Seo Optimizasyonu, Marketing ve Reklam planlaması işlerinizi kendi bünyenizde yürütemeyen firmalar bu notlara bir gözatmalı. Gelir  modeli belli, üzerine titrediğiniz ve uzunca bir süre emek verdiğiniz bir dijital girişiminiz var. Başarısız olmasını da hiç istemiyorsunuz. Kim ister ki!

Başarısızlığın birçok nedeni olsa da başarısız girişimlerin temelinde gelir modeli belli olmaması, üretim, tedarik, pazarlama gibi süreç planlaması olmaması, hedeflerinin net olmaması ve dijital verileri okuyamaması temel hataların başında geliyor.

Yeni bir dijital eticaret siteniz olsun. Kimin hangi saatte geldiği ve hangi ürünü aldığını bilmek istiyorsunuz. Size bu veri yeterli gelmedi ve hangi saatte, hangi şehirden geldiklerini ve ürünlerinizle nasıl etkileşime girdiklerini de bilmek ona göre aksiyon almak istiyorsunuz. Nereden, ne kadarlık bir satış olduğunu ve ne kadar bir kar elde ettiğinizi görmek ona göre planlamalar yapmak istiyorsunuz.

Bir zaman sonra Google Adwords, Facebook, Instagram gibi mecralara reklam vermeye başladınız ve dönüşümlerinizi ölçmek istediniz.

Üstelik Site içi ve site dışı SEO çalışması yaptırdınız. Sonuçları ne oldu diye merak içindesiniz.

E-Commerce

Sürekli harcıyorsunuz ama ne geldiğini, ne zaman kara geçeceğinizi, iyi gidip gitmediğinizi bilemiyorsunuz.

Baktığınız ekranlarda rakamlardan başka bir şey göremez hale geldiniz ve verilerinizi okuyamıyor durumdasınız.

Bu kadar veri ve büyük bir big data altından nasıl kalkacağınızı hiç düşündünüz mü?

Sizce nereye gidiyor bu işin sonu…

İşler ilerledikçe, trafik arttıkça, satışları takip edemez duruma geldiğinizde yaşayacağınız muhtemel durum bu olacak.

Belki sektörünüz için çok karmaşık bir şey yok gibi görünüyor. Ama Süpermarket türünde bir eticaret sitesi iseniz işte o zaman daha baştan veri analizi canınızı çok sıkabilir.

BKM’nin raporuna göre, 2014’te 1,6 milyar TL olan online süpermarket alışveriş hacmi 2015’te 2,2 milyar TL’ye yükseldi. 2017 rakamları da 3 milyarın üzerine çıkacağını gösteriyor.

eticaretin-en-buyuk-trendi

2025’te pazar 100 milyar dolara ulaşacak

Geçtiğimiz günlerde Nielsen tarafından yayınlanan The Digitally Engaged Food Shopper başlıklı araştırmanın sonuçları değişimin kaçınılmazlığı ve hızı konusunda bize pek çok bilgi veriyor. Planet Retail’e göre, dünya genelinde gerçekleşen süpermarket alışverişlerinin içerisinde online yüzde 1 oranındayken, Nielsen raporuna göre ABD’de bu oran 2016’da yüzde 4,29. Asıl ilgi çekici olan ise, önümüzdeki 10 yıl içerisinde ABD’lilerin yüzde 20’sinin süpermarket alışverişlerini internet üzerinden yapacağının öngörülmesi. 2025 yılında pazarın 100 milyar dolara ulaşması bekleniyor ve online süpermarket alışverişinin dijital platformlarla yeniden şekil alacağı ve perakendenin geleceğini değiştireceği belirtiliyor.

eticaretin-en-buyuk-trendi-2

Güney Kore ve Uzakdoğu ülkeleri ile Amerika’da bebek bezi siparişlerinde online siparişler mağazadan verilen siparişleri geçmiş durumda. Rusya’da ise bu oran yüzde 20’nin üstünde.

eticaretin-en-buyuk-trendi-3

Süpermarket markaları yavaş yavaş tüketicinin bu ihtiyaçlarını anlayarak ona uygun teknolojik platformlarını geliştirmeye başlıyorlar. İngiltere’de Tesco’nun online alışverişe başlamasından 15 yıl sonra Aldi gibi indirim marketleri de tüketicilerine dijital platformlarda hizmet vermeye başladı.

Kısaca demek istiyorum ki, verilerinizin arasında kaybolmadan kontrol edebileceğiniz ve yönetebileceğiniz verilere sahip olmak için doğru yerdesiniz

Tüm bu verileri ölçümleme sorununu hızlı çözen bir Dijital SEO Ajansı ile çalışmanızı öneriyorum. Tabii ki bu ajans Tutus Media diyorum 🙂

Verilerinizi anlayın, Gelirlerinizi artırın ve Kazançlı çıkın!

  • Tutus Media dünya çapında en popüler SEO araçları yazılımları ile partnerlik anlaşmasına sahip. Bu da demek oluyor ki SEO verilerinizi anlamlandırıp özetini size sunuyoruz. Bu sayede  rakamları değil verileri okuyup neleri değiştirmeniz gerektiği listesi ile karşılaşıyorsunuz.

 

  • Tutus Media dünyada en popüler olan Sosyal Medya Analiz yazılımı Hootsuite partneridir. Uzman Sosyal Medya ekibimiz Sosyal Medya hesaplarınızı yönetmenin yanında en iyi ve anlamlandırılmış özet verileri size aylık rapor olarak sunuyorlar. Böylece sosyal medya kontrolünüzde kalıyor

 

  • Tutus Media Google Adwords ve Facebook Business reklam ortaklığı olan bir şirket. Reklam planlaması ve marketing konusundaki profesyonel ekibimiz size 2 sene sonra deneyimleyerek öğreneceğiniz bir çok zorlu yolu hızlıca katetmenizi sağlayacaktır.

 

–  Trafik analizi ve ölçümleme raporu

–  SEO Analizi ve ölçümleme

– Rakip Analizi ve ölçümleme raporu

– Site içi Tıklama ve Yerleşim Analizi ve ölçümleme raporu

– Site dışı backlink ve Offpage SEO analizi ve ölçümleme raporu

– Mail ve Newsletter Analizi ve ölçümleme raporu

– Google ve Diğer Harita servislerinden adres sorma, adres arama, telefon etme ve mağaza ziyaretleri analizi ve ölçümleme raporu

gibi konularda rakamların arasında kaybolmayın, veriler sizin lehinize çalışsın.

Profesyonel, işini seven ve sizin kazancınızı kendi kazancı gibi gören bir ekiple tanışmaya hazırsanız buradan buyrun.