece “Pinle”

Hayatımız emotion ya da emolojilerden ibaret olduğuna göre, ki reklamcılığın temeli duygu-his pazarlamasıdır.

Marka için paylaşımı artırmanın yollarından birisi de hislerimize hitap etmesidir.

Hislerimize hitap eden şeyleri duvarımıza asmıyor muyuz?

Bu da doğal pinboard (sanal mantar tahta) olayı.

Dünyada 70 milyon kişi aktif pinleme servisi olarak Pinterest’i kullanıyor. %68 ile en çok da kadınlar. Günlük 5 milyon üzerinde pinleme gerçekleşiyor.

Marka kişiliklerin de Facebook, Instagram gibi Pinterest sayfaları var.

social-media-marketing-pinterest-presentation-8-638

Dönüşümü artırmak için Pinterest kullanın

Pinterest’in kitlenizi oluşturmak için oldukça etkili olan bazı yöntemler var. Bunlar arasında:

Anahtar kelime hedefleme

Kullanıcıların Pinterest’te aradıkları belirli anahtar kelimeleri hedefleyerek kullanıcı niyetinden yararlanabilirsiniz.

Örneğin, kazak satan modaya uygun bir giyim markası iseniz, “moda kadın gözlükleri” aramasında hedeflemeyi ve arama sonuçlarında ve ilgili pinlerle reklamınızı Pinterest tanıtılan pin alanında olmasını isteyebilirsiniz.

İlgi alanı hedefleme

Şayet Pinterest’te reklam veriyorsanız ziyaret edilen ve kaydedilen pinleri  temel alan bir kullanıcının ilgisini belirleyecektir. Reklamınız (tanıtılan PIN), kullanıcının ana sayfa yayınında veya alakalı konular feed’inde görünecektir. Böylece daha fazla kitle ile etkileşime geçebilirsiniz.

“Actalike” hedefleme

Bu, Facebook’un benzeri bir hedefleme mekanizması; Bir müşteri listesi yükleyebilir ve Pinterest, davranışlar, özellikler ve bu müşteri listesine benzer özelliklere sahip kitleleri hedefleyecektir. Tavsiyemiz, en iyi müşterilerinizle (örneğin, en yüksek LTV veya AOV kitleleriyle) başlamaktır.

Başlangıçta, alakalı kitlelerin önüne geçmek için daha etkili olma eğiliminde oldukları için, Actalike ve anahtar kelime hedeflemesine öncelik vermenizi öneririm. Ancak, hedefleme seçeneklerinden herhangi birini veya tümünü kullanarak, yeni, alakalı kitleyi keşfedip ilgi çekiyorsunuz ve onları sitenize yönlendiriyorsunuz.

using-pinterest-for-marketing-101-7-638

Yukarıdaki görselde Facebook-Pinterest karşılaştırması var. Rakamlar hayli dikkar çekici.

Bütün bunların yanında kitlenizin sizi sadece görseller üzerinden değerlendireceğini düşünürsek; kaliteli ve ilgi çekici bir görsel eklemeniz şart. İyi bir açıklama metni ve anahtar kelime kullanımı da dönüşlerin artmasına yardımcı olacaktır.

Bütün bu detaylar ile ilgilenmeye zamanınız mı yok? Diğer mecralara göre %80 daha fazla etkileşimi olan bu mecrayı profesyonel olarak yönetimi için bize başvurabilirsiniz. Sosyal Medya Yönetimi konusundaki uzmanlarımız sizi konu hakkında bilgilendirecektir.