Sosyal medya platformu Facebook, 2022 yılında aylık 2,93 milyar aktif kullanıcısıyla dünya çapında en çok kullanılan sosyal medya platformu haline geldi. Facebook’un en popüler sosyal medya platformu olması reklamlarınızın milyonlarca kişiye ulaşacağı anlamına geldiği gibi yanlış hamleleriniz sonucu milyonlarca kişinin sizden kaçması anlamına da gelmektedir. İşte işini sosyal medyada büyütmek ve hata yapmaktan kaçınmak isteyenler için Facebook reklamlarıyla ilgili gelişmeler haberimizde.

Facebook’ta etkili bir kitle ve müşteri tabanını nasıl oluşturabilirsiniz?

Bazı firmalar vardır ki en büyük rakibi yine kendisidir. Onlar yanlış hamle ve stratejilerle en iyi çabalarını bile sabote edebilirler. Daha başarılı kampanyalar ve daha iyi yatırım getirisi için uzak durmanız gereken 6 yaygın Facebook reklam hatasını ve çözüm yollarını sıralayalım.

facebook pixel
5 Adımda Yanlış Facebook Reklamları Nasıl Önlenebilir? 3

1. Facebook’un Şirkete Uygun Olmadığını Düşünmek

B2B ve B2C şirketleri, kendi markalaşmasıyla uyumlu olmadığını düşündükleri Facebook reklamlarına ilgisiz davranıyor. Reklamlarının sosyal medyada görüneceği için profesyonelleri çekmeyeceğine inanıyorlar. Bu şirketler, gücünü tam anlayamadıkları ve karmaşık olarak gördükleri Facebook’un şirket reklamları için uygun olmadığını hatta Facebook Reklamlarının çok pahalı olduğuna inanıyor. Oysa bu düşünce yanlıştır ve gerçekçi bir bütçe ve akıllı stratejiyle sonuç alıcı reklamlar verilebilir.

Size önerimiz, farklı kampanya potansiyellerini anlamak adına Facebook Reklamları için bir bütçe ayırmalısınız. Bütçeyi üçe bölünüz. Günlük bütçe seçeneği, ömür boyu bütçe ve genel kampanya bütçesi.

Başarılı şirketler Facebook ile etkileşime girerken birden fazla temas noktasını izleme yeteneğine sahip Facebook algoritmalarını kullanıyor. Bu algoritmalar sizin müşterilere erişiminizi genişletmek için mükemmel bir stratejidir. Facebook Benzer Hedef Kitle, hedeflediğiniz hedef kitleyle benzer niteliklere sahip daha fazla kişiyle bağlantı kurmanıza yardımcı olabilecek ana özelliktir.

Daha geleneksel olduklarını veya dijital olmayan ürünlere sahip olduklarını düşünen B2C şirketleri için bile bu özellik, bir kitle oluşturmanın ve ürününüzü satın almak isteyebilecek kişilerle etkileşim kurmanın mükemmel bir yoludur.

2- Yanlış Kampanya Hedefine Sahip Olmak

Her stratejinin başlangıcı iyi bir hedef belirlemektir. Hedefinizi belirledikten sonra ancak bunu başarmak için gereken kilometre taşlarına ve kaynaklara karar verebilirsiniz. İşte Facebook bu hedefleri üç kategoriye ayırmış: farkındalık, üzerinde düşünme ve dönüşümler.

Markanızı en hızlı bir şekilde tanıtmak istiyorsanız şu sorulara cevap vermelisiniz. Markanızı benzersiz kılan nedir? Hangi sorunu veya sorunları çözüyor? Ürününüzü veya hizmetinizi her gördüklerinde markanıza bağlamaları için insanlara en iyi nasıl ulaşabilirsiniz?

Her stratejinin farklı hedefleri ve bu hedeflere giden farklı yolları vardır. Bu nedenle markanızı tanıtmak yolunda yapacağınız her kampanya için bir hedef seçmelisiniz. Facebook reklamlarında kampanya hedeflerini kısaca on üç başlıkta toplayabiliriz.

Mağaza Trafiği

Ulaşmak

Marka bilinirliği

Trafik

Nişanlanmak

Kurşun Üretimi

Video Görüntülemeleri

Haberci

Katalog Satışları

Dönüşümler

Olay Yanıtı

Sayfa Beğenileri

Uygulama Kurulumu

Facebook reklam stratejinizden en iyi şekilde yararlanmak için bıkmadan usanmadan değişik stratejileri değerlendirmeli ve birkaç farklı olanı test etmelisiniz. Zamanla birden fazla hedefi test edip  hangilerinin sizi sonuca götürdüğünü görebileceksiniz. Unutmayın ki başarılarınızı yalnızca sayfa beğenileriyle veya yalnızca yüksek tıklama oranıyla değerlendirmeyin. Elbette ki kullanıcı deneyimi için en uygun şekli düşünüyorsunuz. Sizin için önemli olduğunu düşündüğünüz web siteleri, sizin sitenizin hızını, içerik kararlılığını ve etkileşimi geliştirmek için fikir önerir. Organik sıralamaları, marka bilinirliğini ve satışları bu kontrol yoluyla artırabilirsiniz. Şöyle düşünün, bir müşteriniz sosyal medyada ürününüzü ararken tanıdıkları bir varlığa sahip olmak için marka otoritesi oluşturur. Potansiyel müşterilere ve uzun vadeli müşterilere dönüşebilecek heyecan, güven ve genel ilgi imkânı bulursunuz. Gerek satış gerekse trafik olsun, Facebook reklamları markanız için etkili bir araç olabilir.

facebook reklamları
5 Adımda Yanlış Facebook Reklamları Nasıl Önlenebilir? 4

3. Çok Geniş (veya Çok Spesifik) Hedeflenen Kitlelere Yönelmek

Diyelim ki hedefinizi seçtiniz ancak hedef kitlenizi belirlemezseniz gayretiniz boşa gidebilir. Hazırladığınız içeriğiniz reklamınızla ilgilenen kitleleri yakından ilgilendirmeli ve müşteri profilinizi gerçekçi oluşturmalısınız. Kapsamlı hazırlayacağınız müşteri profili; yaş, cinsiyet, gelir, medeni durum ve eğitim düzeyi ile başlamalı ve müşterilerinizin hobilerini, değerlerini ve ilgi alanlarını yakından ilgilendirmelidir. Unutmayın ki bağ kurmadan ağ kuramazsınız.

Müşteri kitlenizle sağlam bir bağlantı kurmak için ayrıntılı faktörleri göz önünde bulundurmanız gerekir. Size bu konuda en büyük desteği Facebook reklamları verebilir. Bildiğiniz gibi Facebook reklamları bir hikaye üzerine kuruludur. Hedef kitlenizi seçip kampanyanızı başlatın ve insanlarla daha iyi erişim için kitle analizleri yapın. Zaman zaman hedef kitlenizin sayfanız ve içeriğinizle nasıl etkileşime girdiğini gözlemleyin.

4. Yanlış Reklam Türünü Kullanma

Facebook’ta kullanabileceğiniz çok sayıda reklam türü vardır. Bunlar kısaca resimler, infografikler, videolar, birden fazla resim veya video olan atlıkarıncalar ve koleksiyon gibi ürünlerdir. Hedef kitlenizi ve müşteri yolculuğunuzu belirledikten sonra kampanyanız için en iyi sonucu verecek reklam türünü seçmelisiniz.

Mobil cihaza, bilgisayara ve küçük açılır reklamlara dayalı olarak farklı görüntüleme seçenekleri vardır, her bir biçim türü için ihtiyaçlarınızı kontrol ediniz. Unutmayın ki hedef kitlenizin içeriğinizi her cihazda nasıl görüntüleyeceğini iyi hesaplarsanız bir adım öne geçersiniz.

5. Dönüşümleri Ölçmemek

Kampanyanızdan ve reklamdan vazgeçersenizgerçek yatırım getirisini ölçemezsiniz. İlk kampanyanın cesaretinizi kırmasına asla izin vermeyin. Size bunun için Google Analytics Kılavuzunuzu öneririz. Bu kılavuz sayesinde tüketici konumu, içerik, dönüşümler, mobil etkileşim ve daha fazlası gibi çeşitli yönleri izlemek fırsatını yakalarsınız. Adım adım bir eğitim için Google Analytics kılavuzu iyi bir rehberdir. Facebook bu özellik sayesinde her bir reklam için aldığınız etkileşimi ve haftalar boyunca diğer reklamlara kıyasla nasıl performans gösterdiğini görmeniz için size kapsamlı analizler sunar.  Facebook Business Suite aracılığıyla hem Facebook hem de Instagram gönderileriniz için kampanyaları tek bir yerden yönetebilir, kampanyanızı özelleştirebilirsiniz. Hemen hatırlatalım ki bu ilk kampanyanızsa veya daha yeni bir markaysanız, reklamlarınızı daha iyi hedeflemek için daha fazla analiz ve kapsamlı kitle verisi toplamalısınız. Bunun için size Google Analytics, Microsoft Ads PPC, Facebook analizleri üzerinden ekibimiz profesyonel bir reklam planlaması hazırlıyor.

Sonuç olarak

Markanızın stratejisini oluşturmak ve hedeflerinizi, ihtiyaçlarınızı, hedef kitlenizi, içerik türünü ve reklam yolculuğunu düşünmek için zaman ayırmalısınız. Size bu konuda en iyi seçenek Facebook reklamlarıdır.

Facebook reklamları bir markanın hedef kitlesi edinmesini ve işini büyütmenin en uygun yoludur ve büyük bir yatırım getirisi potansiyeline sahiptir. Sosyal medya pazarlamacılığına yeni başladığınızda, hatalarınızdan ders çıkarmak büyümek için mükemmel bir fırsattır. İyileştirilmesi gereken alanları belirleme şansı sunar. Ardından, hedef kitleniz ve müşteri tabanınızla daha iyi bağlantı kurmak ve bunları genişletmek için rota düzeltmesi yapabilirsiniz. Bunun için Tutus Media 7/24 yanınızda…