Otomatik Teklif Stratejileri Nedir?


Google ads otomatik teklif verme, belirli bir kampanya kurgusu ile oluşturmuş olduğunuz reklamın hedeflerin en üst düzeyine çıkarması için tasarlanmış yapay zekaya dayalı otomatik teklif ayarlama stratejisidir.
Yapay zeka belli bir kriterler sayesinde geçmiş verilere bakarak reklamlarınızı analiz edip hedefinize en iyi nasıl ulaşabileceğinize dair bir analiz çıkarır.
Bu şekilde manuel teklif vermekten uzaklaşarak zaman kazanmanıza yardımı olur.


Peki Google ads’in otomatik teklif stratejileri nelerdir.

Google Ads’in farklı otomatik teklif stratejisi modelleri vardır:

 • Tıklamaları En Üst Düzeye Çıkarma Bu stratejinin amacı websitenize gelen ziyaretçi sayısını daha fazlalaştırmaktır. Daha fazla tıklama elde etmek için tıklamalar için otomatik teklifler belirler.
 • Hedef Gösterim Payı Reklam aramalarında en üstte ilk sıradaki görünürlüğünüzü arttırmak istiyorsunuz. O zaman bu teklif stratejisini kullanmalısınız. Bu şekilde üst sıradaki konumuzla hem görünürlüğünüz artar hem de tıklamanız.
 • Hedef EBM (Edinim Başı Maliyet)
  Reklam stratejinizde belirlediğiniz hedef ne bu strateji verdiğiniz hedef başı maliyetinize göre ulaşabileceği max. Dönüşüme ulaşmaya çalışacaktır. Örnek: bir dönüşüm için hedefinizde maliyet 20 TL ise, bu strateji bütçeniz dahilinde her dönüşüm için 20 TL’yi aşmadan yüksek sayıda dönüşüm elde etmeye çalışacak. Not: tabiki öncesinde belli bir dönüşüm verileri olması gerekmektedir.
 • Hedef Geliri – Hedef ROAS (Reklam Harcamasından Elde Edilen Gelir)
  Bu teklif stratejisi ile elde ettiğiniz dönüşümün değerini daha arttırmaktır. Buna göre reklamları ayarlar.
 • Dönüşüm Sayısını En Üst Düzeye Çıkarma
  Dönüşüm sayısını arttırma stratejisinde ise bütçeniz dahilinde elde edilebilecek max. Dönüşümü almanıza olanak sağlayacaktır.
   

Otomatik tekliflerin avantajları olduğu kadar bazı dezavantajları da olabilmektedir.


Otomatik Tekliflerin Avantajları

Teklifleriniz otomatik ayarlandığından dolayı reklamlarınız için manuel ayarlamalara gerek kalmadığından zaman kazanmış olursunuz.
Tüm öğrenme ve uygulama süreci yapay zeka tarafından otomatik olarak yapılır.

Otomatik Tekliflerin Dezavantajları

En önemli husus verdiğiniz max. teklif yerine daha fazla bir teklife karşılaşma durumu. Bu durumda yayınlar verimli olmayacaktır. Bundan dolayı istediğiniz hedefe ulaşmak için çeşitli optmiziler ve yayınlar yapıp en verimli kampanya kurgusunu yakalamanız gerekiyor.
Yeni açılan bir hesapta bu stratejiyi kullanamazsınız. Öncelikle belli bir süre panelin reklamları analiz etmesi gerekir.

Google Ads reklamları vermek istiyorsanız profesyonel ekibimiz sizin en doğru stratejiyi göstermekte yardım edecektir.