Son yılların en çok kullanılan ve popülerliğini koruyan sosyal ağlardan biri olan Facebook, sıkça güvenlik ve gizlilik ihlalleri ile gündeme geliyor. Bu ihlaller ve söylentiler facebook kullanıcı sayısını da kötü etkiledi, düşüş yaşamasına sebep oldu. Tüm bu skandallardan sonra, facebook kullanıcılarını geri kazanmak için çok ciddi adımlar atacağını gündeme getirdi. Bu adımlardan belki de en önemlisi, yüz tanıma özelliğinin kaldırılması oldu. Kullanıcıların yüz etiketlemesi için geliştirilen ve uzun süredir kullanılan bu özellik facebook tarafından kapatılacak.

Facebook’un yüz tanıma özelliği normalde varsayılan bir ayar olarak kullanılmaktaydı. Yeni alınan karara göre, facebook bu özelliği varsayılan özellikler arasından çıkarıyor. Bu ayarın varsayılan ayarlardan kaldırılması, kullanıcının tercihi ile kullanılmasına imkan sunacak. Şöyle ki, artık arkadaşlarınız sadece sizin fotoğrafınızı etiketlediğinde değil, fotoğrafınızı yüklediğinde de bildirim alacaksınız. Bu düzenleme ile, kullanıcılar fotoğrafı inceleyerek, kendini etiketleyebilecek veya fotoğrafın kaldırılması için facebook’a rapor gönderebilecek.

facebook yuz tanima ozelligi nasil devre disi birakilir2017 12 28 09 52 22 650

Peki Neden Bu Özellik Kaldırılıyor?

Güvenlik ve gizlilik ihlalleri ile ilgili sorun yaşayan facebook sadece kullanıcı kaybetmekle kalmadı, aynı zamanda suçlamalar sonucunda büyük tutarlarda tazminat ödemek zorunda da kaldı.

Geçtiğimiz aylarda, ABD’nin San Fransisco eyaletinde açılan davanın konusu da bu ihlallerle, özellikle de yüz tanıma teknolojisiyle ilgili olmuştu. Mahkeme sonucunda, facebook kullanıcılardan izin almadan bu özelliği kullandığı ve gizlilik haklarını ihlal ettiği için suçlu bulunmuştu. Bu da Facebook’un bu özellikle ilgili harekete geçmesinin esas sebeplerinden biri oldu.