İnternet kullanıcıları son zamanlarda şu soruya cevap arıyor. Arama motoru Google E-ticaret için nasıl bir girişim planlıyor? Bu soru gittikçe artan hızda araştırılıyor. Çünkü e-ticaret yapan ve interneti e-ticaret için her geçen gün daha azla kullanan insanlar şunu fark etti: Google e-ticareti tam anlamıyla domine etmek için güçlü bir baskıya hazırlanıyor. Biz de bu haberimizde işte bu soruya cevap arıyoruz.

Google, E-ticarete başka bir anlam mı yükleyecek?

Bloomberg’de yayınlanan bir rapor, iki büyük dev arasında e-ticaret savaşının kızıştığını ortaya koydu. Google, e-ticareti resmen fethetmek için perakende devi Amazon ile yarışmaya hazırlanıyor. İnternet kullanıcılarını heyecanlandıran bu rapora göre e-ticaretin sırlarını çözmek için çabalayan ancak bir türlü istediği başarıyı elde edemeyen Google, nisan ayında internet satışı konusunu masaya yatırdı. İlk önce e-ticarete güçlü bir giriş yapmak için Google Arama, Haritalar ve Reklamlardan sorumlu kıdemli Başkan Yardımcısı Prabhakar Raghavan’ı görevlendirdi. Bu yılki Google I/O konferansında herkese vizyonu hakkında sunum yapan Raghavan’ın Google’ın perakende stratejisi üzerindeki etkisi göreve geldiği 2020’den bu yana artış gösterdi. Raghavan, Google’yi çevrimiçi satın alma işlemleri için aldığı ücretlerden kurtardı ve şirket için umut vermeye başladı.

e-ticaret
Google’dan E-ticarete farklı boyut getirecek bir yenilik! 3

Google’ın Yeni Stratejisi Umut Veriyor

Amazon Karşıtı olarak nam salan Prabhakar Raghavan buluşuyla Google’yi çevrimiçi satın alma işlemleri için aldığı ücretlerden kurtardı. O zamana kadar perakendeciler, web sitesini vitrin olarak kullanmak için Amazon’a ödeme yapmak zorundaydı. Raghavan önce Google’de işletmelerin alışveriş reklamlarını ücretsiz yayınlamasına izin verdi. Bu izin tam anlamıyla bir devrime yol açtı. Ücretsiz alışveriş listelemeleri, şirketler için müşterilerin karşısına çıkmanın en etkili yolu olarak görülmeye başlandı. Raghavan’ın e-ticarete yönelik yeni yaklaşımı işe yaramış gibi görünüyor. Hemen Google’ın  kısa süre önce yayınladığı kazanç raporuna göz atalım. Raghavan’ın başlattığı E-ticaret reklamcılığı 2021 yılı arama gelirinde tam %43’lük bir artış getirmişti. Bu rapora göre reklamverenler Google’ın e-ticarette yöneldiği yönü benimsemişti. Peki aynı durumu müşteriler için söyleyebilir miyiz?

Amazon’un sadık müşterileri bile Google’dan alışveriş yapıyor

Geçtiğimiz yıl günlük bir milyardan fazla insanın sitesinde alışveriş yaptığını bildiren Google, Morgan Stanley tarafından 2021 sonbaharında yayınlanan araştırmayı yayınladı. Bu araştırmaya göre ürünleri araştırmak ve fiyat almak isteyen müşteriler Google ve YouTube’u Amazon, Ebay veya Walmart’tan daha sık kullandı. Hatta Morgan Stanley’in yayınladığı araştırmayı değerlendiren bağımsız kuruluşlar, Amazon’un en özverili müşterileri olan Prime abonelerinin dahi Google’dan daha sık ürün aradığını itiraf ettiler.

Bu araştırmayla yetinmeyen Google, nisan ayında Morgan Stanley’in Amazon Prime üyeleriyle yaptığı bir raporu da yayınladı. Buna göre 2021 sonbaharında Google’dan ürün araştıran Amazon müşterilerinin sayısı yüzde 50 iken bu yılın nisan ayında bu oran %59’u geçti. Kısacası Google, reklamveren ve perakendeci katılımını sağlamayı başardı. Şimdi e ticaret yapan ve internetten ticaret yapan herkesin bir cevaba ihtiyacı var: Google, kendi sitesinde arama yapanları nasıl potansiyel bir müşteriye dönüştürecek?

e-ticaret
Google’dan E-ticarete farklı boyut getirecek bir yenilik! 4

Google E-Ticaret Baskısına Hazırlanıyor

Tam yetkiyle e-ticaret vizyonunu hayata geçiren Raghavan Google’da ürün araştırması yapan perakendecileri başarıya ulaştırmak için iki aşamalı bir plan uyguladı. İlk önce perakendecilerin ürün feed’ini Google Merchant Center’a yüklemesini sağladı. Alışveriş reklamlarına yönelik bu yükleme için başlangıç ​​kılavuzunda yapılacak her şeyi sıralayan Raghavan, Google Merchant Center’ı kullanmanın ücretsiz kullanılmasını sağladı. Öyle ki yalnızca premium alışveriş reklamları yayınlamaya karar verenler için bir ödeme zorunluluğu getirdi.

Google’daki ücretsiz ürün listelemelerinden yararlanan müşteriler farkına varmadan ikinci aşamaya geçtiler. Google’a Merchant Center aracılığıyla yüklenen bir ürün feed’i ile müşteriler, ücretsiz alışveriş listelerini görüntülemeye ve ücretsiz alışveriş listelerine öncelik vermeye başladılar. Raghavan, alışveriş sekmesinde listelenmeye ek olarak, ücretsiz listelemelerinizin arama sonuçlarında görüntülenme olanağı sundu. Böylece en son Google güncellemelerini yakından takip eden müşteriler yıl boyunca daha fazla müşteri çekmek isteyen firmaların iştahını kabarttı. Son olarak şunu söyleyebiliriz ki müşteriler, Google’ın yenilikçi çabalarını görmek için sabırsızlanıyor.

Bütün bu verilen bilgileri daha doğru bir şekilde e-ticaretiniz de yönetmek istiyorsanız Avrupa’da 360 derece medya ajansı olarak yıllardır hizmet veren Tutus Media sizlere yardımcı olabilir. 7/24 e-ticaret keyfi yaşamak için bizimle hemen iletişime geçin!