Google AMP Konferansında AMP + HTML ile ilgili yeni gelişmeler duyuruldu. En çok dikkatimi yeni dinamik email gönderebilme özelliği çekti.

Vox, Tasty.co gibi sitelerin yanında Alibaba.com, Booking.com çoktan AMP sürümleri ile yayın yapıyor. Google AMP tasarımı ve kodlaması kullanan siteler için bu kodlama sistemine çok önem veriyor. Burada AMP sistemini kullanan siteler için showcase de bulabilirsiniz.

Yeni geliştirilen bileşenler sayesinde artık Gmail gönderilerinizi dinamik hale getirebiliyorsunuz. Şahsen benim çok hoşuma gitti bu.

GMAIL_AMP_Booking_V02

 

AMPHTML Gmail için geliştirdiği bir bileşen ile   e-postalarınızı artık interaktif hale getirebilme özelliğini kullanabileceksiniz. Şu anda beta versiyonunda. E-postaları amp-bind ve amp-list gibi bileşenleri kullanarak gönderdiğiniz email açılmamıs ise 5 gün sonra bile açılsa eklediğiniz yeni datalar güncel olarak mailinize ekleniyor. Henüz Gmail dışında çalışmıyor. Fakat yakın zamanda tüm platformlara entegre edilmesi konuşulan konular arasında.

AMPHTML ile Dinamil E-Mail hazırlama videosu

Gmail’de AMP formatında eposta iletebilmek için kayıtları toplamaya başladı tüm geliştiricilere açmadan önce buradan beta versiyona dahil olabilirsiniz.

AMP ile Analytics

AMP sayfaları Google Analytic ve Webmaster Tools üzerinde doğru ölçümleme ve teknik sorunların yoğun olarak görüldüğü bir konuydu. Google bunun için yeni bir düzeltme ve güncelleme yayınladı. Tracking sorunu da böylece düzeltilmiş oldu. AMP client ID ile bu sorunun çözümü için de buraya tıklayın.

AMPHTML reklam alanları malware’i %90 engelleyip sağlamış olduğu %30 daha hızlı reklam yüklemesiyle yüksek viewability ve CTR getiriyor, RPMleri ise %40 oranında artırıyor.

Google Web Designer ile AMPHTML formatındaki reklam alanlarına Mart ayında rich media serve edilebilecek.

Doubleclick harici adnetworkler de bu alanlarda yer alabilmek için yayıncılara her türlü yardımı sağlıyor.

AMP HTML’nin yakın zamanda Javascript desteği ve Reklamlar konusunda da yeni gelişmeleri duyuracağını da belirteyim.

AMP Site tasarımı ve kodlamasının nasıl yapıldığı konusunda detaylı bilgi için buraya tıklayınız.