İsviçre’nin en büyük çocuk mağazası olan Panda Kindermöbel ’ın kısa sürede elde ettiği büyük başarısını firmanın kurucularından Umut Bey’le konuştuk.

tutus ayin konugu panda

Panda Kindermöbel 2016 yılında İsviçre’nin en büyük çocuk mağazası olarak kuruldu. Kaliteli bir showroom’un yanı sıra iyi bir e-ticaret sitesi ve Tutus Media’dan aldığı Almanca SEO hizmetiyle Panda Kindermöbel hızlı bir yükseliş sağlamış görünüyor. Google’a uyumlu web sitesiyle müşteri kitlesi artan firma; çocukların hayallerini süslerken kaliteli markalarla çalışarak çocuk mobilyası pazarında emin adımlarla ilerliyor.

Tutus Media’nın A’dan Z’ye bütün medya hizmetlerini verdiği Panda Kindermöbel’ı bugün en iyi şekilde tanımaya çalışacağız.

Çocuk mobilyası, çocuk odası dizaynları üzerine merak ettikleriniz varsa ve gerçek bir başarı hikâyesi istiyorsanız, Umut Bey’i dinlemeniz gerekiyor.

Evet, Umut Bey bu ayki misafirimiz. Biz sorduk o cevapladı.

Umut Bey ilk önce sizi tanıyalım.

36 yaşında, evli ve 3 çocuk babasıyım. İsviçre’de doğdum ve öğrenimimi burada gördüm. Makine ve teknik çizim meslek okulunu bitirdikten sonra makine mühendisliği okurken, okulu dondurup ticaret hayatına başladım.

Genellikle eski konseptlerde çocuk mobilyası ve diğer mobilya ürünleri bir arada pazarlanıyordu. Panda Kindermöbel olarak sadece çocuk mobilyasını seçme sebebiniz nedir? Panda Kindermöbel markası ve bunun fikri nasıl ortaya çıktı?

Sizin de belirttiğiniz gibi biz de ticaret hayatımıza bu şekilde bir mağaza ile başladık. Çocuk mobilyalarının çok önemli olmadığı, yetişkinlere özel, yatak odası koltukların satışını yapıyorduk. Belli bir süre sonra bunun İsviçre’de bir geleceğinin olmadığını, buranın yerel mağazaları ile rekabet etmenin imkânsız olduğunu gördük. O sıralar neler yapabileceğimizi araştırırken, Avustralya’da sadece erkek çocuklarına özel araba yatak satan şirket bulunca bu konsepti İsviçre’ye taşıma fikri oluştu. Konsept üzerinde yoğunlaşınca İsviçre’de böyle bir mağazanın bir ihtiyaç olduğunu ama bunu sadece erkek çocukları için değil de bütün çocukları ve bebek odalarını da kapsayan bir konsept haline çevirmenin uygun olacağını düşündük. “Panda Kindermöbel” ismi ise birkaç gün sonra yüzlerce isim arasında seçtiğimiz bir marka oldu.

shutterstock 390441385

Çocuklarımıza verdiğimiz önem o kadar fazla ki yetişkinler olarak kendi odamıza düşünemediğimiz mobilyaları çocuklarımız için satın alabiliyoruz. Bu sektörü tercih etme sebebiniz insanların çocukları için her şeyleri satın almalarını gördüğünüz için mi? Ya da özel bir sebebi var mı?

Tabii ki olayın ticari yönü de var ama bu fikri olgunlaştırırken insanların bu hissiyatından istifade etmek aslında aklımızda olan bir husus değildi. Asıl isteğimiz, insanların çocuklarına veya doğacak bebeklerine mobilya alacakları zaman, alternatifi bol olan bir mağaza sunmaktı. Şu an genel olarak mobilya sektöründe mağazalarda çocuk odaları pek yer bulamıyor. Ya internetten seçmeniz gerekir ya da katalogdan. Biz güzel bir showroom ve seçenek sununca bunun ilgi uyaracağını umut ediyorduk ve öyle de oldu.

86cc590d 2d85 4952 9077 117395d298d8Peki, bu sektöre girmeyip keşke başka bir alan tercih etseydim diye düşündünüz mü? Ya da tercihiniz genel mobilya olsa daha mı iyi olurdu?

Keşkeleri kullanmayı pek tercih etmiyor olsam da, genel mobilya satışı yaparken içimden geçirmişliğim vardır, kendi mesleğimde kalsaydım diye. Ama 2016’dan beri devam ettirdiğimiz bu konsepten çok memnunuz. Şu an buradaki tek keşkemiz, keşke daha önceden böyle bir şey yapsaydık.

Çocuk mobilyası sektörünün size göre olumlu ve olumsuz tarafları nelerdir?

Her sektörde olduğu gibi bu alanın da kendine göre zorlukları ve kolaylıkları var ama mobilya sektörü birçok unsurun birleşmesi ile ilerlediği için diğer alanlara göre daha zorlu. Siz her şeyi düzgün yapabilirsiniz ama teslimata gönderdiğiniz elemanınız bir vidayı bile yanlış takıp mobilyaya zarar verse, sizin satış esnasında bıraktığınız bütün olumlu imajınız yıkılabilir. Bu yüzden mobilya sektörü; üretici, lojistik partner, satış ve birçok unsurdan oluşan bir ekip işi.

Anne babaların içini rahatlatmanızı istiyorum. Ürünlerinizin oldukça kaliteli ve kullanışlı olduğu görülüyor. Panda Kindermöbel ürünlerini güvenle tercih eden ebeveynlereürünleriniz hakkında bahsedebilir misiniz? Panda Kindemöbel’ı rakiplerinden ayıran özellik nedir?

Panda Kindermöbel olarak bizi rakiplerimizden ayıran en büyük özellik ürün tercihinde, “Bu üründen ne kadar kar edebiliriz?” düşüncesine odaklanmamamız. Şu an mağazamızda kendini ispat etmemiş veya markasız hiç bir ürün ve marka bulamazsınız. Türkiye’nin önde gelen çocuk odası markası Çilek’ten samimi bir dostumun sözü var, mağazaya geldiğinde söylemişti hiç unutmuyorum: “Umut burayı çocuk mobilyasında şampiyonlar ligine çevirmişsiniz.” Çalıştığımız her firmanın ürünleri birçok testten geçmiş oluyor ve önemli sertifikaları bulunduran firmalar bunlar.

Gördüğümüz kadarıyla ürün yelpazeniz sürekli artıyor. Ürün çeşitleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Bebek, çocuk ve genç odası mobilyaları ana ürünlerimiz ve bir de bunları tamamlayan aksesuarların satışını gerçekleştiriyoruz.

440d3bc6 7a16 4436 ae66 37cce116efe5

Ürünlerinizi incelediğimde Panda Kindermöbel’ın sadece bir çocuk mobilya mağazası değil çocukların ve gençlerin odalarında olması gereken her şey var. Oyuncaklar, halılar ve daha birçok mutluluk dağıtan ürünler. Çocukların mutluluğu sizler için oldukça önemli değil mi?

Tabii ki önemli. Hem çocukların kendi hayal dünyalarını kurmalarını istiyoruz hem de bunu yaparken ebeveynlerin korkmadan huzur içinde alışveriş yapmalarını istiyoruz. Mağazamızda dekorasyona önem vermemizin nedenlerinden biri de bu. Birçok müşterimiz; “Aynı burada gösterdiğiniz gibi olsun. Bütün aksesuarları da istiyorum,” diyor. Bazen kullandığımız duvar kâğıtlarını ve boyaları bile soran oluyor.

Panda Kindemöbel ürünlerini İsviçre dışında Almanya, Belçika gibi ülkelere de gönderiyor musunuz?

Küçük aksesuarlarda ufak tecrübeler yaşadık. Bundan dolayı şu an için bütün konsantrasyonumuz İsviçre odaklı.

Showroom’unuzdan ya da internetten bir aile almak istediği ürünü seçtikten sonra alışveriş nasıl gelişiyor? Nakliye ve montaj hakkında bilgi verebilir misiniz?

Biz A’dan Z’ye bütün hizmeti veriyoruz ve bunu verirken birçok ödeme ve teslimat opsiyonları da sunuyoruz müşterilerimize.

shutterstock 215885809

Üretici bazında en çok hangi ülkelerle çalışıyorsunuz?

Üretici bazında en fazla çalıştığımız ülkeler Danimarka, Türkiye ve Hollanda.

Size ulaşmak isteyenler nasıl ulaşmalı?

Herkese bir tık ötedeyiz. www.pandakindermoebel.ch sayfamızdan bize sanal olarak ulaşabilirler. Bunun yanında sosyal medya hesaplarımız var: Facebook, Instagram, Twitter vs… Tabii ki müsait olanları özellikle mağazamıza bekliyoruz.

6d593f82 dfb8 4202 a468 6fa487fcec27

İsviçre’de en büyük çocuk mobilyası satıcısı olarak sektörünüzde neleri hedefliyorsunuz?

“İsviçre’nin en büyük çocuk mağazası” bizim sloganımız zaten. Bu şu an showroom ve ürün yelpazesi olarak doğru bir tespit ama bunun ticaret hacmi olarak da gerçekleşmesi için çabalıyoruz.

Bu işi severek yaptığınızı görüyorum. Yine de sektörde bir şeyler değiştirmek isteseydiniz bu değişim ne olurdu?

Bu konuda uzun uzun konuşabilirim. En iyisi hiç konuya girmemek veya özet olarak şunu söyleyebilirim tüketicilere: “Fiyat her şey demek değildir!”

7997c01b 7da9 4133 ac36 fc94b6880c13Özellikle mobilya gibi insanların çocuklarına belki de bir defa aldıkları ürünleri satmak hiç de kolay olmasa gerek. Çocuk mobilyasında sizi en çok zorlayan nedir?

Diğer mobilyalara nazaran çocuk odaları biraz daha fazla değişiyor. Bir çocuk için 18 yaşına gelene kadar ortalama 3 defa ürün değiştiriyorsunuz. Bebek odası, çocuk odası ve genç odası olarak… Bunların tamamı değişmese de içinden bazı parçalar mutlaka değişiyor veya ekleniyor. Şu an için üreticiler ve ekip olarak uyum içinde çalışıyoruz. Genel sektör zorlukları haricinde bir sorunumuz yok, çok şükür.

Ürün çeşitliliği olarak yeni ürün çalışmalarınız var mı?

Gözlerimiz hep yeniliklere açık. Piyasayı yakından takip ediyoruz. İlginç ve güzel ürün bulduğumuzda bunu ürün yelpazemize ekliyoruz.

Müşterileriniz içinde Türklerin oranı nedir?

Bu şekilde direk bir veri bulunmuyor elimizde ama İsviçre’de yaşayan Türk oranı ne kadarsa, bizim mağazada da o kadardır. Türk mobilyacısı olarak tanınmadığımızdan dolayı öyle yoğunluğu Türklerden oluşan bir müşteri kitlemiz yok.

Dijital medyaya yatırım yapmaya başladığınızı görüyoruz. Özellikle Tutus Media Adwords hesaplarınızı yönetmeye başladığından itibaren karlılık oranınızın arttığını biliyoruz. Dijital medyaya yatırım yapmak sizlere neler kazandırdı.

Tutus Media ile çalışmaya karar vermemiz, çocuk mobilyasına girmeye karar vermemiz kadar bizim için önemli bir dönüm noktasıydı ticaret hayatımızda. Günümüzün gerçeklerine ve realitesine ayak uyduramayanın ayakta kalamayacağını düşünüyoruz. Bu yüzden bu alanı çok önemsiyoruz.

shutterstock 566316019

Almanca bir web siteniz var. Oldukça kurumsal ve başarılı bir site. Başka dilleri de ileride düşünür müsünüz? İngilizce ve Türkçe gibi…

İlk aşamada eklemeyi düşündüğümüz diller İsviçre’de Almanca haricinde en çok kullanılan ikinci dil olan Fransızca. Sonrasında İngilizce ve İtalyanca olabilir. Şimdilik Türkçe planlamamızda yok.

Umut Bey, güzel ve samimi sohbetiniz için çok teşekkür ederiz. Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Öncelikle bu röportaj fırsatını sunduğunuz için Tutus ekibine teşekkür ediyorum. Yurt dışında ticarete atılacak olanlara haddim olmadan yapabileceğim en büyük tavsiye, bulundukları ülkelerin vatandaşlarına yönelik işlere yatırım yapsınlar. Azınlıkları düşünerek yapılan işlerin bir geleceği olmuyor ve günümüz şartlarını hep göz önünde bulundurup bir adım sonrasını düşünsünler. Şu an dijital ortama yatırım yapmayanın ileride ayakta kalması çok zor. Şu an dijitalde bile yatırımların mobile uygun olarak planlanması gerektiğini düşünüyorum.

Son olarak da Tutus ekibine tekrardan teşekkür edip bu başarılı çalışma ortaklığımızın devamını umuyorum.