Alışveriş yolunda Google ve Youtube kullanımı son zamanlarda oldukça yükselmiş durumda. Bilhassa ne istediğini bilen gençler okul alışverişleri ve genel ihtiyaçları için Google Arama Motorunu kullanıp Youtube videolarını izliyorlar. Sadece gençler değil ebeveynler de alışveriş sürecinde en kaliteli ve en iyi ürünleri en kısa sürede bularak ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyorlar.

Online alışveriş hızının arttığı günümüzde farklı kampanya dönemleri firmaları çok fazla ilgilendiriyor, bundan dolayı alışveriş dönemlerinde firmaların atacakları adımların profesyonel olması gerekiyor.

Vitrin Alisveris Reklamlari

Arama motoru kullanımı:

Okula dönüş kampanyalarından başlamak gerekirse; okul çağında çocuğu olan ailelerin %88’inin okula dönüş yolunda en az bir okul ürünü satın aldığı belirtilen araştırmalarda bu rakamın hızlı bir şekilde arttığını da görüyoruz.

Okula dönüş döneminde arama motorlarında pek çok ürün için araştırma yapılıyor. Bilhassa ayakkabı, pantolon, gömlek, üniforma, eşofman takımı, kırtasiye malzemeleri, çantalar aransa da bunların yanında aileler alışveriş sepetine okulla alakalı olmayan ürünlerle de dolduruyor. Bu süreç okulların açılmasından 2 hafta önce ve açıldıktan 2 hafta sonra da devam ediyor.

Demek ki firmalar bu tür dönemleri kampanya yaparak, reklama çıkarak geçirdiklerinde ürünlerini daha rahat pazarlayabiliyorlar.

Verdiğimiz okula dönüş örneğinden devam edecek olursak okul için yeni ev tutan ebeveynler dekorasyon ve teknoloji ürünlerini de yenilemek istiyorlar. Bunun için de Google kullanımı artıyor.

Bu bilgiler ışığında anlaşılıyor ki firmalar dönemsel kampanyalar için profesyonel yardım aldıklarında cirolarını arttırabiliyor. Bilhassa Adwords reklamlarıyla hedef kitleye ulaşmak oldukça önemli. Bunun için de mutlaka bu işleri ehline bırakmak gerekiyor.

youtube 1158693 1920

Alışverişler için Youtube kullanımı:

Dünyanın en büyük video platformu olan Youtube reklamları alışveriş meraklıları için vazgeçilmez bir konumda. Firmaların bu konuda yapması gereken 4 stratejiyi sizler için derledik.

  1. Olmazsa olmaz mobil e-ticaret sitesi:

Bir e-ticaret siteniz varsa mutlaka hızlı açılan bir mobil uygulamanız da olmalı. Özellikle gençlerde mobil dünyanın ne kadar değerli olduğunu hepimiz biliyoruz. Hem gençler hem de yetişkinler ihtiyaç duydukları ürünleri, hizmetleri satın almadan önce mutlaka Youtube’da araştırıyorlar. Bunun için de çoğu zaman internete mobilden giriyorlar. Firmanızın doğru zamanda ve doğru yerde kaliteli bir mobil sitesi olması geri dönüşümü arttıracaktır.

  1. Farklı yollara hazır olun!

Online e-ticaret sitenizde başlayan alışveriş yolculuğunun mağazaya, mağazadan tekrar online siteye yönelebiliyor. Kullanıcıların bir kısmı Youtube gibi mecralarda araştırmasını yapıp mağazada alışverişi tamamlıyor. Bu süreci iyi yönetebilmek için firmaların her iki yönde de profesyonel hareket etmesi gerekiyor.

  1. Videonun gücü çok büyüktür:

Firmanızın Youtube kanalını ücretsiz bir tv kanalı gibi düşünüp sürekli güncellemelisiniz. Ürünlerinize ve hizmetleriniz için önemli tarihlerde hem eğlenceli hem de faydalı içeriklerle kısa videolar hazırlamak en iyi tanıtım aracı oluyor. Hatta tanınmış Youtuber’lara video yayınlatabilirsiniz de. Youtube’un gücünü müşterilerinizle daha yakından iletişim için kullanabilirsiniz.

Youtube Reklam Modelleri

  1. “Moda” bir numaralı satış aracı:

Trend, internet mağazacılığında aksiyon almak için doğru bir yoldur. Hedef kitlenin dönemsel olarak neleri arama motorlarından aradığını takip ederek ona göre Almanca SEO, Yerel SEO, Çok dilli SEO çalışmaları yapılabilir. Hangi ürüne ne zaman ihtiyaç fazlaysa o ürüne yönelmek cironuzu arttıracaktır. Okullar açıldıktan sonra kırtasiye ürünleri için reklam hazırlatmak ya da kışın dondurma reklamı yayınlatmak karlı bir iş olmaz. Gençlerin takip ettikleri moda da e-ticaret sitelerin satışlarını belirler. Bunun için ekibimiz Tutus Media, Google Trendler ve Google Correlate’den yararlanarak firmalara doğru zamanda doğru SEO hizmeti verir.

Gördüğünüz gibi okula dönüş kampanyasıyla bile Youtube ve Google aktif kullanıldığında cironuzu arttırmanız mümkün. Hangi sektörde olursanız olun biz firmanız için özel günler takvimi oluşturarak bu iki mecrada hedef kitlenize sizi kolayca ulaştırırız.

Avrupa’da 360 derce medya ajansı olarak hizmet veren Tutus Media her zaman yanınızda. Bize başvurarak rakiplerinizin bir adım önüne geçebilirsiniz.