Instagram, yerel işletmeniz için güçlü bir tanıtım aracı olabilir. İşte hedef kitlenizin ilgisini çekmek ve markanızı tanıtmak için Tutus Media Sosyal Medya ekibinin izlediği 10 etkili yol!

Instagram, yerel işletmeniz için mükemmeldir.

Komik, garip videolar mı, benim o kadar titizlikle oluşturduğum markamı tanıtacak diye düşünebilirsiniz.

İster inanın ister inanmayın, Instagram’da eğlenceli fotoğraf ve videolardan çok daha fazlası var.

Instagram’ın resmi olmayan bir Pazaryeri haline geldiğini hala göremiyor musunuz? Alışveriş yapanların %70’inin bir sonraki satın alma işlemlerini Instagram aramasıyla yaptığını söylesek. Ve bu alışveriş yapan kitlenin %50’si orada bir markanın reklamlarını gördüklerinde o markayla daha fazla ilgilendiklerini bildiriyorlar, bu da ilginç değil mi?

Şimdi platformu kullanan 1,13 milyar insan olduğunu ve her gün daha fazla katılım olduğunu düşünün. Bu, çok sayıda potansiyel müşteri demek, bu da Instagram’da neden 200 milyondan fazla işletme olduğunu net bir şekilde açıklıyor.

Ancak Instagram ünlü olmak, sadece bir hesap oluşturmak ve ürün fotoğraflarını paylaşmaktan daha fazlasıdır. Yerel işletmeniz için takipçi oluşturmak için bir beceri gerekiyor. Ve Tutus Media ile bunun nasıl yapıldığını çok iyi görebiliyorsunuz.

instagram post 2 1
Instagram Post

1. Her şeye katılın! Kimse yoktu onlar vardı desinler…

Instagram, herhangi bir sosyal medya platformu gibi bir topluluktur.

Ve işletmenizin yerel topluluğunuzun değerli bir parçası olması gibi, aynı zamanda Instagram topluluğunun saygın ve değerli bir üyesi olduğunu ajans olarak göstermek istiyoruz. Bunun için de harika resimler veya videolar yayınlamak yeterli olmuyor.

Instagram topluluğunda itibarınızı oluşturmak için, etkileyiciler ve diğer markalarla (hatta doğrudan rakipler) ilişkiler kurarak onların başlattığı sohbetlere katılıyoruz.

Takipçileriniz gönderilerinizin yorum bölümünde bir sohbet oluşturduğunda, bu konuşmalara aktif olarak katılıyoruz ve sorulara, endişelere, övgülere ve diğer duygulara yanıt veriyoruz.

2. Yerel İçerikler, yerel güzellikler paylaşıyoruz

Gerçek kişiler tarafından oluşturulan içerikleri paylaştığınız zaman markanızın daha ulaşılabilir ve insani görünmesini sağlar. Biz de bu gerçekliği her paylaşımda yaşatmaya çalışıyoruz.

Başka bir deyişle, yerel konseptli paylaşımlarımızla hedef kitleniz markanızı dostça tıpkı bir komşu gibi hissetmeye başlıyor.

Yerel takipçileriniz için bölgenizdeki diğer işletmeler ve yerel ünlüler tarafından yayınlanan içerikleri düzenli olarak yeniden yayınlayarak işletmenizin Instagram ve yerel topluluğunuzda itibarını arttırıyoruz.

Instagram
Instagram'da Yerel İşletmenizi Tanıtmak İçin Attığımız 10 Adım 5

3. Tutarlı Bir Marka Kimliğinizi Koruyoruz

İşletmenizin Instagram hesabı, markanızın bir uzantısıdır.

Instagram, diğer temas noktalarından, hatta diğer sosyal medya hesaplarınızdan bile farklı hedeflere ulaşmak için kullanılabilen (ve kullanılması gereken) benzersiz bir platform olsa da, özellikle ton ve kişilik seti açısından tüm platformlarda bir tutarlılık duygusuna sahip olmanız gerekir.

Birçok müşteri, markanızı bu farklı kanalların tamamında olmasa da birkaçında takip eder.

Instagram kişiliğiniz web siteniz, Facebook sayfanız veya mağaza içi çalışanlarınız tarafından belirlenen tondan farklıysa, müşterilerinizin kafasını karıştırma riskiniz yüksektir.

Bu, Instagram’daki müşteri etkileşimlerinizin ve gönderilerinizin başlıklarında belirlediğiniz tonun, işletmenizi şahsen ziyaret etmenin gerçekte nasıl hissettirdiğiyle uyumlu olması gerektiği anlamına gelir.

Aksi takdirde, Instagram’da tanıştıkları neşeli, iyimser işi bekleyip sadece şaşkına dönen müşterileriniz olabilir. Bunun için bütün sosyal medyalarda aynı kimlikle profesyonel tek elden yönetim yapıyoruz.

4. Yerel Yaşam Tarzınızı Gösteriyoruz

İşletmenizin yerel yaşam tarzı, en iyi şekilde, bir müşterinin ürünlerinizi satın aldıktan sonra sürdürdüğü yaşam olarak tanımlanabilir.

Instagram çok görsel bir sosyal medya platformu olduğundan, markanızın yerel yaşam tarzının nasıl olduğunu göstermek için mükemmel bir kanaldır.

Müşterilerin bu yaşam tarzını yaşamayı hayal etmelerini sağlamak için ürünlerinizin resimlerini harekete geçiriyoruz.

Bu, genel marka değerinizi güçlendiriyor ve bu müşterileri satın almaya teşvik ediyor.

Ürünleriniz tarafından sunulan yerel yaşam tarzını gösteren görseller veya videolar oluştururken, her zaman şehrinizdeki popüler simge yapıları dahil etmeyi hedefliyoruz.

5. Trendleri Takip Ediyoruz

işletmeler, tatil temalı mesajlarla müşterilerin ilgisini çekerler. Ancak, etkileyici Instagram içeriği oluşturmak için yararlanabileceğimiz birçok popüler konu vardır.

Bu, yerel takipçilerinizle alakalı ve ilgi çekici içerikler yayınlarken yerel ilgi çekmenin harika bir yoludur.

Bölgenizde trend olan hashtag’leri bulmak için haberlere, yerel etkinliklere ve topluluğa özel tatillere dikkat ediyoruz.

Instagram
Instagram'da Yerel İşletmenizi Tanıtmak İçin Attığımız 10 Adım 6

6. Yerelleştirilmiş Hashtag’lere Odaklanın

Hashtag’lerden bahsetmişken, hashtag’ler ve SEO anahtar kelimeleri arasında birçok paralellik vardır.

Instagram sayfanızın yerel erişimini optimize etmek için yerelleştirilmiş hashtag’lere odaklanıyoruz.

Bu, bölgenizdeki kişilerin, bölgeye özgü hashtag’ler aracılığıyla gönderilerinizi ve işletmenizi bulmasını sağlıyor.

Dış mekan fotoğrafınızın başlığına genel bir #cafe yazmak yerine, #Frankfurtcafe gibi konumunuzu içeren bir hashtag kullanıyoruz.

Gördüğünüz gibi hashtag’ler anahtar kelimelere çok benzer.

İnsanlar Instagram’da Frankfurt Bockenheim’da bir Cafe arıyorsa (ve siz Frankfurt Bockenheim’da bir Cafe işletiyorsanız), işletmenizin Instagram içeriğinin bu aramada görünmesini istersiniz.

Bu nedenle, içeriğinizi #FrankfurtCafe, #BockenheimCafe gibi etiketlerle etiketliyoruz.

Yerelleştirilmiş hashtag’ler açısından zorluk, nasıl yerel olunacağını bilmektir.

Belirli bir kasabaya mı yoksa tüm şehre mi odaklanıyorsunuz? Sadece şehrinizin adını içeren bir hashtag kullanmak daha mı iyi, yoksa kasaba ve bölge isminde daha fazla hacim var mı? Belki de sadece kendi mahallenizde hedefleme yapmalısınız!

Bu sorunun evrensel, doğru bir cevabı yok. Bu büyük ölçüde insanların bölgenizde nasıl arama yaptığına bağlıdır. Bölgenizde kullanılacak en iyi yerel hashtag’leri belirlemek için Tutus Media ekibi olarak araştırmalar yapıyoruz.

7. Web Sitenize Yapılan Yönlendirmeleri Yönetiyoruz

Web sitenize Instagram’da bağlantı vermek mutlak bir zorunluluktur. İşletme sayfanızın biyografisi, Instagram’da bir bağlantı içerebilen tek alandır, bu nedenle ondan yararlanıyoruz.

Bu bağlantı olmadan, takipçiler web sitenizi ziyaret ederek, ürünlerinizi satın alarak veya başka bir yerde markanızla etkileşim kurarak dönüşüm sağlayamaz.

Instagram içeriğinizden sonra takipçilerinizin nereye gitmesini istiyorsak, bu bağlantınızı ya da bağlantılarınızı biyografinize ekleyerek yönetiyoruz.

8. Profesyonel, Yaratıcı İçerik Oluşturuyoruz

Bunu söylemeye gerek yok, ancak Instagram’da düzenli olarak daha düşük kaliteli, bulanık veya kötü oluşturulmuş resim ve videolar yayınlayan birçok işletme sayfası var.

Instagram’da ciddi bir avantaj elde etmek istiyorsanız, yalnızca akıllı telefonunuzu kullanmak yerine daha kaliteli bir kameraya yatırım yapmayı düşünmeniz gerekiyor. Bu da zor geliyorsa bizim gibi profesyonel ajanslarla çalışabilirsiniz.

Ne de olsa Instagram görsel bir platformdur, işinizi bu ortamda tanıtmakta gerçekten başarılı olmak istiyoruz, sizin için mümkün olan en iyi görsel içeriği oluşturmak için çabalıyoruz.

Instagram
Instagram'da Yerel İşletmenizi Tanıtmak İçin Attığımız 10 Adım 7

9. Gönderilerinizi Coğrafi Olarak Etiketliyoruz

Bu, bariz görünse de birçok yerel işletmenin yapmayı unuttuğu başka bir stratejidir.

Instagram takipçilerinin yerel işletmenizi keşfetmesini ve ziyaret etmesini istiyorsanız, onlara (ve Instagram’a) işletmenizi nerede bulacaklarını söylemeniz gerekir.

Tek tek gönderileri bir konumla coğrafi olarak etiketliyoruz.

Kullanıcılar bu konum bağlantısını tıkladıklarında, uygulama içinde onlara işletmenizin tam olarak nerede olduğunu gösteren bir harita sayfasına yönlendirilirler. Ayrıca bu konumdan gönderilen diğer içerikleri de gösterir.

Ancak, her zaman işletmenizin tam konumunu coğrafi olarak etiketlememelisiniz.

Bulunduğunuz yerdeki bir dönüm noktası veya belirli bir alan hakkında içerik yayınladığımızda, o konumu coğrafi olarak etiketliyoruz. Böylece gönderi çeşitliliği oluşturup içeriğin Instagram’da bu konumları arayan kişiler tarafından keşfedilmesi için fırsat oluşturuyoruz.

10. Bütün hareketlerimizi ve sonuçları raporluyoruz

Tüketici tutum ve davranışları değişir ve bu, Instagram takipçilerinizin de tercihlerini değiştireceği anlamına geliyor.

Her zaman en çok etkileşimi sağlayan içeriğe dikkat ederek beğeni, yorum ve paylaşımlarda neden ani artışlar olduğunu araştırıyoruz.

Mümkün olduğunda, Instagram çabalarınızın bir sonucu olarak yerel işletmenizi ziyaret eden kişilere onları neyin çektiğini sorarak bizlere yardımcı olabilirsiniz. Sizinle paylaştıkları bilgiler çok değerli olacaktır.

Tutus Media 7/24 Sosyal Medya Yönetimi ile markanızın yanında…