Backlink ve link inşaası için video nasıl kullanılır?

 

Herhangi bir içerikte, bir video yapmadan önce ilk işiniz dışarıda sektörünüzdeki insanların ne tür videolar yaptıklarını öğrenmek olmalı.

-Hangi videolar izleniyor?

-Hangisi en yüksek paylaşımı ve izlenmeyi alıyor?

-Onları diğerlerinden ayıran ne? (Bunları öğrenmenin bir çok yolu var ama en popüler iki platform:  Ahrefs’s Content Explorer ve BuzzSumo)

 

Unutmamak gerekir ki; videolarına gelen link sayısı ile başarınınızı ölçemezsiniz.

Mesela bir video 3 link alıyor ama 500 kere Twitter’da paylaşılmış, 5000 kez izlenmiş ve videonu izledikten sonra 4 kişi geliyor ve kullandığın ürünü veya servisi senden almak istiyor.

Buna başarı demez miydin ?

 

Masaya yeni bir şeyler koyun…

Link oluşturmak için “Orjinallik” her zaman en önemli unsurlardan biridir.

Diğer içerikler gibi videonun izlenmesi ve trafik almasının yanında paylaşılması için de bunları kesinlikle hesaba katmalısın.

Eğer bahçe düzenleme ve peyzaj hizmeti veren bir firma iseniz ve 500 tane gül ağacı budama videosu görüyorsanız, ülkenizdeki veya dünyadaki en uzun gül ağacını paylaşabilirsiniz.

Işıklandırma ve ses sistemi kesinlikle çok önemlidir. Bunları hatırlatmak saçma gözüküyor ama çok fazla düşük kaliteli videolar izliyoruz. 

Eğer videonuzun arkasından rüzgar sesi veya etraftaki insanların sesi geliyorsa insanlar videonuzu sonuna kadar izlemez.

Videolarınız telefonlarda güzel gözüktüğüne emin olun. Günümüzde mobil kullanıcısı giderek artıyor ve kesinlikle düşünülmesi gerek bir şey bu. Paylaşılması kolay videolar yapın. Youtube’da bu halihazırda var ama kendi sitenizde paylaşıyorsanız bunlara dikkat edin.

YouTube

Öncelikle birkaç istatistiğe bakalım;

-Her ay 2 milyar YouTube kullanıcısı YouTube’a giriş yapıyor.

-İnsanlar her gün 1 milyar saatin üzerinde video izliyor.

-100 ülkede çalışır durumda ve 80 farklı dil seçeneği var.

-Youtube Google’dan sonra dünyadaki en popüler 2.site

Peyzaj ve Gül ağacı budama örneğine geri dönersek; ilk sayfaya çıkan 3 videodan 2’si gül ağacı budaması hakkında. Genelde çıkan sonuçlar YouTube videolarıdır.

Kısacası eğer videonuz yoksa SERP’te gözükmezse büyük potansiyelli link oluşturacak şansı kaybedersiniz.

 

Video neden bu kadar önemli ?

Sitenin içine konulmuş bir video o içeriği daha dikkat çekici hale getirebilir. Her video sizi bir linke götürecek biriyle ilişki kurmaya çalışırken kaynak olarak kullanılabilir.

Playlist’ler kaynak olarak oluşturulabilir ve teklif edilebilir. Belgeler ve zaman pulları sitenin içinde videonun olduğu yere eklenebilir.

Bu videolardan herhangi biri normal bir aramada veya video aramasında SERP’lerde gözükebilir.

E-mail haber bülteninizi yolladığınızda, abonelerinizi belli videolara yönlendirebilirsiniz. Yeni video serilerinizin olduğunu herkese haber verebilirsiniz.

Videonuzda, bir sonraki videonuzda insanların cevaplamak isteyeceği sorular sorabilirsiniz

 

ÖZET

Uygulamaya koyduktan saatler sonra iletişim formu dolduranlar veya sizden hizmet bekleyen e-mailler alabilirsiniz. 1 ay içinde anahtar kelimelerde videonun iyi bir yükselişe geçmesini bekleyebilirsiniz.

 

Video link inşaası için önemli uygulamalar ve mecralar:

-BuzzSumo

-YouTube

-Vimeo

-Vivo

-Daily Motion

-Twitch

-Google Hangouts

-Facebook Lives

-GoToMeeting

 

Link inşaası için video kullanmanın yararları:

-Link oluşturmak için video kullanmak, içeriğinize daha fazla görsel ilgi eklemek ve marketing araç kitinize daha fazla içerik eklemek için harika bir yoldur.

-Günümüzde gördüğümüz sert rekabet ile birlikte video kullanarak marka farkındalığı yaratmak ve gözünüzü içeriğinize dikmek herkesin dikkat etmesi gereken bir şeydir.