Kurumsal kimlik, kurumların/işletmelerin görsel ögelerle topluma/hedef kitlelerine kendilerini tanıtma, ifade etme biçimidir. Her kurumun/markanın kimliği, kişiliği birbirinden farklıdır. Tıpkı insanlar gibi tüm markalar da farklı karakterlere sahiptir.

Kurumsal kimlik, marka olmanın ilk adımıdır. Hem marka algısını güçlendirir hem de markaya olan güveni pekiştirir. Kurumsal kimlik markaların hatırlanmasını ve tanınmasını sağlar.

Hag logo5Kurumsal Kimlik Çok mu Önemli?

Eğer hedef kitlenizin aklında ve satın alma kararlarında olmak istiyorsanız evet, kurumsal kimlik çok önemli. Günümüz rekabet ortamında, aynı türde ya da özelliklerde binlerce çeşit ürün tüketicinin kolayca ulaşabileceği şekilde piyasaya sunulmaktadır. Bu kadar çeşidin arasında öne çıkmanın birinci kuralı, markanın kimliğidir.

Kurumsal Kimliğin Faydaları Nelerdir?

Kurumsallığı sağlar,

Markaya güveni oluşturur,

Akılda kalmayı sağlar,

İmajı güçlendirir,

Rekabette öne çıkmayı kolaylaştırır,

Hedef kitle ile marka arasında duygusal bağı geliştirir.

Kurumsal Kimlik Çalışmalarında Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

4 8Kurumsal kimlik tamamen marka özelinde yapılacak bir çalışmalar bütünüdür.

Kurumsal kimlik tasarlamadan önce mutlaka öğrenilmesi gereken birkaç bilgi vardır. Örneğin; vizyonu-misyonu nedir?, ürün mü satıyor, hizmet mi sunuyor?, hedef kitlesi kimlerdir?, Nerede ve ne zaman tüketiciye sunulacaktır?, hangi sektördedir?, Eğlence, sağlık, fmcg ,dayanıklı tüketim…

Bu ve benzeri soruların bilinmesi kurumsal kimlik tasarımı açısından hayati öneme sahiptir. Tüm bu soruların sonucunda; Logo tasarımı, rengi, font seçimi belirlenebilecektir. Bunların sonucunda ortaya çıkan kurumsal kimlik; markanın hedefleri, misyonu-vizyonu, sloganı, sosyal medyası, jingle’ı ile baştan aşağı uyumlu olur.

Kurumsal Kimlikte Renklerin ve Font Seçiminin Önemi

sehrazat kurumsal3Kurumsal kimlik tasarlarken en önemli konulardan birisi renk seçimidir. Renklerin tamamen bilimsel, insanların zihinlerinde bıraktıkları etkileri söz konusudur. Beyaz, mavi, turuncu, yeşil, mor, siyah…

Renkler anlık duygusal tepkilere sebep olurken, kültürlere göre farklı anlamlar taşır. Bazı renkler iştah açar, bazıları eşsiz hissettirir, bazıları enerjik, bazıları da depresif bir ruh haline sebep olabilir.

Diğer hayati öneme sahip konu ise font seçimi, tipografidir.  Seçilecek Fontun akılda kalıcı olması dışında ürün ya da hizmeti de ifade etmesi gerekmektedir.

Font seçimi ve büyük/küçük harf kullanımı ile markanın; lüks, feminen, güvenilir, güçlü, şık, modern, eğlenceli, yenilikçi, geleneksel, köklü gibi algılanması sağlanabilir.

Dolayısıyla, renk ve font seçimlerinin markanın ürün ya da hizmetleri ile birebir algısal olarak örtüşmesi şarttır.

Bunu başarmış ve yıllarca yatırım yapmış/ yapmaya devam eden, rengi ya da sembolü gördüğümüzde direkt aklımıza gelen markalar vardır. Örneğin; Coca Cola kırmızısı- fontu, ısırılmış elma sembolü ile apple…

Sonuç olarak, kurumsal kimlik olmadan, markalaşmak da imkansızdır. Bu kadar hayati öneme sahip bir konunun belirlenmesi için mutlaka profesyonel bir destek alınması şarttır. Yoksa yanlış renk ve font seçimi ile tasarlanan kurumsal kimlik; markanızı güçsüz veya pahalı ya da kalitesiz olarak algılatabilir.

Avrupa’nın 360 derece hizmet verene tek iletişim ajansı Tutus Media olarak, kurumsal kimlik- logo tasarımı için mutlaka bizimle iletişime geçin. Kreatif ekibimiz ile markanız için en doğru tasarımı yapalım, hedeflerinize ulaşmanızı kolaylaştıralım.

Kurumsal Kimlik Çalışmalarımızı incelemek için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

https://tutusmedia.com/neler-yaptik/