Yılda birkaç kere, bütün dünyada veya ülke genelinde kutlanan, unutulmaması gereken özel günler var. Sevgililer günü, öğretmenler günü, Black Friday, Yılbaşı vs. gibi bu tarz özel günlere tüketiciler özellikle duyarlıdır. Markaların bu özel günlerde dikkatli olması ve özen göstermesi gerekiyor. Özel günler kapsamında kampanyalar, indirimler, özel hediyeler, yarışmalar, çekilişler planlayabilir, hedef kitlenize özel tekliflerle satışlarınızı artırabilirsiniz. Özel gün kutlamalarında ve kampanyalarında dikkatli olmanız gereken birkaç detay vardır. Bu detayları birlikte inceleyelim.

Önceden Planlayın

Özel günleri önceden sosyal medya planlamanıza dahil etmeyi unutmayın. Aylık planlama yapıyorsanız, ay içerisinde hangi özel günlerin kutlanacağını önceden belirleyerek hazırlığınızı yapmanız gerekiyor. Bu özel günler tüm dünyada kutlanan veya ülke özelinde kullanılan günler olabilir. Örneğin, markanız Almanya dahilinde hizmet veren bir marka ise, öncelikle tüm dünyada kutlanan özel günleri, daha sonra Almanya özelinde kutlanan günleri bularak, planlamaya ekleyebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken detay, hedef kitlenizin hassas olduğu noktaları gözden kaçırmamaktır.

Tüm Kanallardan Duyurun

blog 1

Planladığınız kampanya veya İndirimi sadece sosyal medyadan değil, kullandığınız tüm kanallardan duyurmayı unutmayın. Bir indirim kampanyası planlıyorsanız, bu indirim kampanyasını eş zamanlı olarak hem web sitenizin açılış sayfasında, hem email marketing çalışmanızda, hem de kullandığınız diğer tüm sosyal medya mecralarında da duyurmanız daha etkili olacaktır. Örneğin, Kasım ayında tüm dünyada kutlanan 11.11 tarihi ve 29 Kasım’da Black Friday günü var. Bu tarihler için planlamanızı en az 1 hafta önceden hazırlayarak, gerekli görsel çalışmalarını hazır hale getirmeniz, kampanya detaylarını netleştirmeniz gerekiyor.

Net Olun

blog 4

Özel günlerde tüketicilerinize sunduğunuz ayrıcalıklar konusunda mümkün olduğunca net olun. Ürünlerinizdeki indirim oranını, kampanyanın başlama ve bitme tarihini net olarak belirtin. Kampanyanız sınırlı sayıda kişiyi kapsıyorsa, bunu da belirtmeyi unutmayın. 

 

Etkileyici Görseller Kullanın

blog 3

Kampanyanızın daha fazla dikkat çekmesi için, etkileyici görseller hazırlamak çok önemlidir. Görsellerinizde net ifadelerin, indirim oranlarının, fiyatlardaki değişikliklerin belirtilmesi gerekiyor. Olabildiğince parlak ve dikkat çekici renkler/tasarımlar öğeleri kullanın.

 

Sınır Koyun

Tüketicilerinize kampanyanızın ve indirimlerin sınırlı sayıda olduğunu hatırlatın. Sınırlı sayıda teklifler her zaman daha çok dikkat çekecektir. Tekliflerin sınırlı sayıda olması tüketicilerinizi daha hızlı harekete geçecek ve fırsatın kaçmaması için eylemde bulunmalarını sağlayacaktır.

Markanızın hem özel günlerde, hem de genel olarak sosyal medya mecralarında doğru şekilde temsil edilmesini ve etkili bir pazarlama alanı olarak kullanmasını istiyorsanız, hesaplarınızı alanında profesyonel olan Tutus Media Sosyal Medya ekibine emanet edebilirsiniz.