Local SEO nasıl yapılır? Yerel aramalarda sitemin önde çıkması için neleri tavsiye edersiniz? gibi sorulara bu yazımızda cevapları verecek ve önerilerimizi sıralayacağız.

Öncelikle Local SEO nedir? diyerek başlayalım.

Local SEO; bir arama yapıldığında en yakın ve en doğru yerde bulmak istediğimiz bir arama sonucuna göre sıralamaların listelenmesidir.

Örneğin; Ankara’da bir çilingir aradıysanız Google sonuçlarında İstanbul’dan bir sonuç görmeyi ne kadar istersiniz bir düşünün. Bu en yakın benzinci de olabilir, en yakın dişçi de…

İşte bu yerel aramalarda çıkmak için ne gibi SEO optimizasyonları yapmanızın faydanıza olacağını, böylece ziyaretçi ve müşterilerinizi nasıl elde edeceğinize bakalım.

 1. Sitenizi mutlaka Google ve diğer haritalara kaydedin.
 2. Sesli aramalar için uygun anahtar kelimeleri Google Business’e girmeyi unutmayın. Örneğin “en yakın benzinci” gibi. 2020’ye kadar sesli aramaların mobilde %50 olacağı öngörülüyor ki, bu çok yüksek bir rakam.
 3. Unutmayın sesli aramalar; Nerede, nasıl, kim, ne zaman, gibi kelimeler ile başlar. Bu kelimelerden faydalanın
 4. Google Asistant, Amazon Echo ve Apple Siri için sitenizi optimize etmeyi deneyin.
 5. Google’da yerel aramalar için Schema.org’dan yararlanın. Detayı burada var.
 6. Adres, telefon ve diğer konum bilgilerinizi güncel tutun. Hangi gün kaça kadar açıksınız. Bugünkü yemek menüsünde ne var gibi…
 7. Potansiyel müşterileriniz için önizleme yapılabilecek iyi resimler ekleyin.
 8. Google Business 30 Saniyelik video ekleme özelliğinden faydalanın.
 9. Google Business View 360 avantajından faydalanın.
 10. Güven sağlamanın en iyi yolu olumlu yorum ve eleştirilerdir. Müşterilerinizi sayfanıza olumlu yorumlar yazmaları için teşvik edin.
 11. İşletmenizin Yelp, Yahoo Yerel, Google My Business, TripAdvisor, Facebook, Şehir Arama, Angie Listesi, Amazon vb. Gibi tüm önemli inceleme sitelerinde hesapları olduğundan emin olun.
 12. Kullanıcıların genel deneyimini geliştirin. Müşterileriniz mutluysa, işiniz için kesinlikle güzel yorumları terk edecektir.
 13. Etkinliklere ev sahipliği yapın ve etkili yerel topluluk üyelerini davet edin.
 14. Yardım gruplarına veya sağlıklı bir canlı buluşmaya sponsor olun.
 15. Rakibinizin geri bağlantılarını düzenli olarak araştırın ve bağlantı kazanmak için yeni siteler listesi hazırlayın.

Google sesli aramalarda İngilizce en çok kullanılan kelimeler listesi: (Türkçesini çevirirsiniz artık :))

best-keywords-for-voice-search-1

Bundan daha fazlası gerekiyor derseniz Local Backlink kazanma teknikleri ile ilgili yazımızı hazırlayınca buraya ekleyeceğiz. Onu da mutlaka okuyun!

Bol kazançlar dileriz…