Facebook potansiyel müşteri formu, reklam stratejisinde hedef kitleye ulaşmada önemli rol oynuyor. Bu özellik doğrudan pazarlamacıların tercih ettiği araç haline gelmiş durumda.

Facebook üzerinden hedeflediğiniz kitleye ulaşmak için form oluşturmanız gerekiyor. Formu oluşturduktan sonra hedeflemiş olduğunuz kitleye dilediğiniz soruları sormakta özgürsünüz. Hedef kitlenizin iletişim bilgileri toplayıp onlarla iletişime geçebilirsiniz. Bu yöntem satışlarınızın artırılmasında önemli rol oynuyor. Facebook pazarlamacıları, trafiği web sitelerine yönlendirmeden platform üzerinden direkt hedefe ulaşıyorlar. Form sayesinde verdiğiniz hizmete insanlar kolayca ulaşabiliyor. İşletmenizin yeni müşteriler kazanmasında bu platformun önemi çok büyüktür. Kitle hakkında detaylı bilgiye sahip olmak için bu formdan yararlanabilirsiniz.

Facebook Potansiyel Müşteri Formu Oluşturma Rehberi

Facebook potansiyel müşteri formu, platform üzerinden gönderilerle reklam veren kişilerin çalışmalarını kaliteli hale getirmek için kullanılır. 2019 yılında Michelle Morgan tarafından ele alınan “Facebook Potansiyel Müşteri Reklam Kalitesini Artırmak İçin 4 Strateji” adlı makalede konuya dair detaylı açıklamalar yapılmıştır. Facebook devamlı gelişen bir platform olduğu için bu alanda işletmenize müşteri çekmek daha kolay olur.

facebook-reklam-modelleri
Facebook Potansiyel Müşteri Oluşturma Formları: En Yeni Uygulamalar 3

Facebook platformu üzerinden potansiyel müşteri formu oluşturmak için;

  • Platformda yer alan “Reklam Oluştur” sekmesine geliniz. Oradan sol tarafa giderek; Reklam Hesabı “Yeni Oluştur” bölümünden para birimi, saat ve ülke dilimlerini seçiniz.
  • Potansiyel müşteri form reklamlarını yayınlayabilmek için “Sayfa” bölümü altındaki şartları onaylamanız gerekiyor. Onaylamadığınız takdirde potansiyel müşteri bulma formlarına ulaşamazsınız.
  • Hedef kitle bölümü altında yer alan kısımda yayınlamayı düşündüğünüz reklamların özelliklerini filtreleyebilirsiniz. Hesapların konumu, cinsiyet ve yaş aralığı gibi özellikleri devre dışı bırakmak mümkündür. Özetle bu kısımda formun hitap edeceği hedef kitlenin özellikleri belirlenmesi gerekiyor.
  • Hedef kitle belirlendikten sonra form alanlarını eksiksiz dolduruyorsunuz.
facebook reklam
Facebook Potansiyel Müşteri Oluşturma Formları: En Yeni Uygulamalar 4

Facebook form kütüphanesi oluştururken reklamları; tek video, slayt gösterisi, döngü ve görsel olarak ayarlayabilirsiniz. Potansiyel Müşteri Formu hazırlarken, müşterilerinize hoş geldin sayfası oluşturmanız gerekiyor. Formda önceden reklam için eklemiş olduğunuz görselleri kullanabilirsiniz. Yeni görselde oluşturup ekleyebilirsiniz. Form kısmında sorular sekmesi oluşturarak müşterilerinize sabit ve özelleştirilmiş soru kalıpları hazırlayabilirsiniz. Potansiyel müşteri bulma formlarında özel bilgiler yer aldığı için gizlilik ilkesi sekmesi de mutlaka oluşturmanız gerekiyor. En son aşamadaysa; müşterilerinizin üzerinde olumlu izlenim bırakmak için “Teşekkür Ederiz” sayfası oluşturmalısınız.

Tabibi bütün bu yapılması gereken maddeler canınızı sıkacaktır. Bu konularda Tutus Media Avrupa’da birçok markanın sosyal medya yönetimini yaptığı gibi size de yardımcı olacaktır. Tutus Media’ya başvurmadan karar vermeyin!