Sosyal medyanın arkadaşlarınızla ve ailenizle iletişim kurmakla ilgili olduğunu düşünüyor ve Instagram DM Alışveriş özelliğini hiç bilmiyor musunuz?

İyi ya da kötü, o günler geride kaldı, artık daha fazla sosyal platform, uygulamadan  çıkmadan bile satın alabileceğiniz sonsuz bir ürün akışıyla sizi bağlı tutmaya odaklanıyor.

Başka bir deyişle, sosyal medya e-ticaretin bir sonraki sınırı haline geldi ve DM’ler müşterinin geleceği olarak şekilleniyor.

Bu yılın başlarında 500’den fazla Instagram pazarlamacısıyla yapılan bir anketten çıkan en önemli sonuçlardan biri bu şekilde öne çıkıyor – ancak Instagram kısa süre önce bu teoriyi doğrulayan büyük bir değişiklik duyurdu.

Temmuz ayında Instagram, alışveriş yapanların doğrudan DM’lerinde sipariş  vermelerine ve takip etmelerine izin vereceğini açıkladı.

Instagram DM Alışveriş Özelliği Nasıl Görünüyor?

Instagram’ın yeni DM özellikleri, WhatsApp ödemelerinin mesajlaşma özelliklerine benzer. Potansiyel müşteriler artık bir markanın çevrimiçi perakende mağazasına veya Facebook/ Instagram Mağazasına gitmek yerine, messenger’da marka temsilcilerinin yardımıyla alışveriş yapabilir ve ürünleri arayabilir.

Meta’nın duyurusu, özelliği etkinleştiren işletmelerin şunları yapabileceğini belirtiyor:

Soruları yanıtlamak ve satın alma ayrıntılarını onaylamak için müşterilerle gerçek zamanlı olarak sohbet edebilirsiniz.

Ürün açıklaması ve fiyatı ile bir ödeme talebi oluşturabilirsiniz. Ödeme talep edip tahsilat yapabilirsiniz. Instagram dm alışveriş için Tutus Media’nın yönetimiyle siz de profesyonel adımlar atabilirsiniz.

Aşağıda, bu mesajlaşma özelliğinin nasıl göründüğünün bir önizlemesi bulabilirsiniz:

instagramin dm alisveris
Instagram DM Alışveriş Özelliği Neleri Kapsıyor? 3

Peki gerçekten DM Bir E Ticaret Kanalı olabilir mi?

Instagram pazarlama trendleri incelendiğinde, alışveriş araçlarını kullanmanın ve müşteri hizmetleri için DM’lerden yararlanmanın platformdaki en yüksek yatırım getirisi stratejileri olduğu görülüyor.

Ancak bu araçlar pazarlamacılar için işe yarayabilirken, insanlar gerçekten Instagram’da ürün satın alıp müşteri hizmetleri için DM’lere mi yöneliyor, sorusu her kullanıcının cevap beklediği bir konu.

Yakın zamanda yürütülen bir başka tüketici eğilimleri anketinin sonuçları sizi şaşırtabilir:

18-34 yaş arası sosyal medya kullanıcılarının %28’i son üç ay içinde doğrudan bir sosyal medya uygulamasından ürün satın aldı.

18-24 yaş arası her 4 kişiden 1’i son üç ayda müşteri hizmetleri için sosyal medya DM’lerini kullandı.

18-24 yaş arası sosyal medya kullanıcılarının %33’ü son üç ay içinde bir influencer’ın tavsiyesi üzerine bir ürün satın aldı.

Sosyal medya, Z kuşağının yeni ürünleri keşfetmek için tercih ettiği kanaldır. Z kuşağının %57’si son üç ayda sosyal medyada yeni bir ürün keşfetti.

Sosyal medya aynı zamanda yeni ürünleri keşfetmek için milenyum kuşağının tercih ettiği bir kanaldır. Her 2 Y kuşağından 1’i son üç ayda sosyal medyada yeni bir ürün keşfetti

Z kuşağının son üç ayda yaptığı faaliyetler

Bu veriler Instagram’a özel olmasa da, uygulama şu anda sosyal medya platformlarında gerçekleşen e-ticarete geçişin ön saflarında yer alıyor. YouTube, Shopify ile entegrasyonları duyurdu ve Twitter yeni alışveriş özelliklerini test ediyor, ancak Instagram eğrinin biraz ilerisinde görünüyor.

Bu nedenle Instagram şu anda çevrimiçi ürün satmak için en iyi sosyal medya platformu olarak öne çıkıyor. Instagram DM Alışveriş için peki hedef kitle nedir?

instagram dm alışveriş
Instagram DM Alışveriş Özelliği Neleri Kapsıyor? 4

Sosyal Alışverişte Sırada Ne Var?

Sosyal alışveriş mutlaka yeni bir kavram değil, ancak hem tüketiciler hem de pazarlamacılar tarafından gerçek zamanlı olarak uygulanmakta ve benimsenmektedir. Geleceğe baktığımızda, Instagram’ın alışveriş deneyimini ilerletmeye devam ettiğini ve diğer sosyal kanalların da muhtemelen aynı şeyi yapacağını güvenle söyleyebiliriz.

Pazarlamacıların ve tüketicilerin bu alışveriş araçlarıyla nasıl etkileşime gireceği konusuna gelince, bunu söylemek için henüz çok erken. Sosyal alışveriş, büyük bir potansiyel gösterse de, kullanıcılar daha az bağlantı daha çok satış algısı oluştuğu için platformlardan kaçmaya başlayabilir.

Ne olursa olsun, Z Kuşağı ve Millennials, sosyal medyada günde yaklaşık dört saat harcıyor ve sosyal medya, yeni ürünleri keşfetmek için tercih ettikleri yol, bu yüzden onlara ulaşmanın daha iyi bir yolu yok.

Sosyal Medyada markanızı tanıtmak, satış yapmak istiyorsanız özellikle Instagram DM Alışveriş için bir planınız varsa bu alanda yeterince tecrübeye sahip olan Tutus Media ile rahatlıkla çalışabilirsiniz. Avrupa’da yıllardır 360 derece medya ajansı olarak hizmet veren ekibimiz Instagram DM Alışveriş noktasında da markanıza yardımcı olabilir.