Arama motoru Google hakkında yazan önemli bloglardan SE Land sitesinde Google algoritma güncellemesi ile ilgili bir haber yayınlandı. Google yetkililerine dayandırılan haberde ilgili sonuçları artırmak armacıyla Google rutin bir güncelleme yaptı deniliyor. SERP’lerdeki sıralamaları önemli ölçüde değiştiren algoritma güncellemelerine ait detayları sizlerle paylaşıyoruz.

 

Erken göstergeler, mobil SERP’lerin, şema verilerine sahip olmayan sitelerin ve giriş sayfalarına dayanan sitelerin en çok etkilendiğini gösteriyor.

Barry Schwartz, 100 Webmaster’ın Arama Motoru Roundtable anketini analiz etti ve güncellemelerin, anahtar kelime permütasyonları ve giriş sayfalarını kullanan sitelerle ilgili olduğu sonucuna vardı .

allcategories

 

Güncellemelerin hangi siteleri hedef alınabileceği konusunda fikir sahibi olmak için sıralamadaki dalgalanmaların büyük çapta izlenmesini sağlayan birkaç SEO aracı satıcısına ulaştım. SEMrush Sensörünün ürün sahibi olan Ilya Onskul şu analizleri yaptı:

“SEMrush Sensor 6 ülkedeki Google SERP’lerde meydana gelen tüm değişiklikleri hem mobil hem de masaüstü için ayrı ayrı takip ediyor. Sensör, ülke başına genel oynaklık skorunun üzerine çeşitli endüstriler için puanları izler ve HTTPS ve AMP’deki değişim yüzdelerini gösterir.

Bazı endüstriler günlük olarak diğerlerine göre daha fazla değişim yaşarlar (örneğin daha yüksek rekabetçilik nedeniyle). Böylece, Sensör hangi endüstrilerin, her zamanki puanlarıyla ilgili olarak oynaklığın en büyüdüğünü analiz eden sapma skorunu belirliyor ”

Onskul, bu verilere dayanarak “Normalde, Aralık, büyük tatillerden önce potansiyel etkiyi en aza indirmeye çalışırken SERP’nin oynaklığı konusunda en sakin aylardan biri” olduğu sonucuna varmış. Ancak 14 Aralık civarında Barry Schwartz’ın Maccabees Güncellemesi veya tatil öncesi güncelleme dediği bir şey olmuş . Sensör, çoğu kategoride mobil cihazlardaki en yüksek SERP dalgalanmalarını görmüş. (en azından Otomobil, Hukuk ve Devlet, Referans türü sitelerde) mobil cihazlarda etkilenme yaşamış.

Aslında, şu anda 19 Aralık’ta Sensör aşırı uç bir artış ölçmüş. Hobi ve Boş Zaman, Bilim, Meslek ve Eğitim, Ev ve Bahçe, İnternet ve Telekom en çok etkilenen kategoriler olmuş. Ve bu etkilenmeler daha çok mobil cihazlarda gerçekleşmiş.

Tabii ki, neler olup bittiği hakkında nihai karara varmak için henüz erken tam olarak ne değiştiğini tahmin edemiyoruz. Ancak şu an için bildiklerimiz, bazı yeni değişiklikler veya güncellemeler gerçekleşti. 19 Aralık’ta ABD için açıklanan güncelleme domino etkisiyle oynaklığın dramatik bir şekilde yükselmesi ile ertesi gün İngiltere, Almanya, Fransa, Avustralya ve İspanya’da da aynı şekilde gerçekleşti.

Analizleri değerlendiren Searchmetrics CTO’su Marcus Tober, sürekli bir değişimin ardından algoritmik dalgalanmaların derin bir analizini yapmayı tercih ettiklerini kaydetti. “İlk başta tipik görünen bazı değişiklikleri gördük Panda ve Fantom semptomları, ancak büyük bir sistematik ölçekte değil. Birçok site Schema.org’la entegrasyonu olmayan görünürlüğünü kaybetti, ancak genel sistematik değişikliklerin ne kadar kısa sürede gerçekleştiğini belirleyemiyoruz. “

Zengin trafikler dileriz…