Amazon’da gıda satışında yeni bir dönem başlıyor!

1 Ekim 2022’den itibaren birçok gıda markasının ürünlerini Amazon’da tanıtması ve reklamını yapması yasaklanacak. Bunun, bu kategorideki tüm oyunu değiştirmesi bekleniyor.

Amazon, bu hafta bir e-posta göndererek, 1 Ekim’den itibaren İngiltere’deki yeni düzenlemelere uygun olarak, HFSS (Yüksek Yağ, Tuz, Şeker) kategorisine giren daha az sağlıklı ürünlerin artık tanıtımına izin verilmeyeceğini, reklamı yapılamayacağını ve bir müşteri özellikle onları aramadığı sürece Amazon arama sonuçlarında görünmeyeceğini belirtti.

Bu konu halen çok net olmasa da Amazon’un ileride izleyeceği politika hakkında fikir verebilir. Bu Amazon’da gıda satışı yapan firmalar için ne anlama geliyor?

  1. Kısıtlı bir kategoride ürün satıyorsanız, liste kayıtlarınızın yeni uygulanan kısıtlamaya tabi olup olmayacağını belirlemelerine yardımcı olmak için Amazon’a ek bilgiler sağlamanız gerekebilir.
  • Etkilenirseniz – organik taraftaki sınırlamalarınızın ne olacağı (müşteri özellikle sizi aramadıkça aramada çıkamazsanız) ve hangi reklam sınırlamalarının uygulanacağı hala belirsiz.
  • Promosyonlar (İndirimler, Bir Satın Al Bir Ücretsiz) Amazon’da yalnızca Ekim 2023’ten itibaren kısıtlanacaktır.
amazon'da ürün satma
Amazon'da Gıda Satışı Yapan Firmaları Zorlayacak Yeni Kurallar! 3

Amazon’da gıda satışı yapan firmalar bunun üzerine ne yapmalısınız?

  • PPC kullanmıyorsanız – Şimdi, en alakalı anahtar kelimelerde öne çıkmak ve trafik elde etmek için  önümüzdeki 2 ay boyunca reklam yayınlama zamanı. Bu 2 aylık süreci çok iyi değerlendirmeniz gerekir.
  • Reklam yayınlıyorsanız – Daha fazla pazar payı elde etmek ve anahtar kelimelerinizi yükseltmek için reklam tekliflerini/bütçelerini (elbette akıllıca) arttırabilirsiniz. Bunun için de profesyonel bir yardım şart.
  • Amazon’da yeni müşteriler edinmek daha zor hale geleceğinden, ürün aboneliklerini arttırmak akıllıca olacaktır. Buna da hemen başlamak gerekir.
  • Zaman varken daha geniş bir kitleye ulaşmaya devam ederken daha fazla müşteriyi sizden satın alması için ikna etmeniz gerekiyor. Güzel bir reklam planlamasıyla promosyonlar/indirimler yapmayı düşünebilirsiniz.
amazon'da gıda satışı
Amazon'da Gıda Satışı Yapan Firmaları Zorlayacak Yeni Kurallar! 4

Bu kısıtlamalar başladığında ne yapabilirim?

  • Uyumlu ek tatlar/varyasyonlar geliştirmeyi düşünebilirsiniz – Daha sonra bu ASIN’i tanıtabilir ve diğer ürünleriniz/mağazanız için yem olarak kullanabilirsiniz. Böylece tek liste üzerinden Amazon mağazanıza trafik çekerek kısıtlanan ürünlerinizi de satabilirsiniz.  Bunun için trendler ve doğru ürünler her zaman önemlidir.
  • Sosyal medya influencerları ile ilişkiler kurun – kupon kodlarını kullanarak listelerinize trafik çekmelerini sağlayın. Amazon’da gıda satışı yapan firmalar için influencerlar oldukça önemlidir. Son zamanlarda Sosyal Medya Yönetimlerinde olmazsa olmaz bir durumdur. Markanıza uygun Instagram Sayfalarına hatta Youtuberlar ile anlaşarak ürünlerinizi kolaylıkla tanıtabilir ve Amazon sayfanıza trafik çekebilirsiniz. Doğada yemek yapan Youtuberların, Kırsalda Yemek Yapan Youtuberların en çok izlenen Youtuberlar olduklarını biliyor musunuz? Gıda markaları için de bu Youtuberlar çok iyi bir hedef kitleye ulaşma amacı olabilir. Buralardan Amazon Sayfanıza rahatlıkla trafik çekebilirsiniz.

Amazon’da gıda satışı yapan firmalara Almanya merkezli alt yapısıyla hizmet veren Tutus Media Amazon hesap yönetimi dışında Sosyal Medya Yönetimiyle de satış sayfanıza müşteri çekmenizde yardımcı olur. Tutus Media 7/24 yanınızda…