Google web sitelerinin kalitesini artırmak için açık kaynak kodlu uygulamasını duyurdu. Türkçe Deniz Feneri anlamına gelen bir uygulama: Lighthouse. İsminden de anlaşılacağı üzere daha net görebilmeniz için ışık tutuyoruz demek istiyor sanırım 🙂

Lighthouse uygulamasını Chrome Devtools’da komut satırından çalıştırabiliyorsunuz. Audit tab alanından çalıştırdığınız uygulama içindeki performans ve erişilebilirlik sorunlarına bakabilirsiniz. Audit tab alanı bir URL içinde bir dizi denetim gerçekleştiriyor. Ardından sayfanın yapılandırıldığına dair bir rapor üretiyor. Hataların nasıl düzeltileceğini ise referans dökümanları içinde bulabiliyorsunuz.

google lighthouse

Lighthouse için; Google Pagespeed insight ya da test my site google uygulamalarının üzerinde bir sayfa sağlığı test aracı desek aslında daha doğru.

 

cdt-report

Site içi analiz işleriniz için Google’ın bir üst seviye performans uygulaması olan Lighthouse ile;

  • Web uygulamalarınızı
  • Sayfalanırınızı performansını
  • Erişilebilirlik ve Kullanıcı deneyimi puanlarını
  • İyileştirme ilerlemelerini

görebilir, düzenleyebilir ve sonuçları takip edebilirsiniz.

Bu işlemleri yapmak için

  • Lighthouse Chrome Uzantısını  indirin.
  • İncelemek istediğiniz sayfayı açın
  • Tarayıcınızın sağ üst alanındaki deniz feneri (Lighthouse) simgesine tıklayın
  • Sayfanız için bir rapor oluşturun.

google lighthouse

Ardından sayfa performans ekranı gelecek. Sayfa üzerinde Google değerlendirme notlarını göreceksiniz. Dilerseniz raporu indirebilir ve optimizasyon notlarınız içine alabilirsiniz. Raporunuzu githud ya da json olarak indirebilirsiniz. Sayfa içi optimizasyon ve kalite çalışması için faydalı bir araç olup olmadığını ilerleyen zamanlardaki kullanım sıklığı gösterecektir.

report

Lighthouse Chrome Uzantısını Chrome Web Mağazasından yükleyebilirsiniz. Ayrıca detaylı kullanım dökümanı için Google Lighthouse yardım sayfasına bakabilirsiniz. Uygulama hakkında daha fazla bilgi  için aşağıdaki videoyu izlemenizi öneririm.