Seo optimizasyonu başarı hikayelerinden bir yenisi ile karşınızdayız.

Fix Gold, İsviçre Basel şehrinde bir kuyumculuk işletmesi. Takı, altın, saat tamiri, evlilik yüzüğü gibi kuyumculuğun mesleki alt kollarında satış ve servis hizmeti veren bir firma. Dijital mecrada da kendisine hakettiği bir yer edinme talebiyle geldi. Şirket için önemli 6 anahtar kelime belirlemişlerdi ve “bu kelimelerde doğal trafik almak istiyoruz” şeklinde geri bildirimleri vardı. Ufku açık ve yenilikçi bir yönetimi olan Fix Gold yönetimi ile ilk toplantı sonrasında yeni bir web sitesi tasarımı çalışması yapılmasına karar verdik. Yeni Google algoritmalarına uyumlu, responsive ve kullanıcı deneyimine uygun bir tasarım yapılması konusunda anlaşma sağlandı. Belirtilen takvim içinde site tasarımı güncellenerek yayına açıldı.

fix gold seo

Tasarım güncellemesi sonrasında 15 günlük periyotta site içi SEO optimizasyon çalışmasına başladık. Başlık ve meta açıklamalar, kategoriler, ürünler ve etiketlerden oluşan genel girişleri tamamladık. Beraberinde teknik SEO kriterlerine ait düzenlemeleri ve genel kontrolleri yaptık. Eksik olan kısımlar üzerinde iyileştirme çalışması bittikten sonra Sayfa içi SEO çalışmasına geçtik. Bir taraftan sayfa düzenlemeleri yapılırken diğer taraftan da sektör, rakip ve anahtar kelime analizleri yaptık.

Blog için de long tail anahtar kelime başlıkları ve anahtar kelimeleri belirledik. Editör ekibi blog için makaleler yazımına başladı. Bu çalışmaların yanında sitenin marketing ve sosyal sinyallerini canlı tutmak için Sosyal Ağ hesapları açılması ve paylaşımların yapılması da eşzamanlı olarak sürdürüldü.

Yapılan çalışmanın sonuçlarını ölçebilmek amacıyla arama motorları webmaster panelleri optimizasyonları yapıldı. E-ticaret ölçümlemelerine ait metriklerin takip edilebilmesi için Google Analytic, Google Tag Manager, Adwords Dönüşüm ve Facebook Pixel kodlarını entegre ettik.

SSL kurulumları,  eticaret ödeme sistemlerinin entegrasyonu gibi satışa dönük diğer uygulamaların da kurulumu yapıldı. Tüm bu çalışmaların ilerlemesini Semrush site audit ve anahtar kelime analiz araçları ile takip ettik.

SEO optimizasyon süreçlerindeki iyileştirmelerin ölçümlemesi, analizi ve yorumlanabilmesi için raporlama panelleri kurarak dinamik olarak takip edebilecek hale getirdik. Böylece sistemi anlık monitoring yaparak muhtemel hataların da önüne geçtik.

fixgold-seo

Peki Sonuç Ne Oldu?

  • Tekil ziyaretçide %202 artış
  • Kullanıcı oturumlarında %116,3 artış
  • Sayfa gösteriminde %113 artış
  • Organik aramalarda %242 artış
  • İndekslenebilir sayfa sayısında %150 artış

Hedef olarak belirlenmiş 6 anahtar kelimeyle birlikte sektöründe değerli 7 anahtar kelime ilave olarak ilk sayfaya girdi. İlk 5’te 5 olmak üzre toplamda 13 anahtar kelime ilk sayfadaki yerini aldı. Üstelik bu sonuçlara Adwords ya da sosyal ağlardan gelen ek trafiğin katkısı olmadan ulaştık.

fixgold-seo

Sektöründe en büyük trafiği alan site toplan anahtar kelimelerin %13,17 sini alırken Fix Gold %10,72’sini almayı başardı. Fantastik kahraman Hulk gibi “Ez ve Geç” metoduyla rakiplerinin bir adım önüne geçeceği günler de çok uzak görünmüyor.

Görünürlük Haritası

fixgold-seo

Competitor Haritası (Kazananlar-Kaybedenler)

fixgold-seo

Yeni başarı hikayelerinde görüşmek üzre…