E-ticaret siteleri için satışları artırma ve dönüşümlerinizi optimize etmek için rehber niteliği taşıyacak bir makale hazırlayalım dedik.

Özet ve örnekli sunacağımız başlıklarda ne demek istediğimizi rahatça anlayacağınızı umuyoruz.

Online satışlar için ölçümleme olmazsa olmaz konulardan birisi. Sitenizde ölçümleme mecralarından alınan kodların sitenizde doğru şekilde eklendiği ve rahatça verileri okuyacak şekilde kurgulandığından emin olun.

ZMOT ; Bu terimi Google yorumuyla açacak olursak “sıfırıncı karar anı” . Yani verilerinizi okunabilir ve raporlanabilir hale getirdikten sonra ne istediğiniz ve ne yapacağınızı bu verilere bakarak okumak. Yani veri analizi oluşturmak ve buna göre kararlar almak. Strateji geliştirmek. Örneğin; kampanya planlamak gibi…

SSL, güvenlik ve kalite sertifikaları, kaliteli görseller, mobil kullanım kolaylığı, sosyalleşme gibi konular herkesin bildiği ve olması gereken unsurlar. Ancak bunda eksik kalan şey sanırım şu: “Konumlama”. Gerçek zamanlı pazarlama ile markanızı sevilen, ilgi gören konu, kişi, olay, gün… ile eşzamanlı hareket edebilir duruma getirme.

Doğru Pazarlarda görünür olma; Normalde sitenize reklamlar, sosyal medya ve organik trafik yoluyla gelen ziyaretçilerin yanında ortak pazarlarda da görünür olarak ekstra trafik kazanabilirsiniz. Avrupada en bilinen mecralardan örnek verecek olursak Amazon, Ebay gibi mecralarda mağaza açın. Satış ortaklığı ve fiyat karşılaştırma sitelerinde yer alın.

Satış Optimizasyonu; sitenize giren kullanıcılar ürünlerinize rahat ulaşabiliyor mu? Ürünleriniz hakkında hiç bir ek kaynağa başvurmadan yetecek kadar doyurucu bilgi var mı? Sepet ve ödeme aşamalarınız karmaşıklıktan çıkarılmış ve basitleştirilmiş mi? Bu kısım da kendinizi kullanıcı yerine koyun ve ürünlerinizi ve saydığımız aşamaları inceleyin.

Müşteri Memnuniyeti ?

Memnun bir müşteriden daha iyi bir reklam aracı yoktur. Müşterilerinizi memnun edecek şekilde bir stratejiniz yoksa ilk buradan başlayın.
Müşterileriniz sizden alışveriş yaptığı saniyeden itibaren bu sorumluluk altına girersiniz. Müşterilerinize verdiğiniz vaadleri yerine getirmek, ticaret hayatınızın sanal dünyada sürekliliği için altın bir kuraldır. Ürün beğenilmediğinde ücretsiz teslim edip ödeme geri alabilme, teknik hizmet, ödemelerde kolaylık sağlama, kargoyu ücretsiz ulaştırma imkanı ve en önemlisi memnuniyetini sitenizde dile getirmesi – bunu yeni e-ticaret sitesi sistemlerinde sağlamanız mümkün. Ürün hakkında yorum yapabilme, beğenme, derecelendirebilme sitenizde teknik anlamda almanız gereken önlem ve yenilikler arasındadır.

Yeni trend “Neden satın almadınız?”

Birisi size kusurlarınızı saysa mutlu olmayabilirsiniz. Ancak eticaret mecrasında bunu tam tersine çevirmeniz mümkün. Soru da gayet basit. Bırakın müşteriler sizde bulduğu eksikleri özgürce söylesin. Gözünüzden kaçan ve müşterilerin yakaladığı eksiklerinizi bir an önce gidermek için planlama yapın ve düzeltin. Düzeltmenizi müşterilerinizle paylaşıp “sizi dikkate aldık, nasıl olmuş” deyin.

En zor işlerden birisi; Bir satış yaptığınız müşteriyi nasıl sadık müşteri haline getirebilirsiniz? Growth hacking dediğimiz bu teknikleri de bir sonraki yazımızda okuyabilirsiniz. Size biraz Growth hacking Umbralla’sından ( Kısaca başarı semsiyesi) bahsederiz. Bizimle kalın…